[]

Sokak kedisi sahiplendim

Herhalde 1 aylık. Bi kafenin bahçesinde bakıyorlardi.

Slica kumu var ama kullandığını görmedim dünden beri.
Çok sürtüyor üstüme, çok. Bu sürmesi kasinmaktam ve ilaclanimca geçecek midir? Bir de temiz değil sokaktan aldığım için. Kedi yıkanmaz diye biliyorum ama boyle de çok rahatsız hissetmeye başladım. Bugün veterinere götürüp asilatacagiz.

Yıkasak mi havalar soğuk olmadan. Tüylerinin arasında kum toprak var gibi hissediyorum.

Olası bir hastalığı var midir dikkat etmem gereken.

 
Bence önce bir veteriner hekime götürün. Parazit aşılarını yaptırın, aynı soruları hekime de sorun. Sağlık karnesi de alın ayrıca.

Sürtünmesinin sebebi kaşınmak değil de ilgi olabilir. Benim oğlanı sokaktan aldığımda boynum ve omzum arasına tırmanarak çıkıyor ve orada kıvrılıp yatıyordu sürekli.

Kedi eğer gerçekten çok çok kirli değilse yıkanmaz bence de. Benim oğlanı aldığımda ishaldi ve kendi kakası bulaşmıştı her yerine, ben o gün bir defa biraz yıkadım onu da zorlamadan. Tamamen çıkmadı ama birkaç gün sonra kendi kendini temizledi ve pür-i pak oldu. Elzem değilse yıkamayın yani.
  • rahip janick  (09.09.19 09:23:13) 
tüylerini iyice tarayın, veterinere sorun yıkama için, ama benim bildiğim kedi yıkanmaz -ha biz senede bir kere yıkıyoruz çok sıcak yaz aylarında çünkü tüyleri felaket oluyor- silika kum değil de bentonit kum alın, silika kumlar hem kediye hem size zarar, silika kumlar kedi çişiyle reaksiyona girip kokusuz bir gaz salıyormuş veterinerimizin dediğine göre, o yüzden zararlı. kum eğitimini genelde annelerinden görüyorlar, siz kedinizi kuma götürüp şöyle patisini yumuşakça biraz sürterseniz anlayabilir. ya da dışarı tuvaletini yapmaya başlarsa direkt kumuna alın götürün. aslında duyuruda bir sürü yavru kedi bakımı ile ilgili bilgi var, benimkinden daha yararlı olurlar. piresi olabilir mi bilemiyorum o kadar küçük yaşta, ama pireden dolayı size çok sürtünüyor olabilir, dış parazit yapılınca geçer herhalde. ya da ısınmak için, annesi sandığı için de sürtünüyor olabilir, zaten kokusunu bırakmak için kesinlikle sürtünür de.

lösemi bir de gençlik hastalığı idi sanırım -bu ikincisi köpeklerde olup da kedilerde olmayabilir, emin değilim- dikkat edilmesi gereken hastalıklar, zaten aşılarını veteriner bilir, karnesini almayı unutmayın düzenli aşılarını yaptırın. senede bir kere kuduz aşısı olmaları gerekiyor ama dışarı çıkmayacak bir kediyse çok da gerek olmayabilir. yaşı küçük olduğu için fiv olmayabilir -hiv'in kedi versiyonu- fip var bir de ama yine küçük olduğu için olmayabilir, fip'i bilmiyorum ama fiv insana bulaşmıyor, merak etmeyin. fip'i de sanmıyorum da neyse. bir de yaşı çok küçük olduğu için yeterli anne sütü alamamıştır, raşitzm, cücelik gibi şeyler olabilir, çok iyi besleyin miniği, hatta süt anne bulabilirseniz daha iyi olur aslında en azından bir ay daha, yani anne sütünden mamaya geçiş dönemi olursa daha iyi olur önümüzdeki bir ay. bir de hala bebek olduğu için kazak emmek, kulağınızı emmek gibi davranışlar gösterebilir, hatta büyüyünce de gösterebilir. benim bildiklerim bu kadar, yanlışım olabilir, en iyisini veteriner bilir.
  • pasp  (09.09.19 09:29:28) 
temizlik icin islak bezle silebilirsiniz. islak mendil degil ama, normal suyla islatilmis havlu mesela. kucuk oldugu icin usutup ishal falan olabilir yikarsaniz. bir de derisinin ustundeki tabakaya daha cok ihtiyaci var korunmak icin.

kum olarak bentonit+1

pire olabilir. ama pire damlasi icin cok kucuk. elle ayiklarsiniz pire varsa. boyle seyelrden tiksinmemeyi ogretiyor kedi. veteriner yonlendirir asi/damla zamanini zaten.

corona virusu tasiyicisi olabilir. o da ileride fib'e donebiliyor. onun disinda bir suru hastalik olabilir. o yuzden asilari aksatmayin. hic disari cikmayacaksa bazi asilar yaptirilmayabilir. onemli olan kediyi iyi gozlemlemek. diski normal mi, hali tavri normal mi vs.
  • jimicik  (09.09.19 09:57:26) 
benim kedi suyu çok seviyordu mesela. duşa girdiğimde gelip benle duş yaptığı oluyordu.

kedilerin yıkanmamasına ilişkin bir duyumum olsa da sebebini asla bilemedim, ben de ses etmedim. 2-3 kere de çok kirlendiği için kendim yıkamıştım. su ılık-sıcak arası bir şey olsun, çok sert akmasın tabi. ilk 30 saniye biraz afallsa da sonra gülüyordu resmen hayvan :)
  • givemesomesubstance  (09.09.19 13:30:18) 
Sicak havalarda zorunda kalindiysa kedi yikanabilir. Cok sicak veya soguk su olmamasi lazim kedi sampuani veya sabun bebek sampuani vs kullanlar var onu hic deneyimlemedim. Cok çekiştirmeden kediyi ufak hareketlerle yikamali. Bi de yikadiktan sonra usumemesine dikkat etmeli. Geri kalan her sey icin asilar icin hastaliklar icin iyi bir veterineriz olsun. Veterineri de yasadiginiz semtin hayvan sahipleri facebook gruplari olabilir ordaki yorumlarla bulabilirsiniz. Simdiden de kedinizle mutluluklar.


  • hindistan cevizi  (09.09.19 13:50:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.