[]

kombinin derdi ne olabilir?

dune kadar sapasaglam calisan kombiye bir haller oldu. aciyorum, minimumda calistirmama ragmen sicaklik 30-40-50 derken cok hizli bir sekilde 90'i buluyor ve cihaz kapaniyor dogal olarak. derecenin oteki tarafinda da hata gostergeleri var ama ariza icin kirmizi isigin yanip sonmesi lazimmis, bende yanmiyor ve anladigim kadariyla sadece dereceyi gosteriyor cunku kapandiktan sonra yavas yavas 90-80-70 diye geri iniyor sicaklik.

kartli sistem bizimkisi, gaz bitmek uzere 0.1 metrekup falan var sanirim, o yuzden sapitmis olabilir mi arkadas? yarin yukletecegim ama icime dert oldu. ev sahibi bu konularda cok ters ve kombi bakim masrafini ustlenecek degilim kusura bakmasin, 500 yillik daire zaten ben bozmadim aleti. gece gece yine tepem atti arkadas bir sey mi duzgun calismaz evde ya.

fikri, tecrubesi olan var midir? sabaha kadar gozume uyku girmeyecek simdi. bu lanet sey calismayinca banyo bile yapilmiyor yahu, mis gibi calisiyordu neden bozuldu simdi durduk yere anlamadim.

alarko serena bu arada kombi, eski dandik olanlardan dijital gostergesi yok derece yaziyor yaninda isik var.

 
bizimkinde de benzer bi sorun vardı bi parça aşırı kireçlenmiş diye gelip değiştirdilerdi. 100-150 lira civarı bişey ödedik


  • nahtoderfahrung  (11.09.19 22:50:46 ~ 22:52:16) 
1- ömrü var
2- bakımsız makine yoktur. elektrik kabinleri bile tozlandığı için bakımları yapılmalı. titreşimden terminalleri gevşer, ark yapar vs, binbir arıza sebebi var.

muhtemelen mekanik çalışan parçalardan biri su pislendi ve görevini yerine getirip sinyal vermiyor. örneğin sıcak suyu açtığında flow switch akışı tespit eder ve suyu ısıtması için yakıcıyı devreye alır. mesela bu hareketli flow switch çalışmazsa veya histerisiz değeri gibi saçma bi aralıkta çalışırsa yanlış durumda açıp kapar. sıcaklık ayarı yapılamaz. sonra yüksek sıcaklık hatası, düşük flow bilmemne alakasız hatalar gelir.

bu sadece bir ihtimal.

ama parça değişimi olacak, bu da servissiz olmayacak malesef.
  • sttc  (11.09.19 23:09:20) 
Kombinin basıncını kontrol ettiniz mi ? büyük ihtimal sorun ondan kaynaklı.


  • kitik  (12.09.19 10:22:22) 
keşke öyle olsa :/ basınçta sorun yok. 2 bara yakın, 1.5 - 2 arasında. dün de öyleydi ama "ne olur ne olmaz" diye biraz daha yükselttim. hala aynı.

"off" konumundan yaz moduna aldığım anda bile kombi kendi kendine yanmaya başlıyor. 15-20 saniye içinde 80 dereceye ulaşıp kendini kapatıyor. kapatıyor dediğim, içeriden ses gelmeye devam ediyor ama ateşleme yapmıyor tabii, konuşmayı bilse bir bardak su isteyecek muhtemelen.

bugün gaz yükleteceğim, bakalım düzelecek mi... normalde bu tarz saçmasapan sorunlar uzun süreliğine evden ayrıldığımda veya gaz çok azaldığında yaşanırdı, sayaç ya da kombi kendi kendini deaktive ediyor galiba. umarım yine öyle bir durum söz konusudur, neblim kombi ne kadar gaz olduğunu falan idrak edemeyip kafasına göre takılıyordur. yoksa iş yaş pii.
  • der meister  (12.09.19 11:07:40) 
gazın az kalmasıyla hiç alakası yok. kartlı sistem gaz dediğin sistemde gaz deposu falan yok ki, gaz miktarı etiklesin. hani arabanın benzin deposu gibi, "az kaldı, dibinden pislik çekti" falan denilecek durum değil. sayaç, içinden 0.1 metreküp daha gaz geçince sistemi kesecek. bu arada ankara'da kartların 10 metreküp avansı olur. bittikten sonra kartı tekrar takıp 10 metreküp avansını kullanabilirsin.

belli ki bir yerleri bozulmuş. tahminim bir sensör. servis çağır. kombi bakımını kiracı yaptırır. ama bozulan 500 liralık anakartı falansa onu ev sahibi karşılar.
  • kibritsuyu  (12.09.19 11:30:04) 
az önce 11 cigorayt gaz yüklettim. aslına bakarsanız kısmen düzeldi. normalde açtığım anda yanmaya başlıyor ve 10-15 saniye içinde 80'e ulaşıp kendini kapatıyordu. şimdi 50-60'ı geçmiyor, sıcak su açık kaldığı müddetçe yanmaya devam ediyor ama bu sefer de sıcak suyu kapatınca saçmalıyor.

