[]

Bu kız, bu evden kurtulmak için ne yapabilir?

Üniversite birinci sınıfa giden bir kız var, tek çocuk. Kapalı, açılmak istiyor ama ailesi onu tehdit ettiği için açılamıyor. Zaman zaman ufak çaplı dayağa maruz kalıyor, okuldan alınma gibi tehditler ve psikolojik şiddet hep var. Bırakıp gidecek bir yeri falan da yok, zaten evden giderse gittiği yere gelip öldürmekle tehdit ediyor baba. Ailenin "Açılırsan kendimizi yakarız, sokakta yaşamaya başlarız." gibi tehditleri de var ve baba sık sık kendini yaralıyor. İşte çalışamıyor çünkü okul programı çok yoğun ve okul çok uzak, eve dokuzda anca dönebiliyor. Ayrıca ağır bir hastalığı var, tedavi görüyor. Aile tedavi masraflarını karşılamamakla (3-4 bin), tedaviyi yarıda bırakmakla tehdit ediyor sık sık. Genel olarak maddi durumları kötü zaten, bir yerden burs da alamıyorlar.

Bu kız bu evden nasıl uzaklaşabilir? Son bir yıldır stresten dolayı çok kilo kaybetti (44 kilo şu an.), yemek yiyemiyor, bir sürü cilt rahatsızlığı başladı. Normalde başarılı bir öğrenci olmasına rağmen notları çok düştü ve bu evde kalmak istemiyor artık. Kendisi bir tanıdığım ve yardımcı olmak istiyorum ama çözüm bulamadım. Ne yapabilir en temiz şekilde? Kadın sığınma evini düşündüm ancak ortamın kötülüğü ve tedavi masrafları yüzünden iyi bir seçenek olmaz sanırım.


 
Çok zor bir durum, bunun benzerini ablam da yaşadı, evden kurtulmak zor bilirim bu tip aileleri. Zitlasmak yerine okul bitene kadar ayıya dayı desin. Ekonomik gücü sağladıktan sonra işler biraz daha kolaylaşır. Ablam çözümü evlenerek çözmüştü.


  • olaylar olaylar  (28.09.19 19:06:33) 
çalışamayan, extra sağlık masraflarını geçtim kendi temel ihtiyaçlarını bile karşılayacak ekonomik gücü olmayan biri nasıl ayrı eve çıkmak istiyor onu anlamadım.

aile sonuna kadar haksız da olsa bu kişi, bu aileye bağımlı. ya mezuniyete kadar dişini sıkacak ya da "eğitimine bir, sağlığına iki!" diyerek okulu bırakıp çalışmaya başlayacak.

hem pastam dursun, hem karnım doysun olmaz. bir ara yol göremiyorum.
  • sinek kral  (28.09.19 19:19:25 ~ 19:19:50) 
@sinek kral’a katılıyorum ekonomik özgürlüğünü elde etmeden o evden çıkmak mümkün değil, ve saçma.
Haftasonu çalışabileceği bi iş bulsa, veya okulu geç saatte bitiyosa sabah çalışabileceği bi iş bulsa bence ailesiyle arasını düzeltmek adına iyi olabilir. Ekonomik katkı sağlayınca, çalışmasına başta mırın kırın eden aile sonradan yumuşayacaktır kesin.

  • megalomaniac  (28.09.19 19:55:01) 
okulun vakfıyla görüşsün.
hem psikolojik destek için hem de burs için.
kaç yaşında, hangi il, üniversite?
ayrıca ; www.yalnizyurumeyeceksin.com


açılmaktan ne kastedildiğini uzun süre sonra anladım. kolaylıklar diliyorum.
  • jimjim  (28.09.19 20:20:23) 
Kendisinden başka çözümü yok. Derslere asılıp başarılı olacak, dil öğrenecek meslek öğrenecek network yapacak. Evdeyken de sosyal medyada kafa dağıtacak. Kolay değil ama güzel yarınlar için dişini sıkacak


  • r evolution  (28.09.19 20:33:24) 
Anlatılan aileden, ekonomik özgürlüğünü kazansa bile "hadi ben eve çıkıyorum" diye kurtulamaz. Yani para kazansa da bu işler değişmez, hatta daha büyük sıkıntılar bile çıkabilir çalıştığı yerle ya da saatlerle falan alakalı olarak. Kız evlat olmak zor. Ben bile Moda'da yaşayan modern bir ailenin kızı olarak gençken eve çıkıcam dediğimde kıyamet kopmuştu, yapamadım. İlk yanıttaki gibi evlenerek çözebilir diyorum. Dilerim yakın zamanda anlaşacağı birini bulur, kendi evi olur, ondan sonra çok çalışıp ederek hayatının yolunu çizer. Kalpsiz bir yanıt gibi görünüyor ama emin ol gerçekçi.


