[]

Kedi ve köpeği birbirlerine alıştırma süreci hakkında YARDIM

Merhabalar!

Konuya direkt dalıyorum;

Elimizde bir adet çok uysal, dişi, 3 yaşında bir köpeğimiz var, "TARÇIN". Cinsi ise; Cavalier King Charles Spaniel. Bir de kedimiz var o da dişi, 2 yaşında ve kırma Chinchilla, "PATİA". Kedimiz de uslu sayılır fakat yabancıları patileme potansiyeli de yüksek bir kızımız.

Benim bu iki bebeğin bir şekilde arkadaş olmalarını sağlamam gerekiyor. Yani birbirlerine zarar vermesinler, dövüşmesinler, aynı evde kardeşçe takılsınlar istiyorum. İlla kucak kucağa olmak zorunda değiller, birbirlerinin canlarını acıtmasınlar yeter. Bu süreci nasıl sağlamalıyım bana yardımcı olur musunuz acaba? İnternetten araştırdım fakat hep klasik yönlendirmelere rastladım.

Bizzat bu durumu görmüş, tecrübe etmiş birileri destek olursa mutlu olacağım.

Çok teşekkür ederim.

 
Bunun için köpeklere yapılan bir test var. En sevdiği oyuncağı uzağa fırlattığınızda gidip alıp sağa sola çekiştiriyor parçalamaya çalışıyorsa kediyle asla anlaşamaz. Gidip alıyor parçalamıyorsa uğraştırarak alıştırabilirsiniz eğer ilgilenmiyorsa çok kolay alışabilir.
Genellikle başlarda kediyi ayrı bir odada tutmak önerilir. Köpek her dışarı çıktığında kedi eve salınır özellikle köpeğin yatağına yatırılır ki koku sinsin. Kedi de kaldığı odadan arada bir çıkartılıp köpek odaya konulur yine aynı şekilde kedi köpeğin kokusuna alışsın. Bir iki hafta sadece kapı altından ve kokularla iletişim kurarlar.
Sonrasında aynı odada buluşturulurlar ancak köpeğin bağlı olmaması gerekir çünkü sizden güç alabilir kedi için de ihtiyaç halinde kaçabileceği yüksek bir yerin olması gerekir. İlk gün 5 dakika kadar gözetim altında bir arada tutulurlar bu süre her gün biraz daha arttırılır. 5 dk 10dk 20dk 30dk 1 saat gibi. En sonunda tüm gün problem yaşamadan bir arada kalırlarsa artık ayrı tutmaya gerek kalmaz.
Ben kendi köpeğimi bu şekilde alıştırmıştım ancak baktığım kedi geçiciydi yavru sokak kedisi ve dişi golden. Hiç sorun yaşamadılar sadece köpeğim biraz kıskandığı için ekstra ona ilgi gösterdim.
Şimdiki köpeğim ile de bir kediye bir hafta bakmam gerekmişti. Süre daha kısa ve köpeğim aşırı kıskanç olduğu için alıştırmayı denemedim. İkisini gün içinde bir araya getiriyorduk ama kedi de köpek de sanki diğeri yokmuş gibi görmezden geliyordu.
  • elphantgun  (04.09.19 12:40:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.