yani gazı yüklemeden önce cihazı hiç kullanamıyordum, açtığım anda 80'e vurup kendini kapatıyordu; şimdiyse "kardeşim duş alacaksan alabilirsin, sıcak su aktığı sürece ben de ısınır ve istediğin sıcaklığa getiririm" diyor ama sıcak suyu kapattığım anda kafasına göre takılmaya başlıyor.

anladığım kadarıyla kullanım açısından sorun yok gibi şimdilik ama yine de agresif hareketler sergiliyor, silkinmesi lazım. teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için, bir süre daha hiçbir şey yokmuş gibi kullanmayı deneyip bir derdi-sıkıntısı var mıymış onu göreceğim, olmadı ev sahibiyle görüşüp teknik servisi ararım.

bakım yaptırılacaksa tabii ki elimi cebime atarım, sonuçta bir yıldan uzun süredir kullanıyorum, neblim "at bi 100 lira da temizleyek cihiazı" derlerse tamam ama 500-600 liralık parça değişiminde kılımı kıpırdatmam. ben bu cihaza tekme tokat girişmiyorum sonuçta, parçası bozulmuşsa ben mi bozdum.

adam daha önce böyle şeyleri bize kilitledi hep, o yüzden kızgınım bu kadar. insan olsa zaten ben kendim teklif ederim, yükünü hafifletmeye çalışırım, "onca zaman burda yaşadık biz de destek olalım" derim ama kendisi sürekli güzel sözler paylaşan bir reisçi ve evini kiralayan öğrencilerin hiçbir şekilde sorumluluğunda olmayan şeyler için bile para için saatlerce uğraşabilen bir tip. o yüzden kalkıp benden parça değişikliği parası isterse falan çıkar giderim evden.
  • der meister  (12.09.19 12:07:51) 
@der meister , Kombinin panelinin fotoğrafını çekip eski up'a yükler misin ?
Normalde kombiyi yaz moduna getirirsin sıcak su kısmını örneğin 50'ye getirirsin sen sıcak suyu açtığında max 50 derece olur ve orada kalır.
sizin kombi 50'ye getirince hep 50'de hazır mı tutuyor suyu ? Nasıl çalıştığını anlamak lazım. suyu sıfıra getirince ne yapıyor peki ? Agresif hareketler derken ne yapıyor yani
  • kitik  (12.09.19 13:13:53) 
@kitik, hocam şimdi çektim, şu an böyle: eksiup.com

görünmüyorsa ayrı ayrı çekip daha yakından da gösterebilirim.

şu an minimumda olduğu halde gördüğünüz gibi 40'ın ışığı yanıyor. normalde orası hep 30'da dururdu minimumda. şimdi niye öyle? bir saat kadar önce denemek için sıcak suyu açtım. yine minimumdaydı, sıcak su akarken kombi yanmaya devam etti ve 50-60'ı geçmedi. suyu kapattığımda ise yine 70-80'e gitti (bu arada kombi ateşleme yapmıyor), sonrasında aşamalı olarak azaldı ama gördüğünüz gibi hala 40'ta. bir süre sonra 30'a geriler. şu an yanmıyor, çalışmıyor, ses yok.

şimdi ben sıcak suyu açarsam bu arkadaş 50-60'a geliyor. kullanım açısından sorun yok. su sıcak akıyor, kombi ateşliyor, aşırı ısınmıyor vs. problem yok ama kapattığımda 70-80'e çıkıp kendini kapatıyor ve böyle yavaş yavaş "soğumak" zorunda kalıyor şimdi de. gaz yüklemeden önce böyle değildi, sıcak suyu açtığım anda coşuyor ve 10-20 saniye içinde 80 dereceyi bulup kendini kapatıyordu.

***

daha önceki kullanımlarımızda 30'u geçip geçmediğine dikkat etmedim açıkçası ama geçmiyordu sanki ya. yani gayet stabil bir şekilde en düşük ayarda derecesi değişmeksizin çalışıyor, istediğimiz sıcaklığı sağlıyor, su kapanınca da ateşlemeyi tamamen kesip efendi gibi duruyordu.

***

50'ye getirince hep orada mı tutuyor demişsiniz, ondan emin olamadım ama minimum ayarda çalışırken benim gördüğüm hep 30 derece civarında kalıyordu. ara ara tekrar ateşleyerek sanırım o seviyede sabit tutuyordu evet.

yani biz şu zamana kadar kalorifer dışında zaten 50 dereceyle hiç muhatap olmadık, suyu o seviyede kullanmadık. minimumdayken bunun kalkıp 50-60'a fırlaması için hiçbir sebep yok, yeni yapmaya başladı bunu.
  • der meister  (12.09.19 13:23:31 ~ 13:24:55) 
anladım. Sanırım yardımcı olamayacağım @sttc'nin de dediği gibi bir parça bozuk gibi duruyor. servis gerekebilir. ayak bastı parası 100 lira alırlar en az haberiniz olsun.


  • kitik  (12.09.19 13:30:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.