[]

Şaka maka büyük depremin ayak sesleri mi?

10 dk evvel fena salladı. Bir yere 6 şiddetinde vurmuştur heralde. 30-40 sn sallandık.

edit: 5.7 silivriymis


 
Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama az öncekinin şiddeti 5.7

www.koeri.boun.edu.tr
 • fotrsapka  (26.09.19 14:07:01) 
5.7 olarak açıklandı şimdi, inşallah böyle böyle boşalır o enerji ama ayak sesleri de olabilir. Uzmanların da her biri farklı bir şey söylüyor kimi dinleyeceğiz?


 • John Bloor  (26.09.19 14:07:48) 
o neydi lan öyle. bu arada istanbul'da sizin telefonlar arama yapıyor mu? bizimkiler yapmıyor.


 • nothing in my way  (26.09.19 14:08:46) 
Ben yetkililere inanmıyorum isterse Boğaziçi mezunu olsun, büyük deprem gümbür gümbür geliyorum diyor.

Onlar hala yalamak için kentsel dönüşüm cart curt desin, müteahhitler cebini doldursun.

Cübbeli de çıkar zina arttı o yüzden der konu kapanır. Coğrafya kesinlikle kader yaa..
 • Cesario  (26.09.19 14:10:25) 
Hocam tamam da, Boğaziçi mezununun suçu ne?


 • malheiros  (26.09.19 14:13:14) 
İletişim bu şekilde sekteye ugruyorsa yandik. Gidip bı amatör telsiz ılık sertifikasi alıp ise koyulmali 5gye gecicez tüm sistem iptal


 • protrek  (26.09.19 14:21:33) 
@malheiros

Boğaziçine bile güven yoksa diğerlerine nasıl güvencez diye vurgulamak istedim. :/

5.8'de bile istanbul'da millet sokağa döküldü, 7.8 olsa demek yeryüzünden silinip gidicez bu gidişle.
 • Cesario  (26.09.19 14:25:15) 
whatsap üzerinden arayın.


 • kitik  (26.09.19 14:29:37) 
bursada bile hissedildi. telefonlar çekmiyor hala.


 • dedim ben sana  (26.09.19 14:32:57) 
şiddet 6.0 olarak güncellendi.


 • lisw  (26.09.19 14:36:12) 
Avcılar merkez camisinin minaresinin bir kısmı yıkılmış.

İstanbul'da resmen şansa yaşıyoruz. Hiçbir açıklaması yok. İnsanlar katil, doğa katil. Azrail gibi şehir mübarek.
 • Cesario  (26.09.19 14:36:21) 
uyuyordum ninja taklasıyla uyandım uykudan, bekledim bekledim geçmedi, lan şaka maka gidiyoruz galiba dedim,

çok acayip bi his, baştan böyle alttan alttan vuruyo, sonra sallamaya başlıyor.
 • hem şişko hem deli  (26.09.19 14:38:51 ~ 14:39:23) 
işin uzmanı değilim ama zamanında "böyle böyle enerji boşalır mı?" diye sorduğum birisi (kendisinin uzmanlık düzeyinden de emin değilim) şöyle söylemişti: beklenen depremin enerjisinin tammaen boşalması için 5-6'lık binlerce deprem olması lazım. yani 4.3, 5.2, 6.1 topla bunları 15'i geçiyor ohooo tamam enerji bitti gitti durumu yok. matematiği çok daha karışık. anladığım kadarıyla o enerjinin boşalmasının imkânı yok maalesef, anca 7-8'le kırılacak.


 • der meister  (26.09.19 14:47:46) 
umarım arkası gelmez bu depremlerin.. hiç şakası olmayan konular bunlar :/

not: izmirdeyim!
 • strobist  (26.09.19 15:02:07) 
depremin büyüklüğünün ölçülmesinde ilk hesaplamalarla sonraki hesaplamaların farklı olması doğal, çünkü hesaplamada teknik olarak farklı ölçüm istasyonlarındaki veriler toplanarak düzeltme yapılıyor bunda sorun yok

hatta çok basit olarak söylemem gerekirse istanbuldaki bir depremi kandillinin ölçüm istayonu yerine yunanistandaki bir ölçüm istasyonu daha doğru ölçer, neticede bu ölçüm dalga fiziği, dünyadaki birçok ölçüm istasyonu birbirine bağlı veriler bu sayede toparlanıyor ve düzenleniyor

