[]

Pilotaj eğitimi

Pilotaj eğitimi ücretleri ne kadar oluyor? Bir de ücret dışında sağlık vb. kriterler aranıyor mu?
 
tabi ki aranıyor, çok detaylı bir check up'tan sonra ''uçuşa elverişlidir'' raporu alınması gerekiyor.

tüm detaylar bu talimatnamede; (git: web.shgm.gov.tr)
 • ada meltemi  (11.09.19 22:01:02) 
Öncelikle eğitim ücretleri neresi için Türkiye’deki okullar mı? Avrupa mı? Amerika mı?

Sağlık şartı var bir üst mesajda @ada meltemi’nin yazdığı şekilde.

Türkiye’de eğitim almayacaksan gideceğin ülkede sağlık gereklilikleri farklı olabiliyor.
 • Northern Mariner  (11.09.19 22:03:30) 
Türkiyedeki okullar için soruyorum.


 • Cruyff  (11.09.19 22:06:28) 
Bir dostum Amerika'da eğitim almak için para biriktiriyor, Florida'da barınma dahil 40 bin dolar olduğunu söylemişti.


 • tabirimekruh  (11.09.19 22:24:13) 
Thy, pegasus vs gibi şirketler yetiştirilmek üzere pilot aldığında 130-140.000 euro geri ödeme çıkarıyor eğitim için.


 • playing star again  (11.09.19 22:36:53) 
www.ayjet.aero

Atpl baya kapsamlı bir lisans diye biliyorum ama hiçbir eğitim almadan ona almıyor olabilirler.
 • playing star again  (11.09.19 22:39:08) 
Yıllık ücretin haricinde bir kereye mahsus 50 bin dolares diye duydum. İstanbul için.


 • naksidil  (12.09.19 00:01:10) 
Türkiye’deki eğitim ücreti yaklaşık 60-65.000 euro civarinda.

Avrupa’da halen eğitim almakta olan biri olarak şunu söyleyebilirim, Avrupa ülkelerinde (Polonya, Macaristan) tüm süreci daha kısa sürede ve daha ucuza tamamlamak mümkün. Bu da yaklaşık 35-40.000euro civarında. Ancak Türkiye’deki gibi hemen hepsini bir arada ödemiyorsun ve tek okula bağlı kalmak diye bir durum yok. Geçmişte yaşanan durumlarda okul battığında çok öğrenci mağdur olmuştu bu peşin ödeme durumundan dolayı.

İkinci konu Türkiye’deki okullarda öğrenci sayısı fazlalığından dolayı her gün uçma şansın olmayabiliyor. Bu da süreci uzattıkça uzatıyor.
 • Northern Mariner  (12.09.19 00:57:27) 
Herşey dahil 400k tlye patlar hocam. Yarısı okul yarısı da uçuş eğitimi ücretleri. Devlet üni okursanız haliyle daha ucuz olur.


 • filipis  (12.09.19 04:39:14) 
Benim sorum da sağlıklı olan parasını veren her orta zekalı o sınavları geçip pilot olabiliyor mu? Hiç bir esprisi kalmıyor o zaman


 • lion de la Turquie  (12.09.19 08:03:58) 
Soruya kaynak yapayım ben izninizle, yani ortalama 350-400 bin lira verirsem çocuğumu pilot yapabiliyor muyum?


 • John Bloor  (12.09.19 08:24:28) 
@lion hocam bu bahsedilen pilotaj eğitimi, özel üni okuduğunuzu düşünün. eğitim, sınavları ve uçuş saatlerini başarıyla tamamlamayı içeriyor lisans alabilmek için.
sonrasında da havayolu şirketlerine başvuruyorsunuz. bir de onların süreçlerini geçmek zorundasınız. yetenek,psikomotor, psikolojik testlerden, mülakatlardan geçiyorsunuz. sizi uzmanlar değerlendiriyor. orta zekalıdan kastınız nedir anlamadım ama bu yetenek sınavları belirli seviyede bi iq içeriyor tabi ki. bir de pilotluk bahsettiğimiz şey, cern'e fizikçi alınmıyor. yani kokpitte deney yapılmıyor. istersen dünyanın en zeki insanı ol, stres altında elin kolun birbirine giriyorsa elenirsin. zeki adam aramıyorlar, soğukkanlı,durumsal farkındalığı yüksek, iletişimi güçlü, öğrenmeye açık aday arıyorlar genelde.

 • kapti  (12.09.19 08:43:21) 
@john- yani bugün için konuşuyorsak evet, bu fiyatın üstüne bir de tip eğitimi alınması gerekiyor o da 25 bin euro galiba.. sonrasında da havayolu şirketlerine başvurması gerekiyor. bazı şirketler tip eğitimini kendi verip maaştan düşüyor bu ücreti.


 • kapti  (12.09.19 08:51:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.