Çanakkale’de neler yapılır, nereler görülür?

Merhaba haftasonu için çanakkaleyi görelim istiyoruz, daha önce gitmedim. Şehitlik ve troyayı görmek istiyoruz, bunlar için araba şart mı? Şehir’de araca çok ihtiyacımız olur mu? 2 günlük planımıza adaları da dahil edelim mi? Hangi adayı önerirsiniz? Kalacak yer için airbnb düşünüyoruz, evi nereden tutalım?

Bunum dışında başka bir tavsiyeniz var mıdır?

Şehitliğe ve troyaya arabayla gitseniz çok iyi olur. Ama arabayla gitmezseniz de şehitlik için turlar var. Tur olmazsa da iskelede minibüsler var.
Troya için de minibüsler var otogarda galiba.
Şehir içinde gezilecek birşey yok, yürüyerek bile şehri dolaşabilirsiniz. Merkezde kordonda gezin. Karşıda balık yiyin.
Bozcaadayı öneririm. Yüzecekseniz mutlaka dalgasız ve rüzgarsız bir güne denk getirin. Ayazma plajına gider yüzerdim ben olsam. Soğuk soğuk diyenlere aldırmayın. Mis gibi su.
Sadede yüzün çanakkalede bence :)
  • coca cola  (11.09.19 16:40:23)
coca cola +1

ek olarak kahvaltı yapın lokal bir yerde
ve mutlaka zeytinyağı tadın
  • baldan kaymak  (11.09.19 16:41:14)
atatürk orman kampında yüzmeye gidebilirsiniz, eceabat'ta. :) gayet hoş ve sakin bir yer. onun dışında kilitbahir'i görmeye gidebilirsiniz. barlar sokağını turlayabilirsiniz. ve tabii ki birkaç birayla yeni kordon'un keyfini çıkarabilirsiniz. güzel şehir çanakkale... özledim.

  • pelovann  (11.09.19 17:15:48)
Şehir içinde merkez hariç görecek bir yer yok. Dolayısıyla arabaya gerek de yok. Evi kordona olabildiğince yakın tutarsanız sizin için daha iyi olur.

- Peynir helvası meşhur. En popüleri (ve dolayısıyla en tazesi, sıcağı) Kadir Usta.
- Peyniri meşhur. Yine merkezde Kobak var, ordan alabilirsiniz.
- Kordondaki bar/cafelerde oturup içebilirsiniz.
- Kordonda Golf çay bahçesi var. Hala belediyenin çay bahçelerinde bira satıldığına şahit olmak için oturabilirsiniz. Hem de denizin dibi.
- Rakılı ve manzaralı akşam yemeği yemek isterseniz 1) Yalova Restaurant (ara sıcakları güzel), 2) Radika (ara soğukları güzel). Bir tık daha uygun fiyatlı olsun derseniz barlar sokağında meyhaneler var.
- Sabah kahvaltı için kordonda Muhitt diye bir mekan var. Bana göre Çanakkale'nin en iyi kahvaltısını veriyorlar. Sahibi fırından sıcak poğaça, simit, pizza çıktıkça masalara ikram olarak dağıtıyor.
- Şehitlik ve Troya Çanakkale Merkez'e uzak. Arabasız nasıl gidilir bilmiyorum ama bir şekilde gidilir.
- 2 günlüğüne gittiğiniz için Gökçeada zaman kaybı olur. Yaz sezonu devam ediyor mu bilmiyorum ama Bozcaada'ya direkt Çanakkale Merkez'den deniz otobüsü kaldırıyorlar.
- Adaya gitmek istemezseniz ama denize girmek isterseniz Geyikli'nin denizi de çok güzel.

Yıllardır Çanakkale'de yaşıyorum, doyamadım. 2 ay sonra taşınıyorum ve şunları yazarken bile ağlamaklı oldum.
  • gzg  (11.09.19 19:55:59)
Suvla'dan bahsetmeyi unutmuşum. Şarap seviyorsan Eceabat'ta Suvla'nın fabrika ve satış mağazası var. Ben Suvla'nın şaraplarını çok seviyorum. Genelde de 5+1 kampanyası oluyor. Karasakız şu aralar favorim.

Feribottan indikten sonra yürüyerek dahi gidilebilir bir mesafede.

PS: Tadım da yapabiliyorsun ama çok pahalıya geliyor. Onun yerine oturup bir şişe şarap içmek daha mantıklı.
  • gzg  (11.09.19 20:11:15)