motosikletçi arkadaşların dikkatine 2 kask arasında kaldım ?

kışın da kullanıcam. hangini önerirsiniz ?

urun.n11.com

not : günde ortalama 10 km yol yapıyorum. maksimum 30 km buluyor arada. 50 lik motor kullanıyorum. scooter yani.

Bu ikisi arasından alttaki. Fakat çok ucuz değil mi bu kasklar? Yeterli koruma sağlıyor mu? Bu fiyata zor gibi sanki.

  • orient blue  (04.09.19 12:05:54)
Korumayı, güvenlik seviyesini geçtim, kışın yüzün donar bunla. Nasıl bir güzergahta, nasıl bir trafikte (çıkılabilen hız) nasıl bir motor ile kullanacağın da önemli.

  • John Bloor  (04.09.19 12:21:29)
size bu ikisinden birini tavsiye edecek insanla ilisiginizi kesmenizi oneririm. cunku sizin sagliginizi zerre onemsemiyor demektir.

motosikletle ilgili azicik bile olsa bilgi sahibi bir insan bu kasklarin motosiklet surerken bir sey ifade etmedigini bilir.

asagilamadan, sinir bozucu olmadan anlatayim; bu kasklar yarim kask. motosiklet kullanirken giymemiz gereken kask full face olmali. yani cenemizi de korumali. kaski dusersek beynimiz akmasin diye takiyoruz. dustugumuz zaman cenemiz de asfalta/agaca vs. carpabilir. linkteki gibi bir kask ile duserseniz ceneniz dagilir. gugulda open face or full face helmets diye aratarak nasil bir yara edineceginizi (sansliysaniz) gorebilirsiniz. full face'e alisamiyom ben, cok sicak geliyo tarzi bahaneleriniz olacaktir. alisacaksiniz. alistiktan sonra da open face sizi ciplak gibi hissettirecek.

gelelim kalite ve saglamlik kismina. bu kurla turkiye sinirlarinda iyi bir kask alacaksaniz en azindan 3-4bin tl gozden cikarmaniz gerek. kaskta marka onemli. aria, shoei gibi iyi markalara yonelin.

linkteki seyler gorsel olarak cok estetik. bunlara sukulent dikilebilir. duvara asilabilir. o kadar.

motosikletiniz 50cc de olsa 1250cc de olsa dusme dusmedir. dusunce 50ccliklere ozel bir kiyak yapilmiyor. kafa yere carpiyorsa carpiyor iste. gunde 5km yol giderken de kaza olabiliyor, 250km giderken de. motosiklete binerken, ayagini atarken dusup bacagini kiran var. benim is-ev arasi 2km. korumali pantolon giyiyorum, 10 yildir motor kullaniyorum. birkac ay once evden daha yola cikarken dustum. pantolon olmasa bacaklarim yuzulurdu.

tum bu soylenenleri dikkate almayip ciblak ciblak binenler ilk kazalarindan sonra akillanirlar eger olmedilerse. ama akillanmak icin basimiza bir is gelmesini beklemeye ne gerek var.

*asfalt yanigini ayrica gugullayin.
  • jimicik  (04.09.19 12:25:19 ~ 12:33:16)
@jimicik

üstat yorumların inan çok değerli tşk ederim. fakat 50 lik küçük bir scooter kullanıyorum. kapalı trafikte günde 10 km toplam.

çıkabildiğim maksimum hız 50 60 km o da 3 5 sn lik.
  • dogumgunundecevrimdisiolanadam  (04.09.19 12:51:41)
isterseniz 5km hızla gidin, isterseniz gitmeden, olduğunuz yerde motorun tepesinden düşün -yaşanmış örnek: arkadaşım evinin önündeki yağda, kalkış yaparken kayan motordan düştü ve açık kaskıyla çenesini yere çarptı, dişlerine kadar kırıldı o bölgedeki kemikler. malesef açık kask önermiyorum kesinlikle. biraz cahilce kullanıma giriyor kusura bakmayın.

  • amelie poulain  (04.09.19 13:46:55)
kapali kask sart bunlar sus olur ancak. sharp testi 4 yildiz uzeri bir kask alabilirsin bu butceyle.

  • tahtakafa  (04.09.19 13:47:29)
Hocam ben kask işinden anlamam ama Zaten motora maximum 7-8 k vermişsinizdir. 1000 liralık kask alacak haliniz yok. 50lik motor dediğimiz şey bisikletten hallice bir şey zaten. Alın geçin birini. Yeter ki dikkatli olun. Zaten trafiğe kapalıymis kullandığınız bölge. Bu fiyat aralığı iyidir diye tahmin ediyorum.

