[]

Matematik ve fenin günlük hayatta direkt kullanıldigi yerler

Örneğin suyun kapagini kapatınca kaynama süresinin kisalmasi
Silindir bardakla aynı yüzeye sahip dikdörtgenler prizması bardagin hacminin daha az olması gibi;

Matematik ve fenin günlük hayatta kullanıldığı durumlara ihtiyacım var. Hayatımızı kolaylaştıran ve mümkünse sunum yapılabilecek şekilde.

Örneğin bir öğrenci sahneye gelip aynı yüzeye sahip iki kartonu bükerek silindir ve dikdörtgenler prizması kap yapacak. İçine koyduğu princlerin hacim farkını gösterecek. Teorik değil de pratik.

Bu yöndeki fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler

 
ısınan cisim genleşir belki dereceli cam bir kabı ısıtıp yükselti gözlenebilir
ışığın kırılması su içindeki cisimlerin kırık görünmesi ilk aklıma gelen

 • basond  (18.09.19 21:22:35) 
@ basond, tenk yu.. ama ışığın kırılması günlük hayatimizi nerede kolaylastiriyor, onu da yazsan superotesi olucak


 • üğpoıuy  (18.09.19 21:25:27) 
Suyun kaldırma kuvveti. Tonlarca ağırlıktaki gemiler batmadan duruyorlar.


 • burchak  (18.09.19 21:33:36) 
Bir kure ile kurenin capiyla ayni capa ve yuseklige sahip bir rulonun yuzey alani esittir. Rulo dedigimi alti ve ustu acik silindir gibi dusun.

Hiz * kutle = momentumdur. Buna gore cok hafif bir cisim yeterince hiza sahip olursa kendinden cok daha agir bir cisme çarparak onu firlatabilir. Ornegin kucuk bir otomobil yeterince yuksek hizda ise bir otobuse carparak onu yolun disina firlatabilir.

Ici dolu farkli caplarda be farkli uzunlukardaki silindirler rampadan ayni anda yuvarlandiginda rampanin sonuna ulasma sırası capi kucuk veya buyuk, eni genis veya dar, hicbir sekilde degismez, hepsi ayni anda ulasir. (surtunme ignore ediliyor) sadece ici dolu olmayan, boru gibi ici bos bir silindir diğerleriyle ayni anda rampa sonuna ulasmayacaktir. Ayni malzemeden ve içi dolu olanlar her turlu esit.


Kirbaci hafif bi salladiginda uc kisminin sirrraaank etmesinin sebebi; kirbac kalindan inceye dogru gider, sap kismi kalin uc kismi incedir. Yani sap kismindaki 10cm lik parcada uc kismindaki 10cm lik parcadan daha fazla kutle var ornegin. Kirbaci tuttugun kisimdan salladiginda verdigin hareket uca dogru dalga seklinde ilerliyor. Sap kismkndan bir momentum veriyorsun vr o momentum korunarak uca dogru ilerliyor. Uca gittikce inceldigi, yani kutle azaldigi icin momentumun kalan kizmi hiza gidiyor. Yani momentumun korunumu geregi ayni momentum icin kutle yerine hizdan kazanılıyor kutle azalınca. Dolayısla uca gittikcr iyice hiz kazanıyor ve incecik en uc kismina gelindiginde basta verdigin o hafif hareket muthis bir hiza dönüşüyor ve sirraaaank ediyor.
Cocuklara bir deri kirbac verip uygulatabilirsin canli canli bunu da. Sonra Kirbaci çocuklardan birine hediye edersin :D


Edit: hayatımızı kolaylastiran seyler demissim pardon, kirbac ati hizlandirmaya ve bazi seylere heyecan katmaya yariyor aklima o geldi:D

Isigin kirilmasi günlük hayatta gozluk kullanarak daha gorebilmemizi sağlıyor bu arada en basitinden. Mercekler isigin kırılmasi mantigina dayanir.
 • stavro  (18.09.19 21:42:43 ~ 21:45:02) 
hayatımızı kolaylaştırmıyor evet ancak sunulabilecek basit bir şey olaak gelmişti aklıma,

belki ağzımızı hohladığımızda sıcak üfff lediğimizde soğuk hava çıkması olabilir aerodinamik termodinamik vs her bi nane var.

klima buzdolabı gazı gibi gazların sıkıştırılması ve sıvılaşması olabilir ama bu da pek sunulacak bir şey değil

edit: kaldıraç var bir uca 10kg bi uca 1 kglık ağılık konup dengesi gösterilebilir.
 • basond  (18.09.19 21:42:44 ~ 21:44:06) 
Ya cok sey var da cocuklara uygulamali yaptirabimen için ekipman gerekir boyle seyler icin.


