Apartman ve site içerisinde hayvan beslemek

Merhaba,
Öncelikle hayvansever dostlar bana saldırmasın. Ben de evinde sokakta hayvan beslemiş seven hatta deli olan biriyim fakat, sitemizde yaşayan bir komşumuz bunun bokunu çıkarmış durumda. Şöyle ki;

Sokakta neredeyse 50-60 kedi bizim kapının önünde ve bahçede.
Sıçıp işemeleri dolayısıyla aşırı rahatsız edici bir koku mevcut. Çünkü kedilere mama veren kadın temizlemiyor.

Camlardan attıkları yemek artıkları da üstüne eklenince her yer koku ve sinekten geçilmiyor.

Bunun dışında, benim aşırı meraklı bebeğim bahçemizde vakit geçiremiyor.NEDEN? çünkü her yer pis ve ben çocuğu bahçeye bırakamıyorum.

Hayvanları beslesinler ne güzel, ben de destek olabilirim mama alma konusunda vs aama söz konusu benim de yaşam alanımsa ve haklarımsa ve bu durum benim sınırlarıma da giriyorsa burada ben ne yapabilirim?

Bir diğer taraf özgür olurken diğer tarafın sınırlarına girmemeli bence!

Bunun temizlik olayını geçtim bir de hastalık durumu söz konusu. Eminim ki aşısız bu hayvanlar. Hadi aşıları olsa tamam diyeceğim de o da yok!

Bu nasıl hayvanseverlik anlamıyorum.

Bir alan yapsalar ve sadece o alanda hayvan besleseler de geri kalan alanlarda biz rahat bir şekilde yaşayabilsek daha mantıklı değil mi?

Hayvan sevgisini abartısız bu denli manyaklaşan ve diğer insanların haklarını hiçe sayan zihniyetle nasıl baş edilir?

Hukuksal ya da insani bir şekilde bu durumu çözmek istiyorum ama kadınla iletişime geçmek çok zor. Aşırı zor!

Benzer bir sorun bizde de var. Apartman önünde yaklaşık 20-30 kedi besleyen bir hanım var ama boş kedi maması poşetlerini çöpe dahi atmıyor. Yazın sıcakla birlikte kaptaki mamalar çürüyor ve kokuyor vesaire. Biz de kibarca laf anlatamadık ve en son pes ettik. Apartmanca söz birliği olmadıkça ve apartman/site yönetimi tarafından katı kurallar konulup uygulanmadıkça bireysel olarak çözmek çok zor. Dediğiniz gibi belirlenmiş alanlar olsa harika olurdu.

  • fotrsapka  (16.08.19 11:28:54)
İlk önce yöneticinizle konuşuyorsunuz, mırın kırın ederse Belediye'ye gidip şikayet ediyorsunuz ve bunu sonuç alana kadar devam ettiriyorsunuz. 50-60 tane kedi apartman çevresinde, paraziti hastalığı kokusu falan korkunç bir şey.

Bizim de üst kat komşu yaşlı bir kadındı. Bizim ofis zemin katta. Kedi besliyordu ve sizin bahsettiğiniz gibi yukarıdan çaap diye ev yemeği atıyordu. Kapıcıya da herhalde iyi bahşiş veriyorlarki, ertesi gününe temizliyordu. Kedi 5-6 tane falandı ve kapıcı temizlediği için çok kötü olmuyordu ama gün içinde işte pencereden bakınca yerde sulu sulu yemek var. Resmen ayılık işte. İn kaba falan koy aq. Neyse kadın öldü de kurtulduk...
  • malheiros  (16.08.19 11:37:34)
Köpek besle sen de kardeşim. Kedi falan kalmaz. Bu kedi manyaklarıyla yasal yoldan uğraşamazsın. Kaçırtmanın yolunu ara.

  • goodman  (16.08.19 12:00:34)
apartman/site yönetimine, belediyeye şikayet tek çözüm. ve sonuna kadar haklısınız bu konuda.

hayvanları biz de seviyoruz ama 20 tane kedinin pisliği ile de yaşamak zorunda değiliz kedileri sürekli aynı yere alıştıran onları besleyen kişi sorumluluğunu da alıp temizliğini de üstlenmeli.
  • emfuzi  (16.08.19 12:01:01)
Yukarıda birisi "başkasının pisliğini siz temizleyin öyleyse" diyor utanmadan, sorumsuzluğa bakar mısınız. İşte bu zihniyetteki insanlardan yorulduk artık fazlasıyla.

  • Avoiding The Puddle  (16.08.19 12:04:49)
Beyinsiz hayvanseverlerden bıktım.
Kadını sert bir dille uyar. Olmadı belediye vs git şikayet et. Çok istiyorsa alsın hepsