[]

elektrik sayaç odasının kilitli olması hukuki boyutu

merhabalar. apartmanın elektrik sayaçlarının bulunduğu odayı kilitlemişler. şalter attığında emlakçıları arayıp açtırmam gerekiyor. eve elektrik bağlatırken yine bu insanları aramak zorunda kaldım. saat ve sigorta benim olduğuna göre buraya kilit asmaya hakları var mıdır?
 
böyle bir zorunluluk tedaş açısından yok. ancak sayaç panolarının içinde sayaçlar hücre hücre ayrı olmalı ve mühürlenebilir olmalı şeklinde şartı var. pano kapağı kilitlenebilir ya da pano odası kilitlenebilir ancak bu işletmeciye ya da apartman kararına bağlıdır. güvenlik açısından ben olsam pano kapağını kilitlerim. eminim hiçbir formlama kuralına uymayan bir pano yapılmıştır. her türlü tehlike mevcut. çocuk vs. girip kurcalayabilir ya da hayvanlar girip pano içindeki kabloları kemirip kısadevreye sebep olabilir. vs.

şalterin bu kadar sık atıyor olması anormal. yani normal şartlarda sizin o sigortayı unutmanız gerek. evin içindeki sigorta kutusunu dahi aşarak sayaç panosundan sigorta açtıracak bir durum olması çok sık yaşanacak bir olay değil. bir elektrikçi bulup sorunu çözmenizi öneririm.
  • draconas  (11.09.19 16:21:03) 
Draconas'ın dediği gibi, sürekli şalter atması sağlıklı bir şey değil. Kilitten önce buna odaklanmanızı öneririm.


  • roket adam  (11.09.19 20:14:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.