[]

Essay analizi

Merhaba arkadaşlar, bir ay sonra Pte akademik sınavına gireceğim. Argumantative essay yazmam gerekiyor. Etrafımda bu konuda bilen biri olmadığı için üçüncü bir gözle değerlendirme yapamıyorum. kompozisyonu eleştirebilirsiniz sevinirim.

Online language learning has advantages over classroom instruction.
Choose whether you agree or disagree with this statement and discuss why you chose that position. Support your point of view with details from your own experiences, observations or reading.

Online language learning has become more popular in recent years. This revolutionary new learning method provides more opportunities than traditional learning methods. This essay will discuss the reasons why e-learning is better than classroom learning.
Online learning allows students to participate in lessons anytime with a computer or a mobile phone. The Internet provides unlimited opportunities to reach information. Students can find lesson about any field easily. Many universities from all over the world started to put lessons online therefore lessons became more accessible by students. Only one teacher can reach more students on the internet. Even if traditional classroom instructions continue, there is no doubt that online lessons help millions of students to reach lessons anytime and anywhere.
Although classroom instruction continues to teach students, this old teaching technic will disappear soon or later. Through the centuries students reached valuable information in classroom however, modern teaching methods give a change to make it personalized without any boundaries. Teachers are able to track improvements of their students more easily. Exams are also another part of online learning, which makes learning more efficient and simple.
This essay discussed how technological advancement such as online learning affected the educational system revolutionary. In my opinion, online learning provides students wonderful opportunities to learn therefore, people have to invest more in online courses.

 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.