Sorum hanımlara

Az önce bi taciz duyurusunu görünce sormak istedim. En azından biraz empati kurup halinizden anlamak istedim. Bazen yolda yürürken önümden güzel, çekici bir kız yürüyorsa onun arkasına geçip 2 3 metre kadar yaklaşıp yürüyorum. Bu sayede karşıdan gelenleri çok net şekilde görüyorum. Sanki simülasyondaymış gibi o kızın gözünden görüyor gibi oluyorum. Ve karşıdan gelen insanların kıza bakışları beni bile inanılmaz rahatsız ediyor. Kimi göz ucuyla kaçamak bakışlar atıyor, kimi sanki oracıkta yiycekmiş gibi gözüyle soyuyor resmen. Bakmadan geçenler de oluyor tabii ama inanın saysan sayılır.

Hele biraz dekolte veya iddialı giyindiyse erkekleri bırakın kadınlar bile bakıyor :) merak ediyorum her gün yaşıyo musunuz bunları? Nasıl baş ediyorsunuz? Mideniz bulanmıyor mu? Hâlâ nasıl erkeklerle normal ilişkiler kurabiliyorsunuz? Çevrenizdeki erkekler de bu tutumu sergilerse onları uyarıyor musunuz?

Gerçekten iğrenç bir duygu olmalı 10 dk yürürken yüzlerce taciz edici bakışa maruz kalmak. Biraz duygularınızı düşüncelerinizi öğrenmek istedim, belki bunu okuyunca empati yapıp bakmaktan vazgeçen bir iki erkek çıkar, hayırlı bir işe vesile oluruz.

Bakmanin bir suc ve hatali davranis olduguna dair fikrine katilmiyorum. Insan bakmakta ozgurdur. laf atmak taciz etmek cok zanlis, ancak sadece bakmak kendi basina bir taciz degildir.

  • JohnOakley  (07.10.19 17:13:25)
Sadece bakışlar değil, sözle de çok tacize uğruyoruz. Yıl olmuş 2019 yanımdan türkü söyleyerek geçen mi dersin, çok tatlısın vs diyen mi dersin neler neler. Tabii her zaman değil şöyle süslenip püslenince daha çok dikkat çekiyorsun.
Hele geçen gün metrobüste çok iğrenç bişey yaşadım. Toplu taşımada defalarca taciz edilmiş biriyim. Birkaç kere de kavga çıkarttım ama bazen öyle bir taciz ediliyorsun ki dokunmuyor ama taciz ediyor seni. Bir şey desen "sıkışık kardeşim ne taciz edicem dedi" diyor, millet de sanıyor ki ben paranoyağım.
geçen gün (o iğrenç dediğim olay) metrobüsteyim iş çıkışı. benden kısa, belki benimle aynı boyda bir adam (boyum 155) önüme geçti ve POPOSUNU BANA DAYADI! inanılacak şey değil. yani geçip arkadan yaslamaya çalışanlar çok oldu da böylesini ilk kez yaşadım. ben geri çekiliyorum çaktırmadan sağına soluna bakıp geri geri geliyor. karnımı bile içime çektim bana temas etmesin diye, yok yine aynı. bi de nefesimi hissedebilecek kadar yakın duruyor bana. ama asla ellemiyor. bir şey desem ellemedi, napacaksın. metrobüs sıkışık ya, bahaneleri de hazır. sonra millet bana cık cık yapıyor. en son birileri indi de rahat rahat kaçabildim. en son benimle aynı durakta indi ama benim indiğimi görünce indi. hemen eşimi aradım geldi aldı beni. bi yandan da hızlı hızlı eve yürüdüm falan.
yeminle tiksiniyorum artık insanlardan. şu kadınları bi salın ya.
  • matilda  (07.10.19 17:15:28 ~ 17:15:46)
Abi kadının götüne memesine bakmıyorsan bakılır yani. Güzel olan her şeye bakılır. Ben yüzlerine hep bakarım. Güzel olan şeylere, hatta yüzü güzel bir erkeğe bile bakıyorum. Yüzüne baktım diye tacizci olacaksam.. neyse olayım :D

  • eazy  (07.10.19 17:16:45)
kendimi et pazarında gibi hissediyor ve tiksiniyorum.

  • ruhen hastayim ben  (07.10.19 18:15:26)
Erkeklerin kendine olan güvenine hastayım.

Arabamın peşine çok takılan gördüm. Trafik sıkıştığında gülcü çocukla gül gönderen, "abla almazsan paramı vermeyecekmiş abi" dedirten, ben camı açmayınca arabamın sunroof'undan kartını atan, önümü kesen...

