Hikaye yazmak

Merhabalar, kafamda şekillendirdiğim bir hikaye var.
bunu genel kalıplara, olması gereken şekillere nasıl sokabilirim olayları sıralamak, akışı belirlemek gibi.
giriş, gelişme sonuç mantığı aslında.

aklında şu an olan parçaları bir kağıda yaz. Mesela adam kadınla tanışır. adam aslında katilmiş. kadın dedektif. adamın nişanlısı ölmüş. vesaire vesaire. Sonra bunları hikaye gidişatına uygun sırala. Sıraladıktan sonra kalan iş bu olayların arasını olaycıklarla doldurmak

  • helena  (06.10.19 23:05:40)
Abi aklindakini yazacaksın sonra hikayeye soru soracaksin iste kopukluklar cikacak tek tek.

  • stavro  (06.10.19 23:33:10)
Sorunuza cevap değil ama yardımı olur sanırım. eksisozluk.com

  • another day in paradise  (07.10.19 00:24:09 ~ 00:27:42)
en basit yöntem en son chapter'ı ilk önce yazmak. daha sonra başlangıçtan itibaren hikayeyi o son chapter'a sürükleyecek şekilde anlatmak. stephen king bu yöntem için "sürprizi kaçırıyor" diyor ama bu yöntem biz faniler için.

  • sinek kral  (07.10.19 00:49:48)
Bir hikaye altı şekilde başlayabilir derler mesela:

- Diyalog ortası: "Mallar geldi mi?" dedi sopiro sigarasından bir nefes alarak.
- Hareket (aksiyon) ortası: "Sopiro yüzüne çarpan dalları eliyle iterek ormanın derinliklerine doğru koşuyordu."
- Karakter tanıtımı: "Sopiro, kıvırcık saçlarını savurarak öğretmenlikteki 15. yılını kutlamak için memleketi New Hampshire'a doğru yol alıyordu."
- Şok: "Kapıyı açtıklarında Sopiro çoktan ölmüştü."
- Yer/zaman: "İkinci dünya savaşı'nın bitmesinin ardından, savaşsız ilk Cumartesi, New Hampshire'ın gettolarında sessiz bir sabahla başlamıştı."
- Merak: "Sopiro elindeki adressiz kutuya uzun süre baktı. Üstünde gönderici ismi olmaması ona kutunun kim olduğunu bilmediği biri tarafından kapısına bırakıldığını düşündürttü."

Bunlardan hangisini tercih edeceğiniz hikayenin bir sonraki adımını da şekillendirir.

Hikayenizin konusuna göre değişir tabii de, eğer amatör olarak uğraşıyorsanız bu alanla "Save The Cat" konseptini araştırmanızı tavsiye ederim. Save the Cat Writes A Novel'da Beat Sheet denen bir sistemden bahsediyorlar. Ben öğrencilerime de bahsediyorum hep. Daha çok detay isterseniz birşeyler anlatabilirim. "Şu kişiye şu oluyor" tarzı bir hikayeniz varsa onu 15 adımda nasıl şekillendirebileceğinizi anlatıyor.

Benim yaratıcı yazma dersimde bize söylenen bir şey vardı. Her olay bir önceki olaydan kaynaklanmış olmalı. Böyle bir neden-sonuç tablosu yaratmayı deneyebilirsiniz.
  • sopiro  (07.10.19 09:29:17)
@sopiro verdiğiniz örnekler nereden alıntı? okuyabileceğimiz bir kaynak var mı konuyla ilgili?

  • adivar  (07.10.19 13:34:31)
@sopiro

Kaynak varsa ben de bekliyorum demek için yazıyorum bunu. Takipteyim.
  • silverleaf  (07.10.19 13:46:53)
Ben bir roman yazma eğitimi alıyorum ve bunlar şimdiye kadar kullandığımız textbooklardan derleme bilgiler.
Hatırladıklarımdan bazıları:

Elements of Fiction Writing
Save The Cat Writes A Novel
The Modern Library Writers Workshop
The Science of Story Telling
The Seven Basic Plots
The Successful Author Mindset
  • sopiro  (07.10.19 14:54:34)
arkadaslarin soylediklerine sunu ekleyebilirim, yazdikca yazma stilin gelisip oturakli bir hal aliyor. bol pratik.

  • foster  (07.10.19 15:30:23 ~ 16:04:02)