yurtdışında dil geliştirmek için

herkese merhaba,
üst edit: ingilizce dil seviyem b1-b2 arası
2020 yazında ingilizcemi geliştirmek için ailem beni yurtdışına göndermeyi düşünüyor ve önümüzde birkaç seçenek var:
1- dil okuluna gitmek
2- work and travel yapmak
3- üniversitedeki bölümümle ilgili staj ayarlamak

Benim en çok içime sinen dil okuluna gitmekti yalnız internette sınıf arkadaşlarınız genelde arap, hint, japon oluyor ve kendi aranızda yarım yamalak konuşabileceğiniz bir ortama giriyorsunuz diyen çok oldu ve bu beni soğuttu. (ne bekliyordun ki demeyin) 2 aylık maliyeti yaklaşık 25 bin tl boşa gitmesinden korkuyorum. bir de asıl amerika'ya gitmek istiyorum olmazsa ingiltere yalnız amerika 2-3 ay gibi kısa sürelerde sorun çıkarıyormuş. daha önce hiç yurtdışına da çıkmadım. yalnız bir üniversite öğrencisiyim bölümüm ve ortalamam iyi ki bunlar da artı yönlerim.
2- work and travel
yaklaşık 3600 dolar yani 20 bin tl civarı. tabii ki paranı kazanarak dönüyorsun yalnız şöyle bir sıkıntı var ki 2020 yazı benim son uzun yaz tatilim (yaklaşık 3 ay) sonraki tatillerim bölümüm gereği 1-2 ay olacak.
bu sene bu ihtimali seçtim seçtim yani. ve de dil geliştirmek için en önemli senem bu 3 ayı çope atmamayı o kadar istiyorum ki. herkes verimsiz geçse ne olacak nasıl olsa paranı kazanıyorsun diyor. ama vaktimin boşa gitmemesi benim için çok çok daha önemli.
3- staj ayarlamak.
bu çok resmi bir durum değil. bölümümdeki üniversitelerin hocalarına ,yaklaşık 200, kişiye mail atıp 5-6 kişiden dönüş alırsam ücretsiz staj ayarlayabileceğim. bu gözlem yapmamı ve vizeyi kolay bir şekilde almamı sağlayacak.
Evet arkadaşlar benim yerimde olsanız hangi ihtimali seçerdiniz?
Tekrar belirtmek istiyorum ki üç ayı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.

O saydıklarının hiçbirisini yapmana gerek yok, paran cebinde kalsın.

  • Avoiding The Puddle  (08.09.19 17:18:07)
Erasmus yapabiliyorsan erasmus yap.
İlle de üçünden birini seçeceksen dil okuluna git. Ama okulu iyi seçmek lazım.

  • adwokat  (08.09.19 17:27:26)
work and travel tavsiye etmem ingilizce gelistirmek icin. ingilizcesi belli bir seviyede olmayanlar minimum iletisim gerektiren isleri yapiyor zaten, is disinda sosyal hayatinizda ne kadar kullanirsaniz o kadar gelisir iste, speaking acisindan yani sadece. arkadasim da ingilizce icin gitti ama pek ise yaramadi demisti.

en iyisi ingilizce konusulan bir ulkede dil kursu. avustralya'ya cok gidiyorlar galiba, onu arastirdiniz mi?
  • aydonno  (08.09.19 18:01:37)
@aydonno, avustralya eminim çok iyidir ama uzaklığı fiyatı biraz daha artırıyor. yani uzaklığı sorun etmezsem amerika en iyi seçenek. ama su an irlanda hem yakınlık hem de fiyat acısından daha cazip geliyor. tabi irlanda türk akınına uğramış da olabilir.

  • Lozturkmen  (08.09.19 18:13:23)
Imkan varsa tabi ki dil okulu, Kanada'yi da ihtimaller arasina alin, evet her ingilizce kursunda saydiginiz milletlerden insanlar yogunlukta olabilir, ama hepiniz ingilizce konusuyor olacaksiniz ve seviyeniz benzer olacak, siz nasil hint aksanini belirgin bi sekilde buluyorsaniz turk aksani da bir o kadar belirgin o yuzden cok takmayin boyle seyleri.

  • skulldragon  (08.09.19 18:25:53)
Avrupa gönüllü hizmeti diye birşeyden bahsediyorlardı, bi bakın isterseniz.

Benim görüşüm B2'yi tamamlamadan gidince halkın ve kültürün arasına karışmak zor oluyor, illa öğrenirsiniz ama fiyat performans açısından çok para

Benim önerim seneye kadar burda gramer özel ders ve konuşma kurslarına gidin (Bilgi üniversitesinin bir tane vardı), İlginizi çeken konularda internetten haber takip edin, Couchsurfing ile evinizde yabancıları ağırlayın ya da gezdirin.

Seneye ise 6 aylık dil okullarına bu düzeyde bakabilirsiniz yurtdışında yaşama tecrübesi için.
  • kaset  (08.09.19 18:33:09)
kaplan international'un katalogunu inceleyin derim dil kursu düşünürseniz

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (08.09.19 19:07:50)
@kaset sene içinde gramerimi ve kelime bilgimi cok ilerletmeyi düşünüyorum ama speaking acisindan gaziantep'te yasdigim icin ve de couchsurfing icin de uygun bi evde yasamdigim icin maalesef eksik kalacağım. :/ speaking için gitmek istiyorum.

  • Lozturkmen  (08.09.19 20:16:38)
internetten speaking dersi alabilirsin. bir de 2020 yazina kadar kendin oturdugun yerden calismayip gelismeyi 2020 yazina ertelersen o zaman gittiginde ilerletebilecek bir ingilizcen olmaz zira cok zayif kalirsin.

ne work and travel ne de dil okulunda senin de cozdugun gibi ingiliz kraliyet ailesinden sinif veya calisma arkadaslarin olmayacak. ozellikle temelin azsa work and travel'da hic gelistiremezsin.

staj ayarlamak o kadar kolay bir sey degil. 200 kisiye mail atip sifir donus de alabilirsin. sirf ucretsiz diye seni kabul ederler tarzi bir varsayim olmaz.
  • hot potato  (09.09.19 00:56:05)
türkçe bilmeyen bir yabancıdan bire bir ders alın

  • bir garip melek  (09.09.19 13:17:14)
Hayret benim yazdığım şey de makul ve hatta gerçekçi bir cevaptı.

Hiçkimse yoktur ki sırf dil "geliştirmek" için masrafa girsin, başka ülkelere gitme ihtiyacı hissetsin. Dil bu, vücut geliştirme değil.
  • Avoiding The Puddle  (09.09.19 16:29:47)
@avoiding the puddle
Cevapsiz kalma diye: Bos yapmissin kardes :) T-Bone Steak'i nasil pisirebilirim diyen birine makarna pisir bence paran cebinde kalsin demekten hicbir farki yok benim gozumde verdigin cevabin
Edit: Pardon, makarna pisir bile dememissin, baska bisi de onermemissin yani, daha kotu, ornek bile verememisim olaya.
  • skulldragon  (09.09.19 17:47:51 ~ 17:50:10)
'skull'

fikrini sorduğumu hatırlamıyorum ama ?
  • Avoiding The Puddle  (10.09.19 01:30:22)
Cambly gibi uygulamaların yanı sıra özel dersi belki aklınızda tutabilirsiniz Gaziantep'teyseniz, bir de insan hep çalışıcam diyip çalışmıyor, birkaç farklı yöntemle nasıl gittiğinize bakın bugünden başlayarak. Ben Lingauphone setini tavsiye ederim

  • kaset  (10.09.19 12:15:44)