bir de link bırakayım usgs den takip edin
earthquake.usgs.gov
 • freebird5406_2  (26.09.19 15:19:01) 
Ciddi bilim insanlarının tamamı Marmara'da en az 1 kere 7'den büyük bir deprem olacağını 20 yıldır söylüyor. İlk kırılması beklenen bölgenin sıkıştığı için uzun süredir deprem üretmediğini de söylediler (bunun kesin olarak böyle olduğunu gösteren yeni bir araştırma var: www.nature.com Bu araştırmaya göre bütün sıkışmış kısımlar bir anda kırılırsa İstanbul şehir merkezine 25 km mesafede 7.4'lük bir deprem olacak) Hatta 2025'e kadar olma olasılığının %40-50 (oranı tam hatırlayamadım ama epey yüksekti) olduğunu bile söylediler (bu oranı da işkembeden sallamadan önceki depremlerle karşılaştırarak verdiler) Daha ne yapsınlar?

Bir önceki deprem başlığında bir yazar bu depremlerin beklenen depremin şiddetini azaltması için kaç bin tane aynı depremin olması gerektiğini formüllerle anlatmıştı. Yani o anlamda bir faydası yok.
 • bruce mclaren  (26.09.19 15:42:15 ~ 15:43:36) 
17 agustos ve sonrasindaki duzce depremi haric deprem falan hissedemeyen ben zangir zangir hissettim bunu. Disari firladim, yola ilk firlayan bendim oyle firladim.

Buyuk bir deprem geliyorum diye onden sallayarak haber mi veriyor ki? 17 agustosta boyle bir sey hatırlamıyorum. Bir gece ansizin vurdu bir anda. Buyuk bir depremin gelmeden once kendini belli edecek diye bir sey yok bence.
 • stavro  (26.09.19 16:44:36) 
Dinlediğim kadarıyla bu tarz depremler hiçte öyle enerji filan boşaltmıyormuş. Daha şiddetli depremler olduğunda umarım en hafif şekilde atlatılır.


 • bitchesaintshit  (26.09.19 16:52:12) 
Cehennem anlatılan ve çizilenler gibiyse sıçtık beyler :D Geçmiş olsun hepimize, ben dışardaydım hissetmedim ama arkadaşlar sokağa atmış kendilerini.

17 ağustos depreminde ben adapazarındaydım ve hiç o büyük deprem öncesi böyle ufak tefek depremler olduğunu hatırlamıyorum. Aniden habersiz vurmuştu. Neyse, sonumuz hayır olsun. Gg wp :D
 • eazy  (26.09.19 17:07:49) 
twitter.com

itü ve Boğaziçi deprem profesörlerinin ekrana çıkmasına izin vermiyormuş.

neden ha neden soruyorum sizlere..
 • Cesario  (26.09.19 17:45:16) 
bide şunu yazmaya üşenmiştim neyse ki biri yazmış
twitter.com

şiddet doğrusal değil logaritmik artıyor, tabi yıkıcılığı etkileyen tek sebep şiddeti değil başka parametreler de var
 • freebird5406_2  (26.09.19 17:45:16) 
Bu kişi İTÜ'de ve bu akşam üç ayrı kanala konuşacağını açıklamış: twitter.com


 • bruce mclaren  (26.09.19 17:51:58) 
sorunuza cevap degil ama bunu anlatmak istiyorum.

dersteydik ve derste bunalmistim, cunku hoca cok bayik anlatiyordu. derken camlardan ses geldi. oturdugum yerden sanki biri bana alttan acitmayan yumruklar vuruyordu gibi hissettim. tabii bu yumruk degil, depremdi.
kizlardan biri sesli bir sekilde deprem oluyor dedi. yanimda tanimadigim kisi kolumu tuttu. ben sakin olmasini soyledim. ve kendim sakince oturmaya devam ettim.
sinifta bazi kisiler ayaga kalkti, hocanin sakin olun demesine kimse kulak asmiyordu. siniftakilerin panigini gorunce ben de icimden heyecanlandigimi hissettim, ama o heyecana kapilmamak icin de kendimi engelledim.
deprem durdu. bende sessizce disari cikip yemekhanenin yolunu tuttum, yemek kartim calismiyordu, onu tamir etmek icin gittim.

