[]

basit bir finans matematiği sorusu

arkadaşlar merhaba, çalıştığım bir sınavın örnek sorularından biri şu aşağıda ki

"Bir arabanın satış fiyatı 30.000TL dir. Satıcı müşteriyi teşvik için, firmanın kaynakları ile satışı finanse etmek istediğinde, yıllık %5 efektif faiz oranı ile arabayı satabileceğini belirtmiştir. Eğer araba bu yolla alınırsa, borç 4 yıl boyunca her ayın sonunda eşit taksitlerle ödenecektir. Piyasa koşullarında aylığa dönüştürülebilir nominal faiz oranı ise %12'dir. Buna göre satıcı firmanın yaptığı teşvikin oluşturacağı maliyetin yaklaşık değeri aşağıdaki seçeneklerden hangisinde verilmektedir? A) 3689 B) 3714 C) 3739 D) 3769 E) 3794"

48 ay faiz dönemimiz var, satıcının bize yaptığı kıyak sayesinde aylık faizimiz 0.004074 oluyor ama piyasa şartlarındaki faiz 0.01 , ilk faize göre aylık ödememiz 689.368TL ikinci faize göre de 790.015063TL oluyor. Ben mantığı kurup satıcının zararını bulamadım, yardım edebilecek mantığını anlatabilecek bir arkadaş var ise lütfen yardımcı olsun.

 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.