Ama geçen sene yaşadığım olay evlere şenlikti;

Istanbul'dan Bursa'ya gidiyorum. Gece Bursa'daki evde kalıp, gündüz işlerimi halledip Istanbul'a geri döneceğim. Körfezde de işim olduğu için dolanarak gidiyorum. Yalova'da peşime bir adam takıldı. Seri araba kullandığım için yolda oyun arkadaşlarım olur genelde. Ama bu peşimi bırakmak bilmedi. Bursa'ya girdim, eve yaklaştım bu hala takipte. "Evimin önüne kadar gelmesin, bilmesin" diye şaşırtıp farklı yoldan girdim ve izimi kaybettirdim.

Sabah balkonda kahvemi içiyorum, gayri ihtiyari gözüm arabama takıldı. "N'olmuş len, kıprkırmızı arabanın üstü salça dökülmüş gibi" diyorum kendi kendime. Aşağı indim. Arabamın üzeri kırmızı gül yapraklarıyla kaplı. Direksiyon hizasında tek bir kırmızı gül, altında da kartvizit. Üzerinde bir not "Hem güzelsin, hem hızlı. Kaybettim sandın seni ama gizlenmiştim :)))"

Kocama söylesem o gülücükleri, güllerle ve arabayla birlikte onun anasının örekesine monte eder. Hemen bir erkek arkadaşımı aradım, dedim böyleyken böyle. Arattırıp, yuvasını yaptırttım.

Len, bir kere de omurgalı olun be, bir kere. Bir kere de deyin ki "evet ben çok hoşlandım ama evli olduğunu bilmiyordum." Ama adamın lafı "Abi ben başkasıyla karıştırmışım" olmuş.

Hem aç, hem omurgasız, hem de özgüven tavan...

Dip; Sözüm meclisten dışarı...
  • the she ronin  (07.10.19 19:33:15)
Benim cevaplamam doğru mu bilmiyorum çünkü erkeğim, ama çoğu kişi hissizleşmiş resmen fark etmiyorlar bile. Çünkü böyle alışmışlar bu lanet ülkede.

Bazen arkadaşlar yaşadıklarını anlatıyorlar falan "alışveriş yapıyordum şunu dedi görevli" diye. Dünyanın neresinde olursanız olun taciz olacak sözleri anlamadan geçmiş oluyorlar. Onlar için iyi mi kötü mü bilemiyorum anlamamaları ama bence iğrenç bir şey.

Metroda falan random biri basit flörtü aşıp tacize geçerse ona da müdahil olurum. Laf atan atsın kendilerince white knight falan diyip alaya alıyorlar ama bence keşke herkes tepki gösterse bu sapıklara.
  • aguen  (08.10.19 00:59:49)
Midemiz bulanıyor evet. Sadece bakma üzerinden konuşmuyorum ama hem o rahatsız edici bakışlar, hem değişik tavırlar, laf atma, flört sınırı aşan tacize varan ısrar, hemcinslerimin arkasından söylenen iğrenç laflar/yakıştırmalar vb. ülkeye, insanlığa, vicdana ve gerçek anlamıyla ahlaka olan inancımızı sarsıyor. Benim yaşama sevincimi sarsıyor hatta. Daha dün gece sırf gecenin belli bir saatinde sokaktayım diye 1 saat içinde 4 kez tacize uğradım. Alkollü değildim, açık ya da dikkat çekici giyinmemiştim. Sadece ev arkadaşımla tartıştığım için sinirlerim gerilmişti ve biraz hava almak istemiştim. Erkekler gece sokakta olma tekelini ellerinde tutuyorlar belli ki.

Ayrıca erkeklerin tacize uğrayan kadının görüntüsü üzerinden yorum yapma ve haklılık payı çıkarma gibi bir yetkileri de var. Sürdüğün rujdan giydiğin pantolona... Arkadaş biz de gerek kadınları gerek erkekleri ilgi ve beğeniyle süzüyoruz ama her şeyin bir adabı var. Bakmakta sorun yok demişler, var efendim. "Sen bunu giydiğin için ya da bu şekilde göründüğün için vücuduna yiyecekmiş gibi gözümü dikip salyalarımı akıtarak bakmak benim hakkım, bunu da fark edip kendinden utanman için yapıyorum" dercesine bir bakış atılmaz insana, tacizdir bu.

Türk insanının kişisel tercihlere ve kişisel alana asla saygısı yok, bu şikayet ettiğimiz erkekleri yetiştiren de bizim analarımız. O yüzden sadece erkekler değil ülkede kadına bu gözle bakan herkes ikiyüzlü ve iğrenç geliyor bana.

Hala erkeklerle nasıl iletişim kurmaya gelince olabildiğince kendi zihniyetimdeki insanlarla görüşüyorum. Bu şekilde hareketlerini fark ettiğim insandan uzaklaşıyorum. Bugün başkasına bu şekilde davranan yarın bana da davranır.
  • Mossy  (08.10.19 01:32:47 ~ 02:19:04)