[]

bu adam bu parayı alabilir mi?

www.takvim.com.tr

"İstanbul Arnavutköy’de bir yıldır oturduğu evden ayrılmak isteyen kiracı, ev sahibinin depozitoyu vermemesine sinirlenince hıncını daireden çıkardı. Dairedeki tüm odaları tornavida ile çizen kiracı kapıları tekme atarak kırdı. Öfkeli kiracı evdeki kombiyi de söküp alarak, kayıplara karıştı. Kiracısı evi boşalttıktan sonra eve giren ev sahibi ise polise giderek şikayetçi oldu."


 
Tam detayları bilmiyorum. Daireyi teslim ettikten sonra bunlar yaşandıysa parasını alabileceğini sanmıyorum ev sahibinin. Kiracı ben temiz teslim ettim, depozitomu aldım çıktın der geçiştirir.


  • denizgonen  (30.09.19 12:56:15) 
Her yönden o kadar zor ki o parayı alması. Kim nasıl takip edecek? Dava açılsa adamı nerden bulacaklar? Nasıl kanıtlayacak?

Fakat haberde dikkatimi çeken bir şey oldu. Ev sahibi, sıfır dairenin banyo, klozet ve kornişlerinin parasını kiracının verdiği depozitodan harcamak istemiş. Bunlar evin demirbaşları. Üstelik kiracı daha eve girmeden bunları kiracının parasıyla yaptırmak istiyor. Böyle saçma şey olmaz. Bir de hala ev sahibi hakkını aradığını söylüyor. Kiracı da ev sahibi de hatalı.
  • gzg  (30.09.19 13:30:43) 
Şikayetçi olunca polis bulamaz mı ki?


  • geçerkenugradım  (30.09.19 13:54:43) 
@gzg: saçmalık nerede ve ev sahibi neden hatalı anlayamadım.

adam sıfır daire kiraya vermiş, karşılığında depozito almış. kiracı çıkarken de banyo, klozet ve kornişlerin hasarlı olduğunu görmüş, aldığı depozito ile bunları tamir ettirdikten sonra kalan depozitoyu geri veririm demiş.

e zaten olması gereken bu. sıfır verilen dairedeki kiracı çıkarken banyo, klozet vs. gibi demirbaşlar hasar gördüyse, z ararı kiracı vermiş demektir. depozito zaten bunun için alınıyor. kiracının eve verdiği zarar ziyan tazmin edilsin diye.

saçmalık nerede?
  • kibritsuyu  (30.09.19 14:03:21 ~ 14:07:58) 
Fikir yürütüyorum; ne zaman ki kiracı ikametini taşıyacak, o zaman taşındığı adres belli olur filan.


  • SiyamkedisiZorro  (30.09.19 14:16:10) 
@kibritsuyu: Ben haberi yanlış okumuşum. :-) Kiracı henüz eve girmeden ev sahibi depozitodan harcama yapmak istedi sandım.


  • gzg  (30.09.19 23:10:25) 
öncelikle karşı tarafı dinlemeden tek taraflı savunma olmaz doğruluğunu göstermez

kiraya veriyorum her istediğimi yaparım diyen ev sahiplerine iyi oluyor

öncelikel depozitoyu öyle kafana göre alamazsın gidip bankaya hesap acıp ortak hesapta blokeli durması gerekir.

ikincisi bir çok ev sahibi evin boyası battı, kapılar cızıldı mutfak cızıldı diye bunları depozitodan yaptırmak istiyor bu olmaz borclar kanununa göre evi kiraya veriyorsun yıpranabilir bunuda kanun acıkca belirtmiştir sadece tek taraflı açık gözlülük olmaz

birde kim hangi yetki ile bir ürün kırık, çızık olduğunu söyleyebiliyor bunu bilirkişisi söylemelidir sen kendi başına kanun koyamazsın kesiyorum diyemezsin gideceksin varsa problemin gerekli yerde sonucu alıp kanunen uygulayacaksın kendi başına bir işe kalkışırsan böyle olur

şikayetden vazgeçeceğini çünkü kira beyanı yapmadığını düşünüyorum sonu ona patlayacak.
  • sivrisinek  (01.10.19 01:08:21) 
Kombiyi "çalıp" gitmeseydi bir şey çıkacağını sanmam, ama kiracı kombiyi "çalıp" gitmiş.

Ev sahibi uğraşırsa eninde sonunda dava sonuçlanır ve kiracı ceza alır.
  • John Bloor  (01.10.19 09:51:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.