Bu arada ben de 50cc motor almak istiyorum. Motolux vs. Gördüm internette. Motorunuzun markasını yazarsanız o da güzel olur benim için.
  • westblack  (04.09.19 13:48:00)
bir kere daha israr edeyim. arkadasim olmadiginiz icin daha fazlasini yapamiyorum. kask motosiklet surusunun en onemli ekipmanidir. birini al gec diye bir tavsiye soz konusu olamaz. kask tavsiyesini motosiklet kullanmayan birinden almayin. internetten almayin. denemeden almayin. ikinci el almayin.

trafige kapali alanda nasil gidiyorsunuz bilmiyorum ama motosiklet kazasi 50km hizla da olur. tek kaza tipi baska bir aracin size carpmasi degildir.
  • jimicik  (04.09.19 14:10:46)
Daha önce motosikletle ilgili bir soru soran birine şunları demişim, kopyala yapıştır yapıyorum:

TAM KAPALI KASK ALIYORSUN. Bunu yeterince vurgulayamıyorum.

Üzerinde Double D kilit sistemi olan, pinlock'u olan bir kask alırsan, nispeten kaliteli bir kask almış olursun. Bunlar arabadaki tok kapı sesi gibi kalite göstergesidir. :) Kolun bacağın olmadan yaşarsın ama kafan olmazsa yaşayamazsın. Bu iş için 1500-2000 lirayı gözden çıkar.

İnternetten kask alma, gidip birebir deneyerek al ve Muhakkak en azından 2018-2019 yıllarında üretilmiş bir kask al. Daha eskilerinin içindeki köpük durduğu yerde esnekliğini yitirdiği için bir koruyuculuğu kalmıyor, kaza esnasında kafanda kask olsa bile betona çarpmış gibi oluyorsun. Bu sebeple eski kaskları internette piyasadan %30-40 indirimli bile bulabilirsin, aldanma.

Bu işin babaları shoei, arai, schuberth. Sonra Nolan, x-lite falan gelir. Bütçe yoksa bile yine de tam kapalı kask al. Çeneden eklemli kasklar kaza anında korumaz, helva gibi dağılır. Kazalarda darbe alma ihtimali en yüksek olan kısım çenedir.
  • Boğazlıkazak  (04.09.19 14:14:03)
yorumlardan birisine çok güldüm.

''Zaten motora maximum 7-8 k vermişsinizdir. 1000 liralık kask alacak haliniz yok. yeter ki dikkatli olun.'' dikkatli olmak? trafikte her şey senin dikkatinle bitseydi ooooo.

Bu nasıl cümle be kardeşim. Düşman düşmana söylemez böyle bir şey. s1000RR ile 50 km hızla gitmekle, 50 cc'lik makineyle 50 km hızla gitmek arasında fark yoktur. İkisiyle de aynı hızda düştüğünde aynı şiddetle yaralanırsın. Motorun isterse 3k olsun ekipmanın 5k olacak. fiberglass ya da carbonfiber kasklar en güvenlileri. sana ben 1k lık sıradan bir ls2 termoplastik kask bile öneremeye korkarken adam 7-8k lık makineye 1k kask mı alınır diyor. insanların bilgisi yok ama fikri çok.
  • hep mutlu olmak istedim  (04.09.19 17:28:19 ~ 17:30:39)
Güvenliğini ben de farkındayım fakat Zaten bütçesi düşük adamın yokda

  • westblack  (04.09.19 18:07:58)
@westblack
butcesi olmayan evlenecek cifte dandik koltuk takimi tavsiye edebilirsiniz, en kotu koltuk aldiklarinin 3. ayi kirilir, paralari havaya gider.
ama parasi yok diye dandik kask al gec derseniz ve bu adam sizi dinlerse kaza yaptiginda olur veya sakat kalir.

verdiginiz tavsiyenin gidebilecegi yeri dusunun lutfen. bu dedigime de kizmayin ama gercekten motora binecek adama dandik malzeme almasi konusunda cesaret verilmez. sizin fikriniz degismeyebilir bu arada. abarttigimi dusunebilirsiniz hala. ama en azindan fikrinizi ifade etmeyin.
  • jimicik  (04.09.19 18:31:13)
Johnny depp der ki iki kask arasında kaldıysanız her zaman 2.yi seçin. Çünkü ilkini beğenmiş olsaydınız gözünüz 2.’ye kaymazdı.

  • Delay Fuze  (04.09.19 18:31:18)
bu kasklar sadece çevirmede ceza yemenizi engeller. bütçeniz bu civardaysa ls2 alıp geçin. ls2 ler de 2 sene önce 200 idi 400 olmuş. temiz 2. el falan bakılabilir iç astarı yıkanabiliyor

  • egokalp  (04.09.19 18:44:34)
ls2 al hocam butcen sinirliyla.
Bu linkteki kaslara para verme bosuna.

  • chavezding  (04.09.19 20:51:29)