[]

eskinin eğlenceleri(2000 yılından önce)

benim tanıdığım 60-70 doğumlular eski günleri anlatırken taklit yaparak ne kadar eğlendiklerini anlatıyolar. herkes toplanıyo, bi kişi genelde ünlü birinin taklidini yapıyo, komik kıyafetler giyip genelde abartılı makyaj yapıyo, hep birlikte gülüp eğleniyolarmış. o zamanlar yaygın bi eğlenme şekli miydi acaba, sizin büyükleriniz de anlatıyo mu taklit eğlenceleri?

bir tane daha var, akşam herkes bi evde toplanıp bağlama çalıyo, bunu hala arada bir yapıyolar ama eskiden çok daha sık yaparlarmış. alevi kökenliyiz bu arada, aslında semah söylüyolar ama onlar bittikten sonra farklı şeyler de çalıyolar, yani bi nevi müzikli eğlence yapıyolar.
siz duydunuz mu büyüklerinizden müzikli eğlence, farklı müzik türleri veya çalgıları da olabilir.

bir de tavla oynanırmış ve bilek güreşi yapılırmış.

bunlar dışında bildikleriniz var mı? vakit geçirmek ve eğlenmek için ne yapıyodu bu insanlar?
aile gazinosu tarzı yerlere gidiyolardır belki. sessiz sinema nispeten yeni bi oyun sanırım, 80-90 lardan sonra onu oynuyolardır, benim aklıma bunlar geldi.

 
kumar


  • inekadam  (12.09.19 00:16:11) 
Radyo tiyatrosu
Sinema/yazlık sinema
Toplu halde televizyonu olan evde televizyon seyretmek (yayın saatinin sınırlı olduğu zamanlar)
Poker, okey

Sessiz sinema yeni değil ayrıca sadece 60-70 doğumlular özelinde soruyorsan zaten o kitlenin gençlik yılları 90ları buluyor??
Daha eskiye mi gitmek istiyorsun? Hangi dönem ve hangi yaş aralığı?

Meddah var mesela
Köy seyirlik denen bişey var örneğin.
Benzer şekilde masal anlatan masalcı teyzeler/amcalar var. Yani düzenli olarak çocukları (ya da yetişkinleri) toplayıp masal anlatıyor. Meddah’dan farklı haliyle..
  • jimjim  (12.09.19 00:29:55) 
benim çocukluğumda ayı oynatılırdı, şimdi aklıma geldi, ne tuhaftı ya.


  • night train  (12.09.19 00:31:54) 
@jimjim eksik yazmışım, sinema türkiye'de 1900'lerin başında vardı ama o dönem sessiz sinema oynayan yoktur, çok daha sonra ortaya çıkan bi oyundur demek istedim.

şu an hayatta olan kişilerin eğlenme biçimlerini merak ettim, benim şahsen tanıdığım en yaşlı insan 1935 doğumlu, duyduğum en yaşlı insan da 1914 doğumlu muazzez ilmiye çığ. hani herkes ailesinden, çevresinden dinlediklerini aktarır diye düşündüm.

@night train deyince aklıma geldi, sirk de vardır çok yaygın olmasa da. bir de tiyatro tabi.
  • scheherazade  (12.09.19 01:27:28) 
80'lerde bizde bir slayt makinasi vardi, misafir gelince peder onu cikartir eski resimlere bakilirdi mesela. bu sekilde saatler gecirdigimizi hatirliyorum. hey gidi..


  • cooperr  (12.09.19 03:29:49) 
Disko
Yazlik sinema
Istanbulda denize girmece
Kart oyunlari/kumar
  • kuehles blondes  (12.09.19 09:00:56) 
10 yasinda falan sandim sizi. 70'lerde dogan kisi 90'larda genc oluyor. komik kiyafet, abartili makyaj, unlu taklidi derken size tiyatroyu anlatmislar sanirim.

Aksam eglencesini degistiren sey televizyon ve cep telefonu. Cep yokken sohpet ediliyordu. Bildigin yuzyuze bakarak aile bireylerinin konusmasi durumu. Dondurma yemeye disari cikilir, pastaneden kulahta dondurma alinip soyle bi 10 dakika yurunup eve donulur.
  • jimicik  (12.09.19 09:49:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.