[]

esnaf arkadaşlara soruyorum

işler nasıl ?
 
Turizm esnafi keyifli


  • eksimeksi  (02.10.19 00:01:37) 
Bir korsan soru ben sorayım madem. O sistem nasıl işliyor hala bilmiyorum. Satılan ürünleri üreticiden-toptancıdan-vs. ne kadar satılacağına göre tahmini bir adet sayısı ile, parasını da peşinen verip alarak mı vitrine/rafa koyuyorsunuz? Yoksa satıştan sonra üreticiye satılmayan ürünleri iade edip (mesela son kullanma tarihleri varsa eğer) satılan malın karını da üreticiyle önceden belirlenmiş oranlara göre paylaşıyor musunuz? Nasıl oluyor yav


  • panzerkampfwagen iv  (02.10.19 00:11:20 ~ 00:25:56) 
@panzer, öyle sabit kurallar yok. Herkes tutturabildiğine. Genelde şöyle olur aldığın malı uzun uzun vadelerde ödemek istersin. Sonra satarsın.


  • [GODDARD]  (02.10.19 00:15:55) 
ben de şeyi çok merak ediyom bu sevkiyat için gelenleri görüyom bakkala ayak üstü kola cips filan getirirken adama mal tanıtıyo, pazarlama yapıyo bak şu şöyle satıyo istersen getirteyim buzdolabı da getireyim filan diye muhabbetleri duydum, bu sevkiyatçıların bağımsız çaıştığını duydum yani bi ducaton olsa sende toptancıdan mal alıp market bakkal tavlayabilirsen satıyomuşun, bu işler böyle mi oluyo harbi


  • duşambe parçalıbulutlu  (02.10.19 00:22:36) 
@duşambe parçalıbulutlu evet, bir minibüs ve onu dolduracak sermayen olduktan sonra sen de yaparsın. Küçük şehirlerde daha yaygın bu iş. Arkadaşım bu işi yapıyor. Mesela pepsinin toptancisindan alıyor, sonra bakkal bakkal dolaşıyor. Her gün şehrin 1 ilçesine gidiyor. Minibüsün içine raf falan yaptırdı. Yiyecek, temizlik malzemesi, oyuncak falan her bok var.


  • el conquerador  (02.10.19 01:05:41) 
@duşa, kendin yaptığın sistemde spotcu olursun en fazla, onda da dolap, iade v.b satış öncesi/sonrasi destek veremezsin. Bakkalla sınırlı kalırsın markete mal satamazsın, sinekli bakkala 3 kuruşluk topkek saticam diye mazot yakarsın.

@panzer, küçük ölçekli dukkanlar toptanci ile çoğunluk bi içeri bi dışarı çalışır. Iceride her daim 1 fatura olur, yeni mal getirir eski faturayı tahsil eder.
Konsinye satış muhabbeti var, sirkülasyonu az ürünlerde uretici/satıcı rafa girebilmek için bu yöntemi seçer ilk başlarda, belirli bir miktar malı döker, ay sonu çıkışlara bakılıp satılan ürün kadarinin faturasini keser, bu daha çok otomasyon sistemi sağlam olan orta ölçekli marketlerde olur.

Ürün tedarik periyoduna gelirsek, haftalık satış küçük farklar dışında stabildir. Ona göre elde stok bulundurulur.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (02.10.19 04:00:31) 
Temmuz ayına göre yavaşız ağustos ayına göre gayet iyiyiz. Bayram sebebi ile oldu , kış yaklaştıkça biraz daha yavaşlarız. Tahsilatta sorunum yok , olmadığı sürece kışı öngördüğüm gibi geçireyim yeter. Sektör kozmetik


  • synax  (02.10.19 10:17:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.