hayatım çok anlamsız

yani her şey çok iyi bile olsa benim hayatım anlamsız hacı. anlamı kendin katacan diyosunuz da uzay internet çağında kitap mı yazalım, yoksa youtuber mı olalım. nasıl anlam katalım. bir müzik aleti çalıp, resim kursunda meyve tabağı yapınca, tatile bodruma gidip bi tosta 50 lira verince anlamlı olmuyo. en azından benim için. ben hep görev adamı oldum, kendime koyduğum tüm görevleri başarınca görevsiz kaldım durumu gibi biraz ama biraz da çok boş vaktim olması ve hiçbir sıkıntım olmamasından, arayışların bitmesi, keyif alma ama azalma, çok kısa süreme gibi. eskiden duyurudan bi şey öğrenirdim, güzel cevaplar ufkumu açardı, o da yok. sözlükte bazı yazarları takip ederdim, onlar da yazmıyo. gençler gibi, instagram like mı kasalım. kumara içkiye başlasam? önceden ticaret yapardım bi şeyler kaybedip kazanınca vakit geçerdi. neyse ya karışık yazdım. göndermeyim ben bunu. ya da dur nolacak amk.

maddi sıkıntın yoksa can sıkıntısı başlıyor.
hobiler filan da çare olmaz, geçici şeyler. Schopenhauer bu konuda tek çözüm olarak genelde tek başına yapabilecegin zihinsel faaliyetler oneriyor.

  • wang  (08.09.19 08:51:38)
hayatın genel bi anlamı olmasına gerek yok, ne büyütüyoruz kendimizi abi. o an için uğraşacak is lazım. sürekli abi kapitalizm, abi gezip tozalim, abi dünyayı gezelim.. bunlar müthiş güzel şeyler olarak empoze ediliyor ama senin gibi beni de pek sarmıyor bu işler. benim kafamın meşgul olması gerekiyor yoksa başlıyorum saçma sapan şeyler düşünmeye. 3d maketlerle uğraşmak güzel bi şey, acayip kafa dağıtıyor. yazılım, teknolojiye ilgili varsa phyton vs öğrenip raspberry pi ile sıfırdan akıllı ayna yapan bi arkadaşım vardi aynı bu kafada. en son IoT işine girmişti. ben de bu yüzden tutup tutamayacağını takmadan yeni bi iş fikrim vardı, ona başladım. en kötü tecrübe oluyor, kafam doluyor, yeni şeyler öğretiyor. bi şeyler yapıyormuş hissi veriyor.

  • mehmed resad  (08.09.19 11:08:01)
Evlen çocuk yetistir bence hayatın anlamı burada

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (08.09.19 11:21:58)
Bence cok guzel bir yerdesin.
Sorgulamaya baslamissin.

Hayatini anlamli kilmak icin cocukken en cok neyi yapmayi severdin hatirla.
Saatleri unuttugun, yukseldigin mutlaka bir sey vardir.
Onu tekrar yapmayi dene.

En onemlisi gorev adamligimi birak ve teslim ol.
Dur ve etrafina bak.
Inandigin ne ise ona sor, sana isaret gondersin. Onlari yorumla mesela..

Ben bu sorgulamaya 40mda basladim ve buldum. Oldugun yer cok kiymetli.
  • janderzel zartanyan  (08.09.19 11:47:24)
Hayatın en üst tatmini kendini aşıp başkalarına faydalı olabilmekte. O da her yiğidin harcı değildir. İster pasifist ol ister aktivist... ama örnek ol.

Ayrıca hayat bir varış noktasıyla değil yolculuğun hiç bitmemesiyle alakalı. Yapabileceğin sonsuz şeyler varken tüm achievementleri tamamladım kafasına giriyorsan hayatı yaşamaya henüz başlamamışsın diyeyim.

İçinde bulunduğun nokta muhtemelen mediocritik bir plato ve sen bu platoda biraz kaybolmuşsun. En kısa vadede senin için anlamlı bir tepe bulup tırmanmaya başlamazsan kehanetin gerçek olacak: hayatın bir anlamı yok.
  • marsargo  (08.09.19 12:17:14)
Hacı 40 yaşına gelmişin evlen yahu hiç mi hanım hanımcık kız yok çevrende!

  • '  (08.09.19 12:36:04)
Daha 2 gün evvel hayati anlamlı kılmak üzerine bir kitap buldum. Belki senin de ilgini çeker. Bedava indirmeye açık

www.lamayeshe.com
  • JohnOakley  (08.09.19 21:43:41)
kuran okumanızı tavsiye ederim.

  • konsomatrix  (08.09.19 21:58:08)