[]

Örgütlü sigara bırakma

Önümüzdeki hafta pazar akşamı son sigaramızı içip organize şekilde sigara bıraksak nasıl olur? Evet, önümüzdeki hafta. Komik mi? Benim gibiler için değil :)

WhatsApp grubu kurulur; sabah, öğlen ve akşam olmak üzere grup üyeleri gelişme raporu verir. Motive ederiz, kendine hakim olamayıp içeni kınarız falan.

Daha önce yapılmışı var ama dağılanlar olmuş galiba.

Nihai amacın sigara bırakmak olacağı ciddi bir organizasyon olursa eğer kimler katılmak ister?

 
Ben katılırım bırakabilir miyim bilmiyorum ama her 18,5 da biraz daha eriyorum


 • benbirbenibulup  (13.09.19 21:28:25) 
dostum şimdi sigarayı bırakmadığınız için şu an size aşırı zor bişeymiş gibi gözüküyor.

işte bak tam olarak sigaranın en büyük psikolojik etkisi sigara bırakmanın acayip zor bişeymiş gibi düşünülmesi.

alakası bile yok, yani sigarayı bırakma sürecine başlayınca farkedeceksin bunu. yani diyeceksin ulan tahmin ettiğimin yüzde 10 u kadar bile sıkıntı çekmedim, amma çok kafamda büyütmüşüm diye.

ben 15 küsür sene günde 2 paket içtim, sonra bırakmaya karar verip önüme bir tarih hedefi koydum, o gün gelince bildiğin kırdım paketi attım ve hiç zorlanmadan bıraktım yaklaşık 50 gün falan oldu. ne nikotin sakızı kullandım, ne saçma sapan aktarların yaptığı şeylerden, ne bu sigara bıraktıran ilaçlardan, karar verdikten sonra hiç bir şeye ihtiyacın yok.

bu bırakma sürecinde de böyle bi enerji geliyor insana. neyse ilk önce beslenmeme dikkat etmeye başladım kilo almamak için kaldı ki 35 kilo fazlam vardı. derken beslenmeye ayar çekince düzenli spora , hareket etmeye falan başladım. ağustos 1 gibi başladığım bu sağlıklı beslenme ve hafif spor sürecinde şu an 13 kilo vermiş durumdayım.(halen devam ediyorum tabi)

sigara içmediğin her sabah ekstradan bir enerji, bir mutluluk geliyor insana.

ilk 3 gün ila 1 hafta arası kısa süreli sebepsiz mutsuzluk krizleri gelip geçebiliyor ama 1 haftadan sonra hiç bişey kalmıyor merak etme.

eğer gerçekten karar veremezsen, kendini hazır hissetmezsen bırakma sürecine başlama. olası bir başarısızlık ileride gözünü korkutabilir.

ikincisi azaltarak bırakılır mı bilmiyorum ama ben ilk adım olarak ev dışında sigara içmeme kararı almıştım ve sigara içme aralığımı ciddi oranda arrtırmıştı bu. yani ben sigara bırakıcam lay lay loy deyip de 2 paketten 1 pakete düşmek diye bir sistem yok.

ama ben 20 gün sonra bırakıcam, o zamana kadar da azaltıcam demek bence oldukça olumlu ve işi kolaylaştıran bişey.

bir de şu geyik var ki ben yalan olduğuna kesin olarak kanaat getirdim, işte sigarayı bıraktıktan 10 sene sonra bile acayip canın isteyecek diiyenler var.

benim sadece ama sadece 15 ve 16. gün aşırı bir sigara isteğim oldu. alla alla niye böyle oldu ki falan derken farkettim ki rejimi aşırı abartıp kendimi cidden çok çok aç bırakmışım. dikkat et insanın karnı acıkınca hemen sigara yakar. ondan sonra buradaki arkadaşların da desteğiyle güzel bir beslenme programı oluşturunca hiç bir sıkıntım kalmadı.

eğer evdeysem şekersiz sakız çiğniyorum ki ben sakız çiğnemeye pek sıcak bakan bir insan değilim.

bunun dışında yaklaşık 10 adet karanfil çiğniyorum bir günde. evet bildiğin karanfil.

ilk başlarda nane şekeri kullandım. her canım istediğinde bi tane nane şekeri attım ağzıma naneli olipsin kilosu 19-20 lira şekercilerde.

sonra şeker kullanmak pek hoş gelmedi ama kullanmayınca da ağzım boş kaldı çünkü aynı zamanda rejim de yapıyorum öte yandan insan ağzı boş kalsın da istemiyor, aklıma karanfil geldi o gün bu gün çok mesudum.
 • hem şişko hem deli  (13.09.19 21:37:52 ~ 21:45:54) 
Herkesten aynı dirayeti beklemek çok yanlış olur. Belli bir süre bırakabilmiş biri için güzel tabi kolay olduğundan bahsetmek ama benim için malesef geçerli değil :) 3 gün içmemiş olmak dahi benim için muhteşem başarı olurdu. Kendimi sigarayı bırakmış bile sayardım.


