[]

Yeniden front-end development

1 - Senelerdir oturup 2 satır css yazdığım ettiğim yok sektör değiştirdikten sonra. En son ie6 için css hack yapıyoduk, orada bıraktım. Js bi kenara, flexbox vs. css tarafında öğrenecek çok şey çıktı mı? Gündemde ne var şimdi front endcinin mutlaka bilmesi gereken?

2 - Referans gösterebileceğim web sitesi kalmamış front end tarafını yaptığım. Ya kapanmış, ya tasarım değişmiş. Yeni bişeyler yapayım diyorum, ne tür bişeyler yapmalıyım sizce bu alanda tekrar iş bulmak için? Node/express mongodb aws/serverless docker konularına hakimim biraz. Arka tarafı da kodlayabilirim.


 
css yazmayı çok sevmem ama flexbox'dan sonra grid çıktı şimdi genelde o moda yeni sayfalarda.

ha tabi css olduğu gibi kalmadı onun da renderingi var artık LESS ve SASS'da araştırmalısınız.

gulp, webpack gibi toollarda bayağı gerekli ve iş görüyor modern teknoloji kullanan yerlerde.


ama css'den ziyade react, vue tarzı bir framework öğrenirseniz iş bulma şansınız çok daha fazla olur.
  • ayin yazari  (28.08.19 22:14:46 ~ 22:16:06) 
Kendi dönemimde tarayıcı uyumlu iş çıkarabilmek yeterliydi ama css şimdi bambaşka kavramlar kazanmış. Webpack backend'de de kullanıldığj için yeterince biliyorum aslında. Angular henüz 2. versiyondayken baya vaktimi harcayıp öğrenmiştim. Türkiye'de react daha revaçta benim gördüğüm.


  • IncredibleMau  (28.08.19 22:51:58) 
CSS rahat hocam, milyon tane şey çıktı ama çok karmaşık değiller, 1-2 aya çoğunu halledersin muhtemelen. Özellikle grid-flex falan çok rahatlatıyor bence, severek kullanıyorum.

Öte yandan webpack falan korkunç, mutlaka bilmek gerekiyor ama konfigürasyonu falan beni öldürüyor. Starter template kullanmayı sevmiyorsanız sıkıntı büyük.

Ben Vue kullanıyorum FE için, TR'de React ve Angular sanırım daha çok kullanılıyor ama bu SPA olaylarına falan yeni girecekseniz bence Vue daha rahat bir giriş olur. Zaten asıl olay state management, modülarizasyon falan konularını kavramakta, konseptleri bildikten sonra çok zorlanmazsınız frameworkler arası geçiş yapmakta.
  • plutongezegendegilmi  (29.08.19 00:56:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.