Probiyotik sorusu

probiyotik supplement tarzı maflor vs kapsüller var biliyorsunuz.

internetten arattığımda bu probiyotik türlerinden birinin menenjite sebep olduğunu okudum. atıyorum, "k(git: ).basillus" adlı bakteri yapıyormuş bunu.

direkt "bunu içersen menenjit olursun." yazmıyor ama teorik bir şeydir belki bilmiyorum.

az da olsa böyle riskler var mı bu probiyotik takviyelerde?

öncelikle bir bakteri suşunun probiyotik olarak tanımlanması için tonla testi var. bir suş bütün testlerden geçip probiyotik olarak tanımlanmış ise güvenilir oluyor.(bunun onayını veren bi kurum vardı ama unuttum, fao'ya bakabilirsin) normalde probiyotik üreticilerinin de saflaştırılmış bu onaylı suşlardan çoğaltarak kapsül üretmeleri gerekmektedir. eğer herhangi bir bulaşma olmadan ürün üretilmişse de güvenli olması beklenir. bundan sonrası endüstrinin sorumluluğu oluyor bi nevi. bu türlerin suşları birbirlerine oldukça benzeyen meretler aslında. bakteri saflaştırması sırasında tabi ki menenjite sebep olan bakteri türünün bulaşmış olması bana mümkün geldi. ama bu risk çitosun içinden hamamböceği çıkmasından ya da tavuktan zehirlenmenizden daha az bana kalırsa. yine de her şey mümkün dünyada.

  • noisette  (30.08.19 22:53:23)