Bitcoin bilgisayara yüklemek

Bitcoin yükledim ama kurulum için bilgisayarda yaklaşık 150 gb ya yakin alan istiyor. Blok zincirini bilgisayara yüklemeden bitcoine dahil olma şansı yok mu? İlla onu yüklemek mi gerekiyor? O zincire dahil olmadan bitcoin alışverişi için bir seçenek var mi? İnternet sitelerine üye olmak istemiyorum binanve, btcturk gibi.

Binance ve Btcturk gibi borsalara degil de sadece cuzdan hizmeti veren sitelere uye olabilirsiniz (blockchain.com gibi). Sonra sitede olusturacaginiz cuzdandan transferler yapabilirsiniz.

  • crown  (07.09.19 20:43:56)
hocam bi dur napıyorsun, sorup öyle gir bu işlere :)
madencilik yapmayacaksan -ki yapmamalısın- blockchain yüklemene gerek yok,
yüksek bir para ise ledger al,
orta düzeyde ise electrum veya exodus kur ve onu kullan,
düşük miktarda ise btcturk veya paribu hangisinden aldıysan dursun

bence blockchain.com'da tutmak ile btcturkte tutmak arasında hiç bir fark yok, ben olsam btcturkte tutarım, bir sorun olursa çözmesi kolay olur, ben öyle yapıyorum
  • dafuq  (07.09.19 21:02:08)
Amacım aylık birikim yapmak. Mesela ayda 200 300 liralık bitcoin birikimi yapmayı düşünüyorum. Şimdiki para sistemine güvenmiyorum, devletler enflasyonla paramızı çalıyorlar. Bu yüzden bitcoinde bir gelecek olduğuna inanıyorum. İnternet sitelerinden hesap açmak ise bitcoinin merkeziyeti olmamasına ters geliyor bana.

  • gonul_isleri  (07.09.19 21:11:13)
o zaman blockchain.com'dan vs. bi wallet olusturacaksin private key'ini sadece senin bildigin, o wallet'i da bilgisayarinda electrum'la vs. kontrol edeceksin, ardindan localbitcoins btcturk vs yerlerden bitcoin satin aldiktan sonra kendi wallet'ina aktaracaksin, boylelikle btc'lerinin kontrolu sadece senin bilgisayarindaki o electrum'la yapilabilir olacak (tabii private key'ini sadece sen biliyorsan). dogru anladiysam boyle bir yol ariyorsun

  • hjarteblod  (07.09.19 22:08:57)
Blockchain.com’dan açılacak cüzdandan da emin olamazsınız ki. Bi ara bayağı kafa yordum bu işe. O zaman nerden cüzdan açıcaz sorusunu sordum. Sonra yazılımcı olduğumdan algoritmasını öğrenip kendim cüzdan oluşturdum. Önce private key oluşturuluyor, private key bi fonksiyona sokulup public key i elde ediliyor. Oluşan public key herhangi bir veritabanına kayıt edilmiyor. Sonra aklıma iki kişinin aynı cüZdan üretme ihtimali geldi. Sayfalarca bunun ne kadar düşük bir ihtimal olduğunu anlatmışlar. Ulan bir deneyeyim dedim, bir kod yazdım, sürekli cüzdan üretip içinde bakiye olup olmadığını kontrol ediyor. 4-5 saat çalıştırdım bir satoshiye bile denk gelmedim.

Sonra bu program ile adımın ilk 3 harfiyle başlayan public key gelene kadar cüzdan ürettirdim. Ama sonuç olarak kuantum bilgisayarlar çıktığında bu sistemin çökeceğine inanıyorlar, ki bence de öyle. Şu yaptığım programın teorik olarak milyon kat hızlı çalıştığını düşünürsek muhakkak sistem çöker.
  • Kahir ekseriyet  (07.09.19 22:52:31)
İyi güzel düşünmüşsünüz hepiniz de, biriniz de şeyi düşünmemişsiniz; bu online falan diye güvenmediğiniz büyük sitelerden herhangi biri çökse aynı gün içinde bitcoin biter, sizin local wallet'ınız da değersiz olur.

  • aguen  (07.09.19 23:28:00)
bitcoin'de iki cesit "node" dedigimiz bilgisayarlar var. "full node", "light node". full node'lar 2009'dan itibaren yapilmis butun islemleri ve zinciri tutarlar, ve mining surecine dahil olarak guncel islemleri onaylarlar. eger bu islemi yapmak istemiyorsan, "light node" olarak da aga baglanabilirsin. "light node"lar butun zincire ihtiyac duymazlar sadece zincirin son halkalarindaki bitcoin alip/vermeni saglayacak bilgileri tutarlar. dolayisiyla, telefon, ledger gibi kucuk hafiza cihazlarda da rahatlikla kullanilabilinirler ve 150GB gibi bir alan kaplamazlar.

eger uzun vadeli ve ciddi dusunuyorsan bir adet "ledger nano" al.butun populer coinleri tek bir cihazda en guvenli sekilde saklamis olursun.
  • crucio  (08.09.19 00:29:19)
çok ezber şeyler düşünüp yazıyorsun, bence para kaybedeceksin...

  • dafuq  (08.09.19 01:10:02)