 • IncredibleMau  (13.09.19 21:44:23) 
dostum bak sigarayı bırakma sürecinde üstelik ilk 3 gün. kesinlikle sigaranın s sini bile duymak istemeyeceksin.

gruba girdiğinde ne olacak biliyor musun? ortada dönen muhabbet sadece sigara olacak, sen ilk 3 gün aşırı yoğun ondan sonraki 3-21 gün arası orta şiddette, 21gün sonrası bitti gitti(insan beyni en ağır alışkanlıkları bile 21 günde değiştirmeye çok meyilli. total olarak çekeceğin sıkıntı 21 gün , isterse başka bir alışkanlık olsun bu. ayrıca ortalama 6 ay ila 9 ay arasında da insan beyni daha önce hiç sigara/uyuşturucu kullanmamış gibi bir hale gelebiliyor, bak uyuşturucu diyorum, sigara nedir ki yanında.)

neyse ilk 3 gün kesinlikle sigarayı aklından uzaklaştırmak isteyeceksin, kesinlikle sigaranın s sini bile duymak istemeyeceksin,
3. günden 21. güne kadar git gide azalacak bu durum.

hatta ben sigarayı bıraktığımın 4. 5. gününde yanımda, karşımda sigara içen insanlardan etkilenmemeye başlamıştım.

çünkü dedim ya ben kendim istedim bırakmayı, bana bişey bıraktırmadı, tiksindim, bunca zaman içtim, sağlıksız bir hayat sürdüm, üstüm başım hep sigara koktu, eeee eytere beee deyip bıraktım.

o yüzden çok şeyapmamak lazım.
 • hem şişko hem deli  (13.09.19 21:50:36) 
illa böyle bişey yapacaksan kendi çevrenden organize et bari , iş yeri olabilir. başka sosyal ortamlar olabilir.

belki sigarayla savaşanlar derneği gibi bi yer bile olabilir.

sigara fiyatları uçtu gitti ya çok insan eminim aklından geçiriyordur sırf maddiyatından bile olsa.

ben maddiyattan bırakmadım bu arada.

şey de çok enteresan, sigarayı bırakan insan bi böyle delleniyor zam olayı gelince. vay efendim yok 50 lira olsunmuş kimse içemesinmiş falan hahaa, ulan sanki sen hiç içmedin daha önce aksjdsahkjhasdj
 • hem şişko hem deli  (13.09.19 21:54:53) 
Ben de bahsettiğin şekilde denedim çok kez. Evden çıkınca bi sigara, sabahları, işyerine gelince kahveyle bir sigara. 30-40 dakika sonra bir sigara daha.. 2 sigara arası 1.5 saat kuralı da koymuştum. Hiçbirini sürdüremedim.

Bağımlı biri için sigara ilk etapta hep akılda olacak zaten. Şu an hiç kısmadığım halde 30 dakikada bir kendini hatırlatıyor zaten. Bırakmaya yeltenirsem bu aralık muhtemelen daralacak. Böyle bir grup olursa, grupta sigara muhabbetinin dönmesi kötü etkiler mi çok emin değilim.
 • IncredibleMau  (13.09.19 21:57:18) 
ben şu motive edici sigara applarından kurdum telefona.

işte şu kadar zamandır sigara içmiyorsun, şu kadar sigara içmedin, şu kadar para tasarruf ettin vb falan.

ulan bildirim koymuşlar, ben zaten kendimi nasıl oyalasam diye cebelleşiyom ilk 3 gün, ikide birde zırt şu kadar sigara içmedin, zırt şu kadar para tasarruf ettin diye bildirim geldikçe canım daha çok istemişti o yüzden dedim.

bildirimleri kapatınca güzel oldu ama

bakıyorum şimdi 1 ay 21 gündür içmiyormuşum. 2053 sigara içmemişim bıraktığımdan beri, 1642 lira da param cebimde kalmış hehe
 • hem şişko hem deli  (13.09.19 22:00:57) 
ilaçla bıraktım 1 ayı fazla fazla geçti. bu hafta bir kaç defa ince puro? aldım sadece. wp grubu olursa beni de alın ya.


 • scudman1  (13.09.19 22:24:59) 
Yaz beni de


 • respect  (14.09.19 07:39:01) 
Yeter sayıya ulaşamıyoruz :/


 • IncredibleMau  (14.09.19 12:37:14) 
Beni de alsanıza


 • dulcinea  (23.09.19 17:15:39) 
Bıraktınız mı :):):):)


 • benbirbenibulup  (02.11.19 00:01:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.