bu bilgisayara SSD takılır mı? takmaya değer mi?

çok yavaşlayan evde eski bi bilg. var. özellikleri aşağıda. bu bilg.a ssd takayım mı? taksam hızlanması konusunda işe yarar mı? takmaya değer mi?

bilg.ın özellikleri:

İşlemci Üreticisi : Intel®
Ekran Boyutu : 15,4"
Ağırlık : 2,70 kg
Bellek : 4 GB
Sabit Disk Kapasitesi : 250 GB
İşlemci Modeli : Core™2 Duo
İşlemci Numarası : T6400
İşlemci Hızı : 2,00 GHz
İşletim Sistemi : Windows Vista Home Basic
Ön Bellek (L2 Cache) : 2 MB
Ekran Kartı : Intel Graphics Media GMA X4500
Veri yolu Hızı : 800 MHz
Bellek Türleri : DDR2
Parlak Ekran : Evet/Var
Geniş Ekran : Evet/Var
Ekran Kartı Belleği : 256 MB
Sabit Disk Arabirimi : SATA
Sabit Disk Dönüş Hızı : 5400 rpm
Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800 px
Kablosuz Ağ : 802.11a,802.11b,802.11g
USB Sayısı : 2
Harici Bağlantı Noktaları : Bluetooth
Dahili Web Kamera : Evet/Var
Klavye : Türkçe Q
Pil Teknolojisi : Lityum Ion
Optik Sürücü : DVD±RW DL
Paylaşımlı Ekran Belleği : Evet/Var

Yeni nesil bir bilgisayara takılmış ssd kadar olmaz da bir artış gerçekleşir. Eski nesil 2.5" hdd'ler aşırı yavaş, bir de üstüne yaşlanma payını ekle.

En ucuz ssd'yi al geç derim. Hatta 2. El al.
  • denizgonen  (07.10.19 15:43:37)
kesinlikle değer.

  • kibritsuyu  (07.10.19 15:46:27)
ssd'in katkısını sistem özelliklerinden bağımsız düşünebilirsiniz.

yani aslında sorduğunuz soru şu, ssd hdd'den daha mı iyi, ekstra performans sağlar mı?
cevap: evet.
  • aziz dostum jack  (07.10.19 15:55:39 ~ 15:56:31)
i7'yi geçtim, i3 falan olsa bile uğraş diyeceğim de core 2 duo'ya yapılan her yatırım günahtır.

Evde asus c2d laptop var, ona ssd taksam ne olur takmasam ne olur, ağlıyor makina zaten beni hurdaya ayır diye.
  • kimlanbu  (07.10.19 16:01:59)
bu bilgisayarda sadece internete girip office-pdf dosyaları açacam. hergün ev-iş arası bilg.ı taşımaktan yoruldum.

  • yemrem  (07.10.19 16:20:55)
Sata2'dir o büyük ihtimalle. Şimdi 500mb/s okuma yazma hızı olan ssd bile taksan 200mb/s civarında kullanabilecek. Fakat evet 5400rpm bir diske göre fark hissedersin. Çoklu işlem hızları falan da çok farklı çünkü.

Core2duo basit işler için bence hala kullanılabilir bir işlemci. Zamanında fullhd video kurgusu yapmışlığım bile var.
  • nhk ni youkosu  (07.10.19 16:29:14)
ikinci el 128gb ssd alabilirsin, sıfır ssd alsan bile masaüstü bilgisayar kullanıyorsan her zaman başka bilgisayarında kullanırsın. ben celeron işlemcili bilgisayarda dahi ssd kullanırım

  • hoot  (07.10.19 16:57:49)
@kimlanbu

abi 2010 model core2duo p8700 işlemcili, 4 gb ram'li bilgisayarım var. maşallah diyim de, ssd taktıktan sonra bugün piyasada satılan ssd'si olmayan bir sürü laptop'ı cebinden çıkarır. eşime 2017'de işyerinden verdikleri i3 işlemcili asus'tan bin kat hızlı belki.

yani başka tarafından bozulacak gibi değilse ssd takınca canavar olur, başka bir yeri bozulana kadar da götürür bence.
  • kibritsuyu  (07.10.19 17:09:08)
2007 yılında almış olduğum dell 6400 core2duo 2.0 ghz işlemcili laptopa 240 gb ssd taktım. ram'i 4 gb yaptım (bios 3 küsür görüyor) 256 mb harici ekran kartı var.

vistayı kaldırıp win10 kurdum.

10 dakikada chrome açan bilgisayar gitti adobe cs6 kurup illustrator, photoshop kullandıran bir makineye evrildi.

günah diye bir şey yok. taktır ve gör.
  • eeb  (07.10.19 17:12:48 ~ 08.10.19 09:39:13)
Işlemci nedeniyle ben olsam almazdım. Ram vs derken yenilemek daha iyi gibi geldi bana. Birde bunların uyumu var. Anlayan uydurabilen halleder dener yanılır ama ben halledemezdim misal.

  • Topalordek  (07.10.19 17:42:56)
"bu bilgisayarda sadece internete girip office-pdf dosyaları açacam. hergün ev-iş arası bilg.ı taşımaktan yoruldum."

eğer bunları yapacaksan o bilgisayar ssd ile uçar uçar.

ssd ye win7 kur. win10 a bulaşma.
  • paudi  (07.10.19 18:17:52)
Benzer bir bilgisayara ssd takmistim, olabilecegi en hizli seviyeye geldigini soyleyebilirim.

  • nerdeyim ben  (08.10.19 09:42:33)