[]

Yol arkadaşının hiç para konusunu açmaması

Bir arkadaşım var, genelde beraberiz iş ortamında. Arkadaşımın evi A noktasında diyelim. Benim evim B noktasında. İşyeri de C noktasında.

Arkadaşım her gün B noktasına kadar başka bir araç ile geliyor ücret vererek, ordan da benim arabam ile C noktasına beraber gidiyoruz. Bunun aylık Bi ücreti var onu veriyor sorun yok burda. Bunun dışında ben haftada bir gün A noktasına gidiyorum. O da geliyor haliyle. Bu mesefe de baya uzak sayılır. Bazen de beraber dönüyoruz. Bu git geller baya oldu. 20 30 defa belki çok daha fazla. Ama bu arkadaşım bir kere bile yakıta ortam olayım gibi bir şey söylemedi. Bazen başkaları da geliyor onlar direk otobüse verdikleri ücreti veriyorlar. Ama o hiç o tarafa yanaşmıyor. Benimle geldiği için hem daha kısa sürede eve varıyor, hem konforlu hem de yol parası vermiyor. Ben ücret ver diyemem kimseye ya da yakıt yükle diyemem. Gerçekten diyemem. Ama artık beni salak yerine koyuyor diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Gece gece bu takıldı aklıma yakıt masraflarını görünce. Şimdiden teşekkürler.

 
Arkadaşın haklı göründü bana. Sen oraya zaten gidiyorsun, o istiyor diye gitmiyorsun ki.
Hiç aklına gelmemiştir bence arkadaşının.

 • michael_knight  (06.10.19 01:30:34) 
boyle yuzsuzler ile arkadaslik yapma, arayi sogut.


 • müptezel dostoyevski  (06.10.19 01:31:47) 
İstemiyosan işim var bugün oraya gitmiyorum dersin. Birkaç defa böyle deyince zaten anlar


 • horowitz  (06.10.19 01:33:12) 
@michael_knight
Aklına gelmeme ihtimali yok arabaya başkaları binince görüyor, onlar da aynı yere gidiyor benimle ama belli Bi miktar para veriyorlar. Bahsettiğim yolculuk şehirler arası bir yolculuk. 20 30 km lik Bi mesafe değil.

 • Alimelli  (06.10.19 01:35:26) 
ya minibusculugu birakacaksin ya da para hesabi yapmayacaksin. milleti boyle alistirirsan onlar da para mara vermek istemez tabi.


 • rm  (06.10.19 02:11:05) 
o arkadaşın ve sen %100 erkeksiniz.

bugün hiç gitmek istemediğim bir nikaha, hiç sevgilim olmayan birini kendi iş yerinden alarak götürdüm. nikah töreni ve düğün yemeği arasındaki vakti hiç istemediğim bir yerde, onunla gebeş gebeş oturup dedikodularını dinleyerek geçirdim. hiç gitmek istemediğim düğün yemeğinden sonra da alıp evine bıraktım.

para konusu hiç aklıma bile gelmedi çünkü ben erkeğim, o kadın. biz erkekler adaleti sadece kendi cinsimizden bekliyoruz. içimizden mi öyle geliyor yoksa toplumdan mı öyle öğrenmişiz bilmiyorum.

senin için verebileceğim tavsiye; ya durumu olduğu gibi kabullen ya da sakince "ben seni taşımak istemiyorum kardeşim." diyerek olayı bitir. kendi kendine hayıflanman sana yakıt ücretinden çok daha fazla zarar verir.
 • sinek kral  (06.10.19 03:29:58 ~ 03:32:12) 
En azından yarım ağızla da olsa sorardı insan olsaydı.
Bundan sonra uzak bir D noktasında kaldığınızı söyleyip sırtınızdan atın. Ya da açıkça taşımayacağınızı söyleyin. O araba ayrıca sizin özel alanınız. Mecbur değilsiniz birini almaya.
Şu anda hiçbirimiz hiç kimseye para yedirecek durumda değiliz. Zaten oraya gidiyorsunuz da falan filan... Öyle bir şey yok. Dolmuş otobüs şöförüne de desin o zaman, sen zaten bu yoldan geçiyorsun diye...
Arkadan dalga da geçiyorlardır. Çünkü bunlara tanık oldum.
 • pro9it9is9  (06.10.19 08:29:20) 
Sikintili bir durum.

Para almazsan, enayi yerine konulmaya devam edersin. Bir gun baska isin ciksa ve alamasan “e ben ne yapacagim simdi olacak is mi bu?” diyecek. 1 saat gec gidecek olsan, “hadi ama cabuk bekliyorum” diyecek. (Yasanmistir)

Para alirsan, arkandan bu isten bile para kazandigini, ne kadar paragoz biri oldugunu, kendisinin arabasi olsa amme hizmeti olarak goturecegini vs. anlatacak.

En temizi, bir sure sen de arabayla gitme, arabayi bazen baskasina verdigini ima et. Sonra duzen oturunca tekrar arabayla gitmeye devam.
 • cek  (06.10.19 08:39:48) 
B noktasından C noktasına giderken para istemen yanlış olur. Sen işe giderken o da atlıyor. Yalnızca onun için bir yere gitmiyorsun.

