aracın bagaj kapağının zor açılması-trafik kazası sonrası

bir araca arkadan çarptık, tampon vs. hiç bir iz, çizik yok. ancak öndeki aracın sahibi bagaj kilidini bozdunuzu diyor doğru mudur? olabilir mi böyle bir şey?

edit: hızımız 20 km saatti.

olabilir. hatta belki tamponun içerdeki bağlantılarınıda kırdınız haberiniz yok.

  • paudi  (19.09.19 14:37:07)
kesin söylemek zor, ama mümkün evet.
tamponlar böyle kaba darbeleri belirli seviyelere kadar sönümleyebilecek ve geri esneyecek şekilde üretiliyor çoğu araçta artık. yani sizin tamponunuzun arkası takozla destekli veya sağlam olan bir kısmı, önünüzdeki aracın arka tamponuna vurduğunda böyle bir etkisi olabilir. 20 km/s az görünse de aracın bir tondan fazla olan (genellikle) ağırlığının etkisini de düşünmelisiniz.
bagaj kilidi ile yine ucuz kurtarmış olabilirsiniz.
arabalar artık eskisi gibi vurunca yamulmayan tarzda yapılmıyor, daha çok "araba yamulsun ama yaşam alanına bir şey olmasın" şeklinde burulma prensibiyle üretiliyor. bir de yayalara çarpma durumunda en az zararı vermesi hedefleniyor. yani aracın dışında kalan hiç bir aksam eski araçlardaki kadar sağlam değil. bunların da etkisiyle bu tarz küçük kazalarda böyle sonuçlar doğabiliyor.
arkadaşın dediği gibi, takoz falan kırıldıysa bile haberiniz olmaz, tamponu söküp bakmadan ne kadar masraf olduğunu gerçekten anlamak da zor.
  • gkhncnzdgn  (19.09.19 14:41:11)
Olabilir. Benim de benzer bir olayda park sensörümü bozmuştu. Dışarıdan hiçbir şey yok gibi görünüyordu. Hatta yine başıma gelen bir dokunma olayında görünen bir şey yok diyerek el sıkışarak helalleştikten sonra ertesi gün dokunulan yerin boyasının çatladığını görmüştüm, yapacak bir şey yok diyerek peşine düşmemiştim.

  • Abdurrahman  (19.09.19 15:17:31 ~ 15:18:23)