[]

Yurtdışı gönderi gümrük mevzusu

Bir arkadaşım yurtdışından sipariş verdi. Ürün ABD'den geliyor. Fotoğraf makinesi için aksesuvar, ışık kaynağı. 300-400 gramlık küçük bir paket. Fedex ile gönderiyor firma. indirimli 269 dolara aldı ama fedexte indirimsiz haliyle 299 dolar olarak gözüküyor etiket.

Sorular şu;

Gümrüğe takılır mı?
Takılırsa kaç para gümrük ödenmesi gerekir bilebilir miyiz?
Arkadaşım İstanbul'da değil, Balıkesir'de. Gümrüğe takılırsa İstanbul'a mı gitmek gerekir?
Gümrüğü ödemeye karar verirse yine İstanbul'da mı ödeme yapılmalı?
Gümrük çok yüksekse ödeme yapmayacaksa kargonun durumu ne olur?

 
Takılır.
Hayır.
Fedex online ödeme alıyorsa gelmesine gerek kalmaz. DHL alıyor mesela.
Kargo gümrük idaresine kalır, ileri bir tarihte açık arttırma ile satılır.
  • cakabo  (06.09.19 11:57:10 ~ 11:57:33) 
Takılır. İstanbul'a TNT ile yurtdışından gelen yaklaşık 20x20x20 boyutlardaki kargom Ankara'da oturduğum için MNG kargo ardiyesine bırakıldı Esenboğa'ya. Geçtiğimiz hafta onu almaya gittim. Muayene memuruyla ürünü incelemeye gidiyorsunuz, ticari amaçla alıp almadığını falan öğrenmeye çalışıyor. Eğer ürüne izin verirse 200-300 TL arası devlete vergi ödüyorsun. Ondan da acısı maalesef "ardiye ücreti". MNG kargoda kaldığı her gün başına çok fahiş fiyatlar uygulanıyor. 600-700 TL istediler 1 gün sonrası gitmeme rağmen. Ürünü almayacağınızı falan söyleyin, içindeki malzeme o kadar etmez falan deyin, resmen pazarlığın döndüğü iğrenç bir ortam var içeride. 400 TL'ye düştüler. Ne yazık ki bu soyguna dur diyemeyip ödedim.

Gümrüğe giderken yanınızda invoice ve ödeme dekontunu götürün. Evrak işleri uğraştırıyor. Devlete olan ödemeyi mobil uygulama üzerinden yapmanız gerekiyor, nakit almıyorlar.

Eğer ürünü almamaya karar verirseniz ürün açık arttırmayla satılır bir süre sonra.
  • usudum ustumu ortsene hande  (06.09.19 12:00:14 ~ 12:02:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.