Bu tip durumlarda para istemek yanlış bana göre. Veya baştan konuşmak gerekirdi.
Unut bu konuyu bence.
 • alicandan  (06.10.19 08:46:45) 
aynı durum üniversitedeyken bi arkadaşımla yapardık. okuldan evimin olduğu yere kadar arabayla benimle birlikte gelirdi sonra oradan başka bi araca binip evine giderdi. bi kere bile para istemek aklıma gelmedi zaten ben o yolu her gün gelip gideceğim onu direkt evine bırakmıyorum ki. düşünce tarzınız bana çok yanlış geldi.


 • theseachange  (06.10.19 09:04:07) 
@sinek kral
Yüzde yüz dediğin şey yanlış. Ben erkeğim o kadın. Sadece 1 kaç seferlik bir olay olsa benim de aklıma gelmezdi. Her zaman olan bir şey bu. O gün gelince gidiyorsun Di mi diyor evet diyorum beni bekliyor ve gidiyoruz.

Arabaya binen herkes bir şekilde en azından bunun konusunu açarken bu arkdşaın hiç ama hiç bu konuyu açmaması beni kızdırıyor.
 • Alimelli  (06.10.19 09:10:57) 
Gidiyorsun di mi diyorsa evet ama araba dolu de belki çare olur. Bizimde var böyle arkadaslar adam teklif bile etmiyor aklına gelmiyor bu araba zaten oraya gidecek mantığında peki ben seninle yol çekmek istiyor muyum diye soracaksın olmuyor işte. Hele böyle biri daha vardı adamı şehirler arası kaç kez taşıdım bilmiyorum şu an düğünden önce aradım ama sonra aramadım diye 2 yıldır konuşmuyor. Böyle adamlar bide böyle yüzsüz. Başkaları para verirken arkadaşın vermiyorsa bahanelerle yolları ayır kendine yediriyor demek ki bunu. konuşup anlatsan durumu cimriye bak diyebilir.


 • Topalordek  (06.10.19 10:15:50) 
Araç kredisi için borç para iste. Vermezse güle güle de.


 • KaraSakall  (06.10.19 10:30:26) 
Sen istemeye çekiniyorsun, o da teklif etmeye çekiniyor muhtemelen. Bu durumda o kişiyi suçlamak adil olmaz. Yakıta katkıda bulunmasını önemsemediğini sanıyor olabilir, para ödemeyi teklif etmesinin soğuk bir hareket olacağını düşünmüş olabilir ki bazen öyledir de. Bundan emin olmadan negatif bir harekette bulunmayın bence. Uygun bir dille yakıt masrafının sizi zorladığını ufak bir katkı beklediğinizi söyleyebilirsiniz diye düşünüyorum.


 • mikro patlama  (06.10.19 11:22:43) 
Anlamadim ki, sen oraya zaten gidiyorsan ne parasi istiyorsun ki? Arkadasini goturmek icin ozel olarak gidiyorsan orada isin yoksa ok ama zaten gittigin bir yol icin milletten para aliyorsan tuhaf yani - bu insanlar yabanci olsa bir nebze anlarim ama is arkadaslarin falansa tuhaf yani bence.


 • stanley5m  (06.10.19 12:44:58) 
@kayıtsız beni en iyi anlayan sen oldun. Durum net olarak senin dediğin gibi. Şu konuyu kimseye bahsetmedim ama en az 5 6 kişi sormuştur. Yakıta yardımcı oluyor mu diye, ben de kötülemeyeyim diye bir şey demiyorum geçiştiriyorum konuyu.


Ek olarak sen oraya zaten gidiyorsun diyen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Siz biri ile uzak Bi yere gitseniz haftada en az bir gün ve gittiğiniz yer de başka Bi şehir. Hiç bir şey demeden arabadan iner misiniz?
 • Alimelli  (06.10.19 13:00:07) 
Sen zaten oraya gidiyorsun diyenlere sesleniyorum. Tamam bu adam her gün oraya gidiyor ama minimum 50-60 belki 200-300bin tl para bağlamış araba almış. Bu arabanın bakımı var sigortası var lastiği var yılda 10bin de öyle gidiyor. Her yolculukta bir benzin harcıyor. Diğer arkadaş yapsaydı bu masrafları, soruyu soran arkadaşı bedava götürseydi o zaman.

Alma kardeşim, götürme böyle beleşçi tipleri. Neyle gidiyorsa gitsin. Yolda allah göstermesin kaza yapsan beleşçi yaralansa başına bela alıcaksın bir de. Ya da araban pert olsa beleşçi diyecek mi ya biz de kullanıyorduk bu arabayı zararına ortak olalım diye, hiç sanmam. Ben bu beleşçilerin ciğerini bilirim.
 • Kahir ekseriyet  (06.10.19 13:04:05) 
Hatta bence boz bu arkadaşı. Gidiyorsun değil mi diye sorduğu zaman, gidiyorum evet bu seferki benzin parasını sana yazıyorum de.


