[]

video fps sorusu

videolar sinemada 24 fps, tvde 25 fps, bilgisayarda 30 fps olur diye bir konu varya.

aklıma takılan bişeyi sormak istiyorum. televizyon dünyasında da artık herşey bilgisayar ile kontrol ediliyor ya. video 30 fps olmuş 60 fps olmuş yayınlanırken bir problem oluyor mudur acaba?

yani adamlar bunu 60 ya da 30 fps den illa 25 fps olması için render alıyor mu, yoksa direkt oynatıyolar mı?

bu işleri çok iyi bilen, bu sektörde çalışan arkadaş varsa lütfen mesaj atsın bana, sormak istediğim bunun gibi basit basit bir sürü detay var.

 
25 fps olması biraz da şununla alakalı. gözün arka arkaya gördüğünde hareketli olarak algıladığı optimum kare sayısı. dolayısı ile bunun yukarısında bir fps boş yere yer kaplaması demektir. bu da nihayetinde zaman ve para kaybıdır. bir kanalın veya şirketin bu görüntüleri render alması bir zaman ve para, arşive kaldırması bir zaman ve para. o sebeple 25 kare tercih ediliyor bunun altında bir şey de gözdeki hareket algısına zarar verir o yüzden optimumu budur.

başka soru varsa alabilirim. film editörüyüm.
  • mutantking  (25.09.19 11:07:44) 
"videolar sinemada 24 fps, tvde 25 fps, bilgisayarda 30 fps olur diye bir konu varya"

yok öyle bir şey, yanlışlar ile dolu bir cümle, sil kafandan bu bilgiyi nerede duyduysan

"televizyon dünyasında da artık herşey bilgisayar ile kontrol ediliyor ya. video 30 fps olmuş 60 fps olmuş yayınlanırken bir problem oluyor mudur acaba?"

bilgisayar ile kontrol edilmesinin konuyla alakası yok, evet problem olur

"yani adamlar bunu 60 ya da 30 fps den illa 25 fps olması için render alıyor mu, yoksa direkt oynatıyolar mı?"

hiçbir şey direkt oynatılamaz, her bir kare belli standartlara göre kodlanıp yani işlemden geçirilip (senin deyiminle render edilip) broadcast edilmek zorunda aksi halde tv'ler ve çözücüler gelen görüntüyü oynatamaz

daha sonra daha ayrıntılı bi cevap yazarım.
  • rotten head  (25.09.19 11:22:32 ~ 11:24:06) 
e gerçekten sinemada 24 kare, Avrupa'da tvye internete yapılan işler de 25 kare? Ben şahsen görsel efekt ve motion graphics işi yapıyorum, sinema işi 24 kare geliyor internete yaptığım işler 25. Ha 30 yapsam yine yerler, internet/bilgisayar pek problem değil ama TV'de oynatacak olurlarsa hatta 50i'ye çeviriyorlar sanırım.

25 frame olayı elektrikle ilgili, bizde 50hz olduğu için 25 kare, Amerika'da 60hz ve orada 30 kare. Fakat mesela standart bilgisayar monitörleri 60hz tazeleme hızına sahip, o nasıl oluyor emin değilim.

rottenhead'in dediği bunlar üzerine daha detaylı bir bilgi sanırım. Yazarsa öğreniriz.
  • nhk ni youkosu  (25.09.19 13:16:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.