 • stavro  (18.09.19 21:48:13) 
@sta, sen yine de yaz aklına gelenleri :')


 • üğpoıuy  (18.09.19 22:29:42) 
A2+B2=C2

Hatunluk farkı var malum bi kamil yagi tarttı da 4.5 kg geldi ya 5l yag
 • yeliz adeley  (18.09.19 22:30:49) 
mesela bir kagida istedigin capta bir delik nasil acarsin bir raptiye, ip, kalem ve makas kullanarak. diyerim elinde istedigin capta daire cizecek alet edevat yok.

dairenin merkezine raptiyeyi yerlestiriyorsun. ipi bir ucunu kaleme bir ucunu raptiyeye bagliyorsun, ipin uzunlugu kesecegin dairenin yari capi olacak sekilde ayarliyorsun. mukemmel daireyi ipi gererek kalemle ciziyorsun. sonra makasla kesiyorsun.

gibi mi?
 • cooperr  (18.09.19 23:05:17) 
@coop, fikir için teşekkür ederim belki bir yere uyarlarim. Ama daha çok böyle evde falan sık sık kullandığımız, ne bilim mesela kavanoz kapagini acamiyosak ona yardimci olan, işte yemegin kaynamasina yardımcı olan vs. daha islevsel şeyler güzel olur. Zekalı insanlarsiniz beyin firtinasi yapalım dedim xd

Ama bu cevaplar da işime yarar tabii, çok tesekkurler
 • üğpoıuy  (19.09.19 07:07:20) 
Çıkrık düzeneği geldi aklıma.
Bir eşyayı taşımak için çıkrık daha az kuvvet gerektirdiği için tercih edilir gibi...

 • SiyamkedisiZorro  (19.09.19 10:04:43) 
* Şişeye ütüye sıvı koyarken huninin yanında hava boşluğu bırakıyoruz, şişeden sıvı boşaltırken (meyve suyu vb kullanabilirsin) şişenin içine hava girmesine çalışıyoruz.

* Tabaktan çatala zeytin alırken hart hurt dalmayıp yavaşça alıyoruz peynire aynı özeni göstermemiz gerekmiyor.

* Kokunun havada dağılma özelliğinden yararlanıp bozuk gıdaları anlayabiliyor, zararlı gazlara koku ekleyerek gaz kaçağını anlıyor, pisliklerden korunabiliyoruz... Kolonya kullanıp güzel kokulu çiçekler yetiştirip mutlu oluyoruz :)

* Çayı cam bardakta içiyoruz çünkü daha uzun süre sıcak tutuyor.

* Termosun çalışma prensibi.

* Taneli bir şeyi geniş bir kaptan dar bir kaba dökebiliyoruz. Merkeze giden yolların kenra giden yollardan fazla olması. (galton kutusu, çan eğrisi nasıl anlatıldıysa artık ) Satranç oynayanlar varsa daha iyi anlatabilirler. Merkezi ele geçirme taktiği yarışmalarda oyunlarda en çok uygulanan taktiktir.

*Belki ateş için hava gerekmesi tehlike yaratmayacak şekilde örneklendirilebilir. iki cam bardakta ispirtolu pamuk yakıp birinin ağzını kapatmak gibi. Bu bilgiyle yangınların büyümesini önleyebiliyoruz.

* Lavabo pompası ile araç lastiklerinin spor ayakkabı tabanlarının girintili yapılmasının nedeni örneklendirilebilir.

Veee; Merhabalar güzel yürekli insan, güzel öğretmen, güzel arkadaş üğpoıuy :))
 • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (19.09.19 16:50:50 ~ 16:57:50) 
derin kapalı bir kabın içindeki su seviyesini ölçmek için içerisine çubuk sokup ıslanan mesafeyi ölçerek kabın içindeki su hacmini hesaplamak. Günlük hayatta çoğu tırcı bu yöntemle ne kadar yakıt yaktıklarını hesaplıyorlar. ayni şekilde jeneratörün içindeki yakıttan daha ne kadar süre çalışacağı vb. hesaplar yapılabiliyor.

bir başka durum,
aynı şekilde ilgili kabın alt tarafına bir şeffaf hortum bağlandığında hortumun içindeki sıvı yüksekliği içindeki sıvı yüksekliğini veriyor eskiden kullanılan banyolardaki sıcak su kazanlarının içindeki su banyo yapmaya yeter mı yetmez mı hesabı :D ... bir nevi bernollli yani.
 • paudi  (20.09.19 18:19:12) 
ağzına kadar dolu bir pet şişenin ağızına kağıt koyup ters çevirdiğinizde suyun dökülmemesi atmosfer basıncını açıklamakta faydalı olacaktır.


 • paudi  (20.09.19 18:26:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.