Beyin Ameliyatı Çapaya da Özel?

Merhaba, Bir yakınım için doktor beyin ameliyatı olması gerektiğini söyledi. Özel hastanede 140 bin tl tutuyor ve sigorta yarısını karşılıyor. Aynı ameliyatı çapa ücretsiz yapıyor. Ameliyat temporal lob epilesisi için yapılıyor. Sizce çapa da yaptırsak nasıl olur?

Capa'da kim yapacak ameliyati? Capa'da o bölümde calisan bir profesörü internetten bulup, özel muayenehanesine giderseniz, ameliyatina o doktorun girme olasiligi artar, ya da iste kim yapacak nasil olacak vs. daha detayli konusulabilir.

  • bosver nicki  (02.09.19 14:37:31)
Temporal lob epilepsisi dediğiniz şey muhtemelen hipokampal skleroz’a bağlıdır. Bundan yaklaşık 6-7 ay önce aynı rahatsızlığa istinaden ameliyat oldum. Ciddi bir ameliyattır. En nihayetinde beyin ve beynin hafızayla alakalı kısmı.. özel hastanedeki 140bin tl olayı feci uçuk bir rakam. Bu tutar için sormak lazım, ameliyatı bir profesör mü yapıyor? Eğer prof. yapıyorsa bıçak parası alıyordur muhtemelen. Cerrahpaşa’da yada Çapa’da ameliyat olabilir. Ameliyat için gerekli tetkikler yapıldı mı? MR, video EEG, PET, WADA testi gibi.. Bu testler sonunda ameliyata karar alınır. Çapa’da ameliyatı yapacak olan da uzman doktordur.

Özel hastaneleri otel olarak düşünebilirsiniz. Oda servisi güzeldir. Ama önemli olan oda değil cerrahın yeteneği. Devlet hastaneleri belli bir standartta. Sağlık, başarı açısından özel hastaneden eksiği olduğunu düşünmüyorum.

Not: ameliyatımı özel hastanede oldum. Ameliyatı yapan doktor özellikle o hastanede yaptığını söyledi(kendisi muayenesi olan bir doktor). Şansıma özel sağlık sigortam özel hastaneyi karşılıyordu. Yoksa özel hastane şansım yoktu..
  • yankee jumping  (02.09.19 18:33:40 ~ 18:34:12)
@bosver nicki daha ortada net bir şey yok. kim nedir pek bilmiyoruz ama bir kere fenalaştığında çapa da bir hafta kadar testler için kaldı. o yüzden çapa diyorum. doktoru bilsek daha iyi olur dediğin gibi.

  • Trafalgar  (02.09.19 21:03:10)
@yankee jumping 140 bin tl ama yarısını devlet karışılıyormuş. 70 bin tl oluyor. bize göre yine de çok. hani 20 - 30 bin gibi bir şey bekliyorduk ama bu rakam fazla. gerekli tetkikler yapıldı. doktoru profesördü. işinde iyi birisi. ilk başta gamma knife yapmıştı. ilaçla kontrol altına alınırsa ameliyat yapmayacaktı ama iki sene kadar sürdü, olmadı. şimdi de olacaksın diyor. seninkini sigorta karşılıyor ama gerçek fiyatı kaç paraydı? bir de ameliyat nasıl bir ameliyat? süresi, acısı, sızısı nedir?

  • Trafalgar  (02.09.19 21:09:35)
@Trafalgar ameliyat ciddi bir ameliyat ama korkmamak gerek. Benim ameliyat 7-8 saat filan sürmüş. Ama bu süre ameliyathaneye götürülmem ve tekrar odama getirilmemi kapsıyor. Beyin cerrahları da kendi içlerinde beyin ve sinir hastalıklarına göre, operasyonlara göre uzman oluyor. Ameliyat güzel geçtiği için yoğun bakıma almadılar beni. Ameliyattan sonra direkt odama döndüm. Böyle anlatıyorum ama bakma, çıkışımı, anesteziden sonrasını filan hatırlamıyorum :) Ameliyat edildiğim günle beraber 3. günün sonunda taburcu oldum. Baş ağrısı oluyor doğal olarak. Hastanede zaten gerekli ağrı kesicileri, ilaçları vb. verirler. Taburcu olduktan sonra da ağrı belli oranda devam edecektir ama zaten doktor gerekli ağrı kesiciyi verecektir. Sonrası pek önemli değil.

Bir fiyat veremem, çünkü hastaneden hastaneye değişiyor, doktor için de bir şey söyleyemem.. Maalesef biraz arz/talep meseleleri bunlar. 70bin TL. de çok fazla. Vermeyin o parayı.
  • yankee jumping  (02.09.19 22:03:38)