  • whoosie  (28.09.19 20:44:36 ~ 20:45:10) 
Sakın ola evlenmesin.
Ataerkil bir toplumda kendi yaşadığı aile problemlerinin üstüne bir de kaynana, kayınpeder, elti vs. almasın başına belayı.

Okul bitene kadar ayıya dayı diyecek, başka çaresi yok. Arada da istediği sürece, ailenin haberi olmayacak şekilde kendine özgür alanlar yaratsın. Mesela altına hep uzun şeyler giyse de, üzerine tişört üstü ceket vs. gibi şeyler giysin. Canı isterse, kütüphanede vs. ceketini çıkarabilir mesela. Okulda, yakın arkadaşlarıyla bir aradayken istiyorsa başörtüsünü çıkarsın.

Madem bu durum ona kilo kaybettirecek, cilt sorunları çıkartacak kadar çok mutsuz ediyor, kendisine anlık mutlu olacağı alanlar yaratsın. Olay ekonomik özgürlüğü kazanmakla çözülmeyebilir de. Aile şu durumda bile ufak çapta dayak atıyorsa önce kendisini güvenceye almayı düşünsün; gerisi gelir.
  • chitosan  (28.09.19 20:56:25 ~ 20:58:03) 
Yurda gitmeli bence. Orda dilediği gibi yaşayıp mezun olana kadar her hafta eve gidip onların istediği kızı oynayabilir. Yurdu da eve çok uzak derslerim zor diye ikna eder belki? En kötü ihtimalle burs kredi bir şey alıyordur. Bir anda bağlar kopamaz sıkıntı çıkar. Yavaş yavaş olmalı.


  • anarsika  (28.09.19 22:20:00) 
benim anlayamadığım, bunlar ne biçim bir aile ki çocuklarına "tedavi masrafını yarıda keseriz!" diyerek tehditte bulunabiliyor?? benim en çok takıldığım bu.

akrabalardan hiç kendisine destek çıkacak biri yok mudur?

ek olarak, maddi durumları kötüyse asıl burs alması lazım? bu ne yaman çelişki? her yere başvursun burs için, ama her yere. bölümü ne bilemiyorum ama meslek odalarının öğrenciler için iş imkanları oluyor, atıyorum kadın mühendis derneklerinin burs imkanları oluyor. zaten ağır hastaysa -ki hastalığını da bilmiyorum ama- çalışırken okuması zaten zor olabilir. yine de en kötü evden yapabileceği ufak tefek işler yapabilir belki, hem kafa dağıtmış olur. parası fazla değildir ama çevirmenlik olabilir yabancı dili iyiyse ya da el işleri olabilir belki.

ben hem anne hem de babanın bu kadar bir olup da kızcağızın üstüne gelmesini de anlayamadım, genelde en işlevsiz -disfonksiyonel- ailelerde bile bir denge unsuru olabiliyor, en nihayetinde aile üyelerinin zarar verenlerinden biri vicdana-insafa geliyor. burada hiç yok?!

bir de okulunda muhakkak rehberlik danışmanlık servisi vardır, oraya da bir gitsin, profesyonel yardım alsın bu süreçte.

evden uzaklaşmasına gelince... bilemedim. bir kere tehdit unsuru var, aile içi şiddet kanıtlanabilse bile görüyoruz, uzaklaştırma emrine uymayan bir sürü insan var. ayrıca tedavisi nasıl karşılanacak? ailesi bile yardımı kesmekle tehdit ediyorken kim o kadar yüce gönüllü davranabilir ki? gerçi bir tanıdığım hanım var, benzer bir durumda kalan bir genç kızı evlat edindi, beraber kimsenin kendilerini tanımadığı bir yere taşındılar. ama bahsettiğim kızın bir hastalığı yok. of bilmiyorum göğsüme öküz oturdu. dur bakalım aklıma birşeyler daha gelirse yazacağım.
  • pasp  (28.09.19 22:57:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.