Cep telefonu kameraları çok gelişti SLR'ye gerek yok diyorlar

Fotoğraf olayına merakım var, tam giriş seviyesi (canon m50 yada sony a6000) bir makine almaya niyetlendim ki bu tip çok sayıda yazı gördüm nette. Fotoğraf çekmekte niyetim güzel manzaralar yakalamak, ailemin güzel fotoğraflarını çekip arşivlemek ve biraz da bu işlerden temel-orta arası düzeyde anlamak. Sizce iyi kameralı bir telefonum varken makine almam mantıksız mı?

her türlü anı fotoğrafı için telefon yeterli.. ama estetik ağırlıklı bir çok çekim için fotoğraf makinası şart.. bu ayrımı bilmeyenlerin makinaya gerek yok demesi de normal..

  • strobist  (09.09.19 16:15:42)
Valla çok yakın 2 arkadaşımla geçen tatilimizde yanlarına SLr almadılar cep telefonları bize yeter diye. O nedenle, ben de onların yalancısı olarak makine almaya gerek yok diyebilirim.

  • lcha  (09.09.19 16:17:48)
strobist +1

anı fotoğrafçılığı için cep telefonu yeterli. ama özel fotoğraflar çekecekseniz dslr veya en azından aynasız gerekecektir.

ama oğlanın okuma bayramı vardı mesela. seyircilerin arasından 250mm tele objektifle, ve o karanlıkta 6400 iso ile sahnedeki oğluma zumlayıp cam gibi çektim. telefonla bu mümkün değil. ya da ay tutulmasını çektim, o da pek mümkün değil. tatilde salıncakta sallanan oğlumu pan tekniği ile çektim, bu belki yeni telefonlarda manuel ayarlara izin veriyorsa mümkün olabilir.

ben de tatil boyunca yanımda dslr gezdirdim, ama anı amaçlı çektiğimiz bütün anı niteliğindeki fotoğrafları telefonla çektik.
  • kibritsuyu  (09.09.19 16:32:24)
Hayie abi slr in yerini tutmaz telefon asla.
Telefon cok gelişti slr a gerek yok mantigi cok goreceli.
Instagrama story atmak isteyen ickn gerek yok evet. Ama bana yetmez telefin mesela. Fotografta biraz takintiliyim cunku, kalite isterim. Bosuna tasimiyoz 2 kiloyu yanımızda.
  • stavro  (09.09.19 16:42:12)
birçok telefon artık fotoğraf makinası kadar özellik sunuyor; diyafram ayarları, pozlama süreleri, beyaz dengesi vesaire birçok ayar telefonda da yapılabiliyor.

bunun yanında saklamak, işlemek vb. çok daha kolay, yedeklemek daha rahat, şarjı daha uzun gidiyor. kullanımı daha kolay.

ben giriş seviyesi makina alacak olsam, o parayı ekipmanlara yatırırdım. harici ışık, iyi bir tripod, video çekecekseniz güzel bir mikrofon filan alırdım.

fakat iyi bir tele lensin çekeceği fotoğrafı çekecek cep telefonu henüz yok maalesef. Olacak gibi de görünmüyor.
  • babilbaligi  (09.09.19 16:42:45)
Fizik kanunları gereği bir telefon kamerası telefonun fiziksel boyutu kullanışsız olacak kadar büyümediği sürece bir fotoğraf makinesi kadar iyi olamaz. İyi fotoğraf için en basit anlatımla bolca ışık gerekir. Bolca ışığı toplamak için ise büyük bir lens ve sensör gerekir bunları yazılımla teknolojiyle simüle edemezsiniz. Full Frame denilen olay asla bir cep telefonunda olmayacak.

www.quora.com
  • ThomasJefferson  (09.09.19 17:02:44)
alacaksan sony a6000'u al

  • tamamhosdiyonda  (09.09.19 17:59:43)
bu müteahhite "abi ferrari var ya sende niye hafriyat taşımak için kamyon alıyorsun?" gibi bir soru. amaç sadece ama sadece fotoğraf çekmekse evet telefon. ama amaç sanat olarak fotoğraf çekmek ise kontrol edebileceğin manipule edebileceğin manuel ayarlı bir alet lazım.

not: dağın tepesine full frame taşıyan spor.
  • argent dawn  (09.09.19 18:39:50)
telefonun yetmemesi göreceli. yönetmen ümit ünal telefonuyla çektiği istanbul fotoğraflarıyla sergi açtı. sensör küçük olsa da özellikle huawei ve google yazılımsal olarak iyi işliyor fotoğrafı. ama mesela bende büyük sensör kompakt var 10 sene öncesinden canon g11,o zamanlar alınabilecek en üst düzey kompakt makineydi. onunla çektiklerim hala bi tık daha iyi gibi geliyor, ya da telefonlar g11'e en azından yaklaştı diyebilirim.

  • windows kullanan mac hayrani  (09.09.19 19:32:14)