Başardığınız şeyler şans mı?

ben bazen hayatımdaki bütün kazanımları şans olarak nitelendiriyorum ve bu beni endişelendiriyor.

örnek verecek olursam;

-liseye daha önce ve daha sonra olmayan bir biçimde bir anda 4. tercihler açıldı. 120 kişi içinden 119. olarak girdim.

-üniversiteye hazırlanırken ailem mezuna kalmama karşıydı. şansa dedem vefat edince üzüldüğümü düşünüp bir sene daha kalma fikrini desteklediler.

-şuan çalıştığım sektörü bir akrabam önerdi. onun önermesiyle araştırıp girdim sektörde işe.

-işte takımımdan memnun değildim. alanımda türkiyenin en iyisi olan kişiyle bir gün toplantıda rast geldik. bir anda olaylar gelişti ve alanında türkiyenin en iyileri ile çalışır oldum.

bir çırpıda aklıma gelenler bunlar... bazen acaba bu şansım nerde bitecek nerde patlayacağım acaba diye aklıma gelmiyor değil.

sizin var mı böyle durumlarınız? hiç böyle hissettiğiniz oluyor mu?

- İki soru daha az yapmış olsaydın o liseye giremeyecektin, senin çalışmanla ilgili bir şey
- Mezuna kalma fikrinde aileni karşına alacak kadar ısrar etmeseydin onlar ne olursa olsun ikna olmayacaklardı
- Akrabanı dinleyip iyi bir sektöre başlaman senin kararın, dinlemeyebilirdin de
- O toplantıda olmasaydın o kişiyle rast gelemeyecektin, kendi becerilerin seni o toplantıda o kişinin önünde öne çıkarmış

Dolayısıyla bunların hiç biri şans değil. Şans sayısal loto oynamaktır, burada kendi şansını kendin yaratmışsın.
  • roket adam  (28.08.19 11:44:56)
- çalıştığım yere başvurmadım. bi arkadaşım başvurmuş çağırmışlar o aklında başka bir iş olduğu için beni tavsiye etmiş. beni çağırdılar başladım. /buraya başlamam şans ama bu pozisyonu sürdürebilmem başarı.
aklıma başka örnek gelmedi şansım hiç yaver gitmez çünkü :)

  • benbirbenibulup  (28.08.19 11:50:22)
aksine çalışmamın karşılığını pek alamadım, şansım bazı kritik anlarda gerçekten çok kötü gitti.

  • rusd  (28.08.19 11:50:24)
olduğumdan daha iyisini hak ettiğimi düşünüyorum aksine ben her şeyi tırnaklarımla kazıyarak yaptım. benden daha iyisini hak etmeyenler şanslarının kaymağını yiyor. ( iyi torpille iyi makam, iyi maaş gibi)

  • damla sakızlı dondurma  (28.08.19 11:55:59)
Kesinlikle hayır.

  • hayirsiz  (28.08.19 12:13:29)
boyle "son siradan girmek" seklinde degil de hayatin genel akisinin sans oldugunu dusunuyorum. rastgele.

cok buyuk bir faciaya tanik olmamam sans. "yanlis yapiyorum" deyip geri donecek kadar zeka sahibi olmam sans. ben dort yasindayken babamin vefat etmemis olmasi, benim orta halli aile cocugu olarak buyuyup nispeten duzgun cevrelerde bulunabilmem sans. tacize, tecavuze ugramamis olmam sans.

ben universitede istedigim bolume girdim ama dil ogrencisiyim, cok severim, dogru durust cabalamadim bile hayatimda sevdigim seyler icin. yapmaktan keyif aldigim icin o yonde ilerledim. neden boyle oldu? atiyorum ingilizce ogrenirken arkadasim relative clause'u anlayamiyordu da ben neden sak diye kapmistim? boyle olmasi icin ne yaptim? diyelim ki ilgi duydum, onceden arastirdim, uzerine dustum... niye peki? somut olarak, belli bir amaca yonelik calisma mi yaptim? yoo. yapmis olsam bile bana bu zeminin saglanmasinda payim ne?

ben bu acidan cogu seyin sans olduguna inaniyorum. insanlar olarak bizim karar verebildigimiz, kontrol edebildigimiz ve sinirlandirabildigimiz seylerin sayisi o kadar az ki...

batmak degil belki ama cikmak bence buyuk oranda sans. vietnam'da karin tokluguna gunde 14 saat calisan bir cocuk olmamak benim kazandigim bir sey degildi. sansti.
  • der meister  (28.08.19 12:39:44)
bunun adı kazanmaktı yapana dek canım çıktı

  • bardakigüneşgözlüğü  (28.08.19 12:52:55)
Şans %100 tesadüften ibaret değildir. Sen şansını görüp değerlendirebilecek kabiliyete sahip olarak şansını elde edersin.

Senin endişelendiğin konu daha ziyade tesadüfen ve kendi kontrolün dışında bir hayat yaşamak sanırım. Oysa gerçekte hayat evet tesadüflerle doludur, ama kısmen de olsa kontrol sendedir. Seçenekler arasından seçip hayatına yön verebilirsin ve veriyorsun.

Bunun en büyük kanıtı da senin yerinde bir başkası olsa aynı hayatı yaşayamazdı.
  • marsargo  (28.08.19 13:22:01)
imposter sendromu diyorlardı galiba buna.

  • lalu  (28.08.19 13:49:11)
bir sey basarmadigim icin sanssizlardan olabilirim.

  • xvyz  (28.08.19 17:21:19)
ben tum yasadiklarimizin kacinilmaz tesadufler oldugunu dusunuyorum. mesela 2 sokak otedeki bir evde dogsaydik bile hayatimiz buyuk olcude farkli olacakti. anne veya babamizdan herhangi biri 2 sokak otede dunyaya gelmis olsaydi belki bugun dunya uzerinde biz var olmayacaktik bile.

bir seyi istemeyi akla getirebilmek bile icinde bulundugun durum ve sartlar sayesinde oluyor. evet bir seyler icin caba gosteriyoruz ve kimi zaman basarip kimi zaman da basaramiyoruz mutlaka. ama bu seyler icin ugrasmayi istemek bile bulundugumuz noktaya gelmemizi saglayan (veya neden olan) etkenlere bagli.

hayati tinder gibi dusunursek hayatinin askiyla aranda 5 km varsa ve sen arama menzilini 4 km olarak ayarladiysan bu buyuk sanssizliktir. bunun yaninda, 2 km uzaktaki arkadasina oturmaya gittiginde hayatinin askiyla eslesebilirsin ve bu buyuk bir sanstir. hayat tam olarak bu sekilde isliyor bence.

"sonsuz bir evren ve zamanda her sey gerceklesecektir. bu, imkansiz olanlar da dahil tum olaylarin kacinilmaz oldugu anlamina gelir."
  • in vino veritas  (28.08.19 21:33:02)