[]

tekrar döngüye girmekten korkmak

içimi dökmeye geldim. uzun olabilir. şimdi ben 6-7 aylık berbat bir süreç geçirmiştim. önceleri ağlamaktan elim ayağım tutmuyordu. sonra bebek adımlarıyla o yapıştığım yataktan kalkıp kendim için bir şeyler yapmaya başladım. ailem bile yardım etmedi, tek başıma toparladım kendimi (bununla da acayip gurur duyuyorum). fakat bu süreçte ağlamalar azalsa da asla bitmedi. 6-7 ay boyunca ağlamadan geçen 3-4 gün olmuştur.

bu güne döndüğümüzde, o çöpe atmak istediğim süreci başlatan olayların tıpa tıp aynısı tekrar oluyor. maddi manevi her anlamda çöküşe doğru gidiyorum. sebepleri bir kenara atarsam yine çok dengesizce kilo verdim, aralıksız kabuslar başladı, yine sağlığım bozuluyor, yine aynada gördüğüm kişiyi beğenmemeye başladım. aynı o zamanların başlangıcındaki gibi çalışmak zorunda olmadığım her an benim için kabus. yalnız yaşıyorum ve işten çıkıp eve dönünce kendimle yalnız kalmaya katlanamıyorum. haftasonu olmasın istiyorum; kalmayayım tek başıma. dün gece yatarken bu sabah hiç uyanmayayım istedm. korkuyorum. o atlattığımı sandığım sürecin başına döndüm. her şey birebir aynısı!

şimdi ben bu süreci daha önce tecrübe ettğim için beni nasıl zor günlerin beklediğini biliyorum. bu kabuslar aylarca geçmeyecek. aylarca uykusuz kalacağım mesela. yine akşamları ve haftasonları (işte olmadığımda) boşluğa düşeceğim. o boşluk anlarında kendime zarar vermemek için yatağa mıhlayacağım kendimi. öyle oldu çünkü. her şey aynı. tekrar nasıl dayanacağım emin değilim. çünkü bir yerden sonra insan bu kadar acıya katlanmaya değer mi diye soruyor ister istemez. üstelik henüz gencim. bu döngülerden daha kaç tane olacak?


bombok bir durum içinde sallanıyorum. benzer hisler içinde olan, atlatan, atlatamayan, döngüyü kıran birileri var mı?

 
Madem bu kadar bosluk var hayatında para da kazaniyormussun yapsana hayatini dolduracak bir seyler. Klasik olacak ama git spor salonuna yazil, bir seyin kursuna git, do it yourself yaz pinterestte hosuna giden seyleri yap, hicbir sey yapmiyorsan psikolog randevusu ayarla ona git.


  • instant crush  (07.09.19 10:36:34) 
Psikaytr? Yalnız başına atlatmanı neden gurur duyulacak bir sey gibi degerlendirdin ki, yardım almak, rahatlamak, beraber halletmek epey güzel bir şey. Muhtemelen bedne dismorfik bir durum var. Ailenin yaninda olmasına, neler yaşadığıni anlamasına izin ver. Psikyatr dışında yardımları az olur fakat yine de iyi olur. Sorunları kendimizin halletmesi gerektiği dusüncesi modern dünyanın yutturmasıdır. Döngüye girdiğinizi fark ediyorsanız yardım isteyin, alın. Güzelce ustesinden gelin.


  • velvetmorning  (07.09.19 11:03:52) 
bahsettiğiniz şeylerin bir kısmını ben de zaman zaman yaşadım. durduk yere ağlamalar, kilo kaybı, kendinden nefret etme gibi. bu belirtileri görünce psikiyatriste gidiyorum. biliyorum ki yine depresyon başlangıcı.
ben de yalnız yaşadığım için haftasonu hiç gelmesin dediğim oluyordu. biraz kendinize katlanabilmeniz lazım. iş dışında da uğraşılarınız olsun, yüksek lisans yapın, açıköğretim okuyun. ya da gezi planı yapın. her haftasonu bir yere gidin. kendinize katlandıktan sonra gerisi geliyor.

  • kendi helvasını kavuran zombi  (07.09.19 11:14:50) 
Öncelikle alanında iyi bir psikologla görüşün. Gerek duyulursa o sizi psikiyatriste yönlendirir zaten. Bu boyutta kendine zarar vermekten çekinilen bir süreç için uzman yardımı en doğru ve isabetli adım olur ilk aşamada.

İyi hissetmek kitabını da çok tavsiye ederim.
  • Phoebe  (07.09.19 12:09:21) 
Psikiyatriste gidin major depresyon gibi gorunuyor. Tekrarlayan bir durum zaten. Ama durdurmazsaniz kronik depresyon haline gelebilir.


  • cilekesgargi  (07.09.19 12:44:13) 
Psikiyatri artı ger2k duyarsanız bir de psikolojik destek ya da terapi alın.


  • eylul  (07.09.19 15:41:34) 
Daha önce adamakıllı atlatmış olsaydınız geri gelmezdi bence. Atlatamamışsınız demek ki üstünü kapatmışsınız sadece. Çok sık yapılan bi hatadır bu.
Bence de psikolojik yardım almalısınız. Düzeltmeye aynayla başlayın, kendinizi beğenirseniz vücudunuzu beğendiğiniz hale getirirseniz, aynayla barışırsanız hepsi düzelir diye düşünüyorum. Allah sağlık versin gerisi boş.

  • megalomaniac  (07.09.19 15:51:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.