deprem aninda farkettiklerim:

birincisi, nerede o yillardir ogretilen deprem tatbikati? kimsenin siranin kenarina ya da altina coktugu yoktu. panik yapip ayaga kalkmak nedir? deprem aninda neden herkes deprem oluyor diyor? bunu herkes soyleyince deprem durmuyor ki. evet biliyorum deprem oluyor. olaganustu bir sey de degil.

ikincisi, 5,7 buysa 7'sini dusunemiyorum. yer tabakasini gayet iyi hissettim. bu son olur umarim, en bayik hocayi bile dinlemeye raziyim.
 • Leonardo~Da~Vinci  (26.09.19 17:53:04) 
Mesela diyelim binalar yıkıldı. Tam karşımda yıkılmış bir bina var, çaprazımda, sağımda, solumda vs.. Bu tarz sahneler gördüğümüzde hangi numaraları arayacağız? Ekiplerimiz bu tarz durumlar için tam mı? Ya da ne bileyim bilmem ne ilçesinin biraz ücra köşesinde bir ev yıkılsa, ekipler oraya gidene kadar ne kadar geçiyor vs vs ''İlk sen aradın. Oraya geliyoruz'' gibi bir durum mu var yoksa o ilçeden birçok bina enkazı haberi gelse yeteri kadar yardımcı ekipler var mı?

Sorularımı çok karışık sordum biliyorum ama binaların yıkılmasının yanı sıra deprem sonrası yetersizlik de çok büyük bir sorun.
 • bitchesaintshit  (26.09.19 18:09:35) 
İçinizi rahatlatacak bi şey söyleyeyim;

ben bir deprem adamının şeyini okumuştum. o adalar önündeki fayın artık kırılmayacağını ve silivri tarafındaki fayın kırılacağını söylemişti. ikidir tam o adamın dediği yerde deprem oldu. Ve adam orayla ilgili ''en fazla 6.5 deprem olur, fazlası olmaz'' demişti. Artık ne kadar doğrudur, ne kadar sallamıştır bilemem ama bunları okuduğumu net hatırlıyorum.
 • eazy  (26.09.19 18:41:54) 
ben bu depremin beklenen büyük istanbul depremi ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. gerçi böyle bir şey demek de yanlış. tüm depremler birbiri ile bağlantılıdır. yani burada bi deprem olduysa burada sıkışma var demektir. burada sıkışma varsa başka fayda da sıkışma vardır ve deprem olacak demektir. neyse kafa bulanıklığı yapmayayım.

size net bir bilgi vereyim bizim türkiye'de KAF fazla incelenmiyor incelenemiyor. imkan meselesi. kaf ile san andreas fayı ciddi manada birbirine benzer çalışmakta. ve san andreas fayı imkanları bol olduğu için çok incelenmiş kaydı tutulmuş bir faydır. bizim kaf san andreas'ın küçük bir modelidir. bana göre. SA fayındaki tecrubeleri KAF aktarmak bence mümkündür. bizde bir tansiyon dairesi var. bu daireye ve sıralamaya baktığımızda çok uzun yıllardan beri şunu söylüyorum. gelecek olan deprem istanbul depremi diyorlar ama bence sıradaki deprem istanbul'da olmayacak. güneyde olacak. sıra orada. SA'da da böyle çalışmış hep. çatallarda sıra ile karşılıklı bir kırılma yaşanmış. KAF marmara bölgesine girmeden ikiye ayrılır hatta üçe ayrılır da ana iki kol demek mümkün. özet geçeyim merak edenler baksın kuzey anadolu fayı yazsınlar marmaya gelen fay çatallaşır. deprem o alt çatalda olacak üst çatalda değil.
deprem konusunda cidden bilgili değiliz. deprem haritası bile yeni değiştirildi. ben okurken hocalarımızla gerekli makamlara yalvarırdık değiştirin şunu bu hatalı diye. arkadaş deprem haritasını yaparken fayları da göze alırsın. denizin içindeki fayları hesaba katmıyorlardı böyle bir şey mümkün mü? karadenizin içi fay kaynıyor. neden karadeniz kıyıları zararsız gösteriliyordu. falan filan. neyse marmaranın kuzey değil güney kolunda deprem olacağı görüşündeyim ben.
 • turbo sadık  (26.09.19 19:26:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.