mobil uygulama yazdırma

Bir tanıdığım işyeri için mobil uygulama yazdırmış. Aslında mobil uygulama da denemez ya anlatayım siz ona göre karar verin. Olay yurt dışında geçiyor.

Bu kişi küçük bir iş yeri sahibi ve google üzerindeki yorumlarının sayısını arttırmak istiyor. Bu sebeple bir bilişmciyle anlaşmış Pakistan ya da Hindistan'dan. QR okuyucuyla taratınca seni bir sayfaya yönlendiriyor, oradan konumu seçip doğruluyorsun ve gerekirse de bu sayfayı yazdırabiliyorsun (nedenini anlamadım) sonra puan vererek yorum girebiliyorsun ancak bu puan ve yorum otomatik olarak google ekranına giriyor. böyle bir sisteme 15.000 euro verilmiş. Hiç bilgim olmadığı için çok mudur az mıdır bilemedim ama bana biraz fazla gibi geldi. Sonuçta QR kodu ile bir nevi kısayol oluşturulmuş. Tabi arkasında bir şeyler var mıdır bilemem, böyle diyerek de kimsenin emeğini küçümsemek istemiyorum ama normal midir bu fiyat?

Teşekkürler

Olağanüstü bir kazık yemişler.

  • roket adam  (22.09.19 23:06:16)
Anlattığınızdan anladığım kadarıyla bahsettiğiniz uygulama bir tane QR scanner ve webview'dan oluşuyor. çok olağanüstü ekstra birşeyler yoksa uygulamada ya da yan hizmet olarak başka birşeyler (danışmanlık vs.) verilmediyse 15000€ çok uçuk bir rakam. değil hindistan/pakistan, norveçliye yaptırsanız yine 200-300€'yu geçmez. hindistan/pakistan civarından bulacağınız developerla 50-100$'lık iştir maksimum. yine belirtmemde fayda var olay tamamen QR scanner ve webview içeren uygulama ise.
Durum buysa çok geçmiş olsun arkadaşınıza, bence hiç söyleyip de adamın canını sıkmayın. Yapacak bir şey yok bu saatten sonra, deyin biraz fiyatı fazla vermişsin bir dahakine birden fazla yerden teklif almanda fayda var falan artık duruma göre :)

  • deluhathol  (22.09.19 23:07:40)
Abi böyle bi kazık nasıl yenebilir :( cidden üzüldüm şu an, kazık atan kişiyi de kucak dolusu tebrik ediyorum işini güzel satmış

  • mg3929  (22.09.19 23:23:44)
daha once boyle bir kazik duymadim ben. helal olsun atana.

  • müptezel dostoyevski  (22.09.19 23:34:52)
efsane kazık olmuş ama üzülmedim.

bu tipler türk geliştiricileri para yiyici olarak görüp asla iş yaptırmazlar, yaptırırlarsa sürekli fiyat düşürürler, hatta parayı tam vermezler. gidip elin hintlisine pakistanlısına uygulama yazdırmaya kalkarlar. e müstehak.
  • kaptan maydanoz  (22.09.19 23:48:43)
Bir dakika, cevap verenler sanırım eksik anlamış.
Sen de eksik anlatmışsın zaten olayı.

Ortada bir yorum atma olayı var. Lokasyon seçme var.
Nereye yorum atılıyor? Mesela Google Play'deki istediğin bir uygulamaya mı yorum atıyosun? Eğer böyleyse ve sınırsız yıldız + yorum verebiliyorsan fiyat normal olabilir. Arkaplanda olağan dışı bir donanım çalışıyor olması gerekir. (Yüzlerce ayrı mobil cihaz, VPN, Google hesabı falan)

Soru net değil.
Böyle bir kazık bu kadar temiz yenmiş olamaz.
İhtimal vermiyorum.
  • işimdeyim gücümdeyim  (23.09.19 00:08:13)
Arkadaş tam anlatamamış ama herhalde uygulama şu:

Qr kısmını geçin orası önemli değil.
Bir ülke seçiyorsun, yorum giriyorsun. Butona basınca google işletme sayfana o seçtiğin ülkeden gerçek bir kişi o yazdığın yorumu gerçekten yazmış gibi ekleniyor. İlginç sistem. Büyük ihtimal arkasında her ülkeden elemanların çalıştığı bir zincir sistem.
  • Kahir ekseriyet  (23.09.19 10:18:26)
işimdeyim gücümdeyim + Kahir ekseriyet'in dediği gibi bir şey ise fiyat uygun bence.

çünkü google business alanına yorum dışardan API (yani programla/otomatik) yoluyla eklenemez. google böyle bir şeye izin vermez.

haliyle arkada manuel çalışan insanlar var gibi.

sorun şu bu anlaşmayı yıllık mı yapmış?

şöyle bir uygulamadan bahsediyoruz zira.

youtu.be
  • aziz dostum jack  (23.09.19 10:47:39 ~ 10:58:43)
Otomatik bir yorum kasma uygulaması olsa neden QR kod ile bir sayfaya gidip kullanıcı input'u beklensin ki? Instagram'dan takipçi alır gibi 10000 tane yorumu ateşlersin işte. Bu bildiğin google maps'teki yorum uygulamasına yönlendiren basit bir uygulama gibi duruyor.

  • roket adam  (23.09.19 11:08:45)
Tam ayrıntılarını bilmemekle birlikte :
- sahte yorum ve değerlendirme girme uygulaması değil
- gerçek kullanıcılara aldıkları hizmetten sonra değerlendirme girmelerine yönelik bir uygulama olduğu söylendi bana
- Ben türkçe çeviri kısmını yaptım talimatların ve talimatlarda da uygulamada da hiçbir şey yoktu.

Zannedersem güzel bir silkeleme olayı söz konusu keza anladığım kadarıyla yıldız vererek değerlendiriyorsun ve girdiğin yorum google sayfasına ekleniyor. Kendilerince bir arayüz eklemişler zannedersem alengirli görünsün diye. neyse müstehaktır diyelim.
  • nickfury  (24.09.19 22:03:52)