 • Kahir ekseriyet  (06.10.19 13:07:21) 
Valla ben arabayi kendime almisim zaten, ve ben kendim gidecegim. Arabayi yatirimlik olarak "arada serviscilik yaparim" diye almamisim ki? Arkadasim diyecegim kisi ayni yere gidiyorsa gelsin misafirim olsun, para istemem, boyle bir durumda para beklentisi olana da tuhaf bir gozle bakarim sahsen. kucuk hesaplarin insani kucuk insan olarak muamele gorur benden.

ha bu benim sorumlulugummus gibi davranmaya baslarlarsa o zaman problem olur, o zaman da para istemem ama arabaya da almam yani.

bilmem bence tuhaf bir durum servisci gibi para almak. "kullaniliyorum" paranoyasi yasayan birini anlarim, belki gecmisten bu konuda bir yara vardir vs. ama acikcasi benim oyle bir problemim olmadi hayatta - beni ozellikle zora sokmayan her konuda verici oldum, ama ipler de hep benim elimdeydi. amacim bu olmasa da insanlara kiyak yapmanin hep faydasini gordum, tas attim da kolum mu yoruldu yani binsin arabaya ne olacak? yaptigin iyiligi gorevinmis gibi gormeye baslayan kisilere de siktiri cektim hep, hic de bir problem olmadi yani. bu kadar kasilmaya gerek yok bence. hayat tavsiyesi diyelim, kucuk hesaplar kisa vadede karliymis gibi gozukur ama uzun vadede hayatinizi zorlastirir.

dusunsenize, insanlara kiyak yapma sansiniz var ve size ekstra bir maliyeti yok! win win bir durum bu yani.

benim gozumde "kullanilma" soyle olurdu, Alimelli bir iki kere bir yere goturmeyi teklif etmistir. Daha sonra orada isi olmasa bile insanlar onu arabayla oraya goturmesi icin baski yapiyordur, alimelli de karsi koyamiyordur - tek tarafli bir iliskidir. O zaman derim ki "hoca kullaniliyosun ayagin yere bassin". Ama zaten gittigin yere yanci olmak isteyen kisilerden para istemek kucuk hesaptir, kucuk hesaplar pesinde insanlari sevmem, faydamin dokunacagi seylerde de yardimci olmamaya ozen gosteririm sahsen.

edit: simdi bir daha okudum, bir de digerlerinden otobus parasi gibi ucret mi aliyorsun her seferinde? cok acayip kucuk hesaplar ya bunlar. hayir ilginc bir sekilde durumun sen de farkindasin "asla soramam para" diyorsun, madem bu kadar normal bir olay bu neden utaniyorsun?
 • stanley5m  (06.10.19 13:36:35 ~ 13:47:06) 
bence siz arkadaş değilsiniz. ben olsam zaten gideceğim güzergah için para istemem. buna (B->C'de dahil). para istemek için tek şartım olabilir. güzergah ortaktır ama ben tek başıma olsam o yolu araba ile gitmeyeceğimdir. ortak gidelim yakıtı bölelim derse olur. yoksa kendimin zaten gittiği güzergaha ücret istemek abesle iştigal. sizin durumunuz ancak iki yabancı olur. öyle arkadaşlık falan demeyelim o işe.


 • helenart  (06.10.19 13:37:54) 
işyeri arkadaşısınız. b-c arası için ödeme yapıyor. bazı günlerde arkadaşının oturduğu yere a noktasına gidiyorsun ve o noktaya arkadaşını bırakıyorsun.

yani periyodik işe ulaşım için arkadaşın sana bir ödeme yapıyor. sadece haftada bir kez zorunlu olarak gittiğin c-a arasının parasını alamadığın ve teklif bile yapılmadığı için rahatsızsın.

eğer doğru anladıysam ve olayı daha basit bir yöntemle çözmek istiyorsan, bundan sonra işten çıktıktan sonra a noktasına gideceğini söylemezsin. orada işinin bittiğini söylersin. arkadaşın işten evine kendi imkanlarıyla gider. bu rahatsızlığın da ortadan kalkmış olur.
 • kelebekler mevsimi  (06.10.19 15:44:46) 
düş yakamdan demeye cüret edemiyorsan imada bulun. bir gün "gidiyorum, gel." dediysen iki gün "eve gitmiyorum, başka yere gidiyorum" de. seninle geldiğinde de uber şoförü gibi ona hizmet ediyormuşsun gibi davranma. araçtaki müziğe falan müdahale etmesine izin verme mesela. yol üstünde durup dışarıdaki işlerini hallet; fatura yatır, market alışverişi yap. hatta alışverişini benzinlikte yap. yakıt fiyatlarından şikayet et. rahatsız hissetmesine sebep ol.


 • sinek kral  (06.10.19 16:59:57) 
a noktasına onu almak için değil de kendi işiniz için gidiyorsanız ve o size b noktasından c noktasına gitmek için ücret ödüyorsa vermemesi normal. siz zaten a noktasına gidiyorsunuz o kişi olsa da olmasa da. işinize gelmiyorsa canınızı sıkan bir durumsa "gidecek misin?" diye sorduğunda bugün gitmeyeceğim demeniz yeterli olur.


 • naksidil  (06.10.19 18:39:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.