[]

uluslararası siyasette sağ/sol

şimdi bizde "sağ" deyince aklımıza siyasal islam ve islami muhafazakarlık,
"sol" deyince de chp zihniyeti ve din ile ilişkisi az bir özgürlük geliyor ya...

dünya haberlerini okurken sağ/sol kelimeleri nasıl anlaşılmalı ?
her ülke için özel olarak mı incelenmeli ?

amerikada "merkez sağ" nedir yani, bir çeşit "siyasal hristiyanlık" mı ?
portekizde "siyasi sol kanat" nedir mesela ? yine din eksenli bir ayrım mı ?

ayrıca bizde sağ ve sol'un din eksenli bir çok problemi var,
-halka açık bira içme,
-kız erkek karışık kalma,
-başörtülülerin olayları
falan biliyorsunuz ne anlatmak istediğimi..

hristiyan toplumlar zaten islama göre çok daha esnek değil mi ?
onlarda sağ sol ayrımının esas sebepleri neler ?

 
pek cok alanda farkliliklar var. Ana konular sunlar belki: refahi nasil paylasacagiz? Devlet ekonomiyi ne olcude kontrol edecek? Din ve milliyet konularindaki hosgoru, ozgurluk nasil tanimlanacak? Cinsiyet, irk, dusunce farkliliklari ne kadar hosgorulecek? vs. vs.

en.wikipedia.org

Turkiye'de bahsettiginiz olaylar bati toplumlarinin cogunda yok. Cunku bunlar temelde laikligi hazmetme problemleri. Kamusal alanda bira icme ya da icmeme diye bir sorunlari yok adamlarin. Bunu yasakliyorsa da adam "bira gunah" diye yasaklamiyor, kamu duzeni icin faydali olan nedir ona bakiyor. Turkiye su an en muhafazakar bati demokrasisinden bile daha din eksenli bir ulke haline geldi.
  • ebabil curnatasi  (07.10.19 10:26:33) 
gordugum en guzel ve aciklayici yazi suydu

jackamca.home.blog
  • crucio  (07.10.19 11:37:16 ~ 12:43:19) 
dostum şundan aklına gelsin: almancılar burada sağ partilere orada sol partilere oy verir. sağ partiler daha muhafazakar sol partiler daha dışa dönük vs. gbi düşün.
bu almancıların vs. haklarının azaltılmasını isteyen, çfte vatandaşlık olayını bitirmek isteyen vs hep alman sağ partileri. o yüzden almancılar büyük bi ikiyüzlülükle orda daha liberal-demokrat olan sol partilere burda aşırı muhafazakar partilere oy veriyor.

  • papuayenigine02561  (07.10.19 12:39:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.