[]

travmatik olaylarla karşılaşan görevliler

Bu olayları nasıl kaldırıyor?
 
hangi görevliler, nasıl olaylarla mesela ?


  • vladimirdökümov  (18.08.19 10:54:35) 
zorunlu hizmette dayak yiyip tehdit edilen doktor arkadaşımız uzmanlıkta Tıbbi Patoloji seçmişti


  • sameidiot solo  (18.08.19 11:05:32) 
Sağlıkçılar, polisler, hukukçular. Haberlerde görünce ben çok üzülüyorum. Küçük kız kazada annesini kaybetmiş, ben bir şey yapmadım diyordu. Görevliler de çok soğuk kanlıydı.


  • geçerkenugradım  (18.08.19 11:07:07) 
Hangi görevliler ve nasıl olaylar+1 Polisler, doktorlar (özellikle acil), avukatlar vs
Ben kaç gündür otopsi yapan doktorları düşünüyorum, hazır yerini bulmuşken şeyyapayım. Niyeyse aklımda kaldı.
Acaba nasıl uyum sağlıyorlar günlük yaşama? Yani ortalama bir doktor kanlar içinde kolu kopmuş biri görünce benim gibi ağlamaz belki ama otopside bizzat kendileri deşip biçiyorlar ve bunun çok travmatik olduğunu düşünüyorum.
Bir de evrimsel olarak biz vücut bütünlüğünü de ön kabul ederiz, otopside bu da yıkılıyor.

Yanlış ya da eksik yazdıysam düzeltirseniz sevinirim, gerçekten merak ettiğim bir konu.
  • mor bembombom  (18.08.19 11:09:25) 
Göre göre alışıyorsun.
Bazan rüyalarına giriyor.
Bazan kabusa dönüşüyor.
Fobiler geliştiriyorsun. Telefon çalınca sıçrıyorsun mesela. Nefret ediyorsun telefonla konuşmaktan, sevdiklerinle bile.
  • Mirket  (18.08.19 11:11:01) 
Bunun bir ismi vardı tam hatırlayamadım. "Intellectual bişi" idi sanki. Bir süre sonra hassasiyetini kaybediyor doktorlar mesela. Hep aynı hassasiyette kalsa bir süre sonra işini yapamaz hale gelir. Hep derim insanı bok çukuruna bile koysan 3-5 gün şikayet eder bir hafta sonra alışır. Bu meslekler de öyle ilk tecrübeleri travmatik oluyor ama bir süre sonra duyarlılıklarını yitiriyorlar her gün maruz kalarak.

Duyarlılığını yitirmeyen de devam edemiyor bu işlere zaten, dayanamayıp bırakıyor.
  • playing star again  (18.08.19 12:44:28) 
@mor bembombom insan her şeye alışıyor duyarsızlaşıyor, çocukken kan görünce kusan bir çocuktum işin içine girince öyle bir alışıyorsun ki yaklaşık bir yıl organ kestim hiç bi şey hissetmiyordum.
Bir de başa gelen çekiliyor. Bir gün evinde ölü bulunan birinin yanına gidip ona dokuncaksın deseler asla inanmazdım ama gittim hiç bilmediğim bir eve ölü muayenesi yaptım.

  • pastörizesüt  (18.08.19 13:14:18) 
Onlarin yaşadığına da ikincil travma deniyor ve son donemde uzerine cok calisiliyor. Gercekten asmasi zor, uzun vadede depresyona, tukenmislige ve duyarsizliga yol acabiliyor bu nedenle genelde sosyal destek sistemi onem tasiyor, yani en azindan benzer konulari tasiyan kisilerin birbirlerine destek olmasi, destek zincirleri olusturmasi, yok saymak yerine konusmasi, is disi oz-sevkat dedigimiz aktiviteleri arttirmalari gerekiyor.


  • red g  (18.08.19 13:50:04) 
Sosyal hizmet uzmani bir arkadasimin gordugu en "olagan" vaka aile ici tecavuze ugramis cocuk.

Ilk baslarda cok daha fazla kafaya takiyordu da simdi biraz daha profesyonel yaklasmaya calisiyor. Sonucta onun da bir ailesi ve hayati var. Kaygi bozuklugu gelisti biraz sadece. Onu da asmaya calisiyor. Herkesin yapacagi isler degil.

Cok defa huzurevine falan gecmeyi dusundu ama cocuklari da birakamiyor.
  • brkylmz  (18.08.19 17:12:02) 
simültane çevirmenim.
kadın sığınma evleri, çocuk suçlular, sokakta yaşayan çocuklar, tecavüze uğrayan genç kızlar gibi mevzuları çevirirken, hele ki anlatan bizzat kendisi yaşamış olan mağdursa, tercüme esnasında ağlamışlığım var.
sürekli o konuları tercüme etseydim tahammül edemezdim zannediyorum.
  • cedilla  (18.08.19 23:26:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.