[]

Uyku tulumuyla kamp yapanlara bir soru

Tulum vücudunuzu sıcak tutuyor tamam ama gece boyunca çadırın içindeki buz gibi havayı solursa sabaha direkt soğuk algınlığı ile uyanır insan. Bu sorunu nasıl çözüyorsunuz?
 
Hiç olmadı öyle çadırın içi de çok soguk değildi ben terledim hatta


  • seyyar satıcı  (11.09.19 00:01:07) 
soğuk hava solumanın hasta ettiğini düşünmüyorum. daha doğrusu böyle birşey yaşamadım. aksine soğuk havada normal havaya göre daha fazla oksijen bulunur. bunun da metabolizmayı hızlandırıp vücudun ısısını artırdığını düşünüyorum.

soğuk havada en büyük tehlike terdir. ıslanan bedenin ısı iletkenliği daha fazladır. dolayısıyla ıslak bedende hipotermi riski artar. bunun için terin vücuttan hızlı tahliyesini sağlayan gore-tex gibi tekstil ürünleri üretilmiştir. hakiki yün ve sentetik kumaşlar da nemi içine hapsetmez.

bu gibi faaliyetlerde kullanılan çamaşırların(iç çamaşırlar da dahil) kesinlikle yün ve sentetik kumaşlardan imal edilenini tercih etmek gerekir.

yapılan bir başka hata da uyku tulumunun içinde solumak. arkadaşlar uyku tulumunun içine solursanız uyku tulumu nemlenir ve izolasyon özelliği azalır. eğer uyku tulumunun içini ısıtmak istiyorsanız yatmadan içine sıcak su olan, tamamen sızdırmaz olduğundan emin olduğunuz bir kap koyun. ya da ateşte ısıttığınız bir taşı bir havluya sararak(taşın havluyu yakmayacak ısıda olması gerekir) uyku tulumuna koyun.
  • hidrolikortakol  (11.09.19 11:46:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.