[]

Bel fitigi

27 yasinda bel fitigi oldum.Askerde kosu sirasinda bacagimda cekme olmustu bir sure sonra gecmisti.Gecenler biraz agir yuk kaldirinca belim tutuldi.Sag bacagimin icinde ki sinir yaniyor resmen pazartesi fizik tedaviye baslayacagim ancak gecer mi bilmiyorum.
Hayatimda bir suru sorun var iken bu yasta bu durumu kabullenebilmis degilim.
Bundan sonra ki hayatimi yarim adam olarak mi gecirecegim,var mi bu illetin ustesinden gelen?.


 
üstesinden gelinebilir bir hastalık ama kişiye göre de değişebilir. mesela yırtık varsa ameliyatsız bir çözümü olmuyor.

bunun dışında eğer hareket edebilecek durumdaysan ki, iyice yürüyemez hale bile getirebilir, yapman gerekenler kısaca şunlar

1 çok oturmak yok, 45 dakika oturuyorsan 15 dakka muhakkak ayakta olmasın. kaykılarak oturmak kesinlikle yasak. mümkünse hiç oturma. 45 dakika falan bile çok çok uzun süreler fıtık sahibi insan için.

2 fazla kilo varsa acilen rejime diyete başlanıp verilmeli, normal kiloya inilmeli, verdiğin her fazla kilo sonucunda bir miktar rahatlama hissedeceksin. eğer hareket kabiliyetini kaybetmeye başlarsan geri dönüşü olmaz, ameliyat olmak zorunda kalırsın.

3 doktor tavsiyesiyle beraber, eğer bir engel yoksa, bel kasları güçlendirilmeli. bel kaslarını güçlendirmek omurların arasını açarak sinire olan basıyı yani fıtığı geriletir.

bel kaslarını geliştirmek için yapabileceğin şeyler en etkiliden etkisize doğru yüzmek, merdiven inip çıkmak ve yürüyüş. tabi bazı özel bel için hareketler var ama doktora danışmadan yapılmasını önermiyorum.

bunun dışında sigaranın çok önemli rolü var, omurların esnekliğini bozup sertleştiriyor, fazla tuz kullanımı yine öyle.

her 2 kişiden birisinin bünyesi fıtığı kendi kendine yok edebiliyor ama bunun iyileşme süreci 3 senelere kadar varabilir.

ameliyat çok mecbur değilsen, altına kaçırmıyorsan olmamalısın, çünkü tekrarlıyor

tekrarlamaması için yukarıda yapma dediklerimi yapmaman, yap dediklerimini yapman kısaca alışkanlıklarını hayat tarzını değiştirmen lazım.

son olarak belini sıcak tut ama korse takarak değil, üşütme. fıtık olduğu zaman, ağrı olduğu zaman fıtığın olduğu yerde ödem oluyor bu ödem koruyucu ve iyileştirici bir sıvı, vücut özellikle korumaya alıyor ve tamir ediyor orasını.

eğer üşütürsen ödem miktarı artar ve içerdeki basınç yükseli, fıtığın sinire bastığında yaptığı ağrının 10 katını 20 katını bile çekebilirsin. çok çok ciddi bir ağrıda sözediyorum. hiç bir ağrı kesici bir gram fayda etmez, günlerce haftalarca aylarca uyuyamayabilirsin.

korse takma dememin sebebi alışkanlık yapıyor bel bölgesini çok sıktığı desteklediği için bel kaslarını zayıflatmaya başlıyor bir süre sonra, bu da fıtık hastası birisi için çok kötü bir durum.
  • Fodera  (28.09.19 00:46:16 ~ 00:51:56) 
Tabii ki doktor gibi tavsiye veremeyiz burada fakat, zamanla bu ağrı ortadan kalkacak ve belki de fıtık olduğunuzu unutacaksınız. Bu işin sırrı fıtığınıza neden olan şeyi tekrar yapmamak. Yaparsanız kabuk bağlayan yarayı kaşıyıp eski haline getirirsiniz.

Boyun fıtığıyım sağ ve sola tarafta toplam 3 disk hasarlı. Yüksek kilolarda ağırlık çalışmama rağmen fıtık kelimesini duymadığım sürece aklıma gelmiyor. Tabi benimki ileri seviye değil de orta seviyede olduğu için olabilir fakat 2 disk patladı sonuç olarak
  • filipis  (28.09.19 00:59:04) 
Babamda üç tane fıtık vardı yatakta kıvranıyordu. Şu anda 58 yaşında daha dün 50 kiloluk kütükleri tek başına kaldırıyordu. Zamanla düzelir o kadar da gözünüzde büyütmeyin. Önemli olan aktif yaşamaya devam edip güçten bir şey kaybetmemek. Benim pedere de nazar değdirmeyin topunuzu keserim.


  • catch the arrow  (28.09.19 01:29:05) 
Sabah akşam egzersiz, mümkünse yüzme. Ameliyatlık olmadan ömür boyu egzersiz ile idare edebilirsiniz, yaşam kalitenizi bozmadığı sürece orada dursun.

Ama egzersizi bıraktığınız an büyümeye devam edecektir.
  • John Bloor  (28.09.19 12:59:29) 
Fizik tedavi + yüzme ile 1 ayda fıtık olduğunu unutursun muhtemelen.


  • Alimelli  (28.09.19 15:15:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.