[]

savcılığa suç duyurunda bulunma vs karakola şikayet etme

Savcılığa gidince de karakola yönlendirmeyecek mi? İnternette karakola giderseniz daha kısa sürede ifadeye çağırılırsınız yazıyordu.

İnsanların ağzında hem "savcılığa suç duyurunda bulunacağım" lafı var da merak ettim.


 
Karakola gidildiğinde karakoldan fezlekenin hazırlanarak savcılığa gönderilmesi en iyi ihtimalle 1 ay kadar sürüyor. O 1 aylık zaman kaybını yaşamamak için doğrudan savcılığa başvurmak daha mantıklı. Tabii savcılığa başvurmak için doğru bir şekilde yazılmış şikayet dilekçesi olmalı.


  • okuyamıyom ben ya  (30.08.19 21:55:37) 
Her halükarda savcı dilekçeyi görünce karakola ifadeye çağırmıyor mu? Yoksa gerek görürse yanına mı çağırıyor?


  • geçerkenugradım  (30.08.19 21:59:59) 
Hayır her halükarda karakola ifadeye gideceksiniz diye bir şey yok. Soruşturma dosyasında ifadeyi çoğunlukla savcı alır. Daha istisnai olarak karakol ifadesi istenir. Hatta şöyle söyleyeyim, dilekçenin yeterli olması durumunda şikayetçinin ifadesine dahi gerek olmaz.


  • okuyamıyom ben ya  (30.08.19 22:08:33) 
Ben bunu merak edip internette okumuştum da. Savcının dilekçeyi okuması en az 6 ay, o sizi tekrar karakola gönderecek, karakola gitmek süreci kısaltır diyordu.

Gazetede, tv'de en çok savcılığa suç duyurusunda bulunmayı görüyorum da merak ettim.

Teşekkürler.
  • geçerkenugradım  (30.08.19 22:16:17) 
İşlemi yapacak kişi savcı olduğundan araya karakolu sokmamak her zaman daha kesin ve kestirme bir yol oluyor. Rica ederim.


  • okuyamıyom ben ya  (30.08.19 22:18:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.