[]

Bu metinde ne anlatılıyor?

kısaca neler anlattığını söyleyebilecek birileri var mıdır?

firstmonday.org


 
hocam cok hizlica goz atabildim, hakim oldugum bir alan degil, ama anladigim kadariyla makale bilgi ve iletisim alaninda ortak mulkiyeti ve musterekligi (ozgur yazilimlar, halka acik, herkesin katki sundugu siteler vs.) savunan hareketlerin yukselmesini teorize etmek icin yazilmis. bu hareketlerin tam anlamiyla marksist leninist degil de, sol komunist ve anarko komunist nuveler tasidigini ancak bu meselenin cozulememis bir ideolojik karmasa olarak kaldigini soylemis. en son anladigim kadariyla vardigi sey su: ortak mulkiyet ve ozel mulkiyet arasinda gorulen ikilik bu tartismayi (bilgi ve iletisim alaninda ortak mulkiyetin savunulmasini) komunizm ve kapitalizm arasindaki rekabete sinirliyor ve buradan bu bahsettigi hareketler gunun sonunda ancak bir cesit "bilgi komunizmi"ne (info-communism) variyor. yazarin iletisim alaninda gercekten ozgur bir ortamin kurulmasi icin bunun yerine onerdigi sey ise bunun tam aksine, ozel ve ortak mulkiyetin bir arada bulundugu, bireysel ozgurlukleri onceleyen bir liberalizm.


  • man of constant sorrow  (20.09.19 19:44:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.