İskan izni olmayan ev için kredi çekiliyor mu?

SORU1: Başlıkta.

SORU2: Sahibinden'de "krediye uygun" yazması neyi vurguluyor ya da "krediye uygun değil" yazması?

kesin bilenler yanıtlarsa sevinirim.

1- kredi çekilemiyor.
2- krediye uygun demek oluyor. Yani paran yoksa bankadan kredi alamıyorsun demek. Evi satın aldın diyelim bir şekilde. Ama satmak istediğinde yine senin satın aldığın şekilde bir satış olabilir. Krediye uygun olmayan ev nanaydır..

  • silah taciri  (01.10.19 22:52:44)
1- kredi çekilebiliyor.
2 bilmiyorum

iskanı olmayan bir evde oturuyorum.iskan olmayan ev alacaksan satıcısı valla hazır 3 aya alınıyor diyorsa yapman gerekenler.

1-belediyeye gidip apartmanın iskan durumunu öğren %60 üzerinde ise yaklaşmışlardır,%80 üzerindeyse dediği gibi harçları yatırıp alabilir durumdalar. bu değerlerin altındalarsa imkanı yok kolay kolay alamazlar.

2-evi satana değerin %2 sini iskan sonrasında verecek şekilde bir anlaşma yap, olurda ikanı apartman sakinleri olarak siz alacak olursanız bunun parasını saklamış olursun.
  • prezarlatif  (01.10.19 22:56:41)
kredi çekiliyor. 9 yıl önce henüz tamamlanmamış binaya kredi aldım, taksit bitmek üzere ama hala iskanımız yok.

  • altinci nesil caylak  (02.10.19 08:29:59)
İstanbul'da bir sürü evin tapusunda kat mülkiyeti değil arsa paylaşımı vardır. Bu evler krediye uygun değildir.
Yeni evlerden bahsediyorsak çoğu zaten iskan almaya müsaittir. Oturulmaya başlandıktan sonra bir sene içinde filan iskanı da çıkar. Evi alırken kredi kullanacaksanız zaten banka bütün bunları kontrol ediyor, merak etmeyin.

  • SiyamkedisiZorro  (02.10.19 08:45:38)
Oturduğum evi iskansız olarak krediyle aldım. İskan sonradan oldu.

- İskansız evin tapusunda "kat mülkiyeti" değil "kat irtifakı" vardır.
- Kat irtifakı olmasının krediyle çıkıp çıkmamasıyla bir alakası yoktur.
- Kredi çıkıp çıkmayacağını banka eksperi belirler. Eğer iskan alınmasının önünde bariz bir engel yoksa kredi çıkar.

Eğer ev projesine uygun yapılmamışsa. Kaçak kat, projesinde olmayan çıkma vb. varsa iskan alamayacağı için kredi vermezler. Krediye uygun değil'in anlamı bu tip bir uygunsuzluk olduğudur. Eski bir evin iskanı yoksa bu tip bir problemi vardır.

Yeni evlerde asansörde, elektrik tesisatında vb. problem varsa eksper bunu görmez. Kredi çıkar. İskan için müteahhitin bunları halletmesini beklersiniz. Bizimki elektrik panosu ve su tesisatındaki eksikleri tamamlamadı. Kendimiz para toplayarak yaptık.
  • zombi  (02.10.19 09:29:33 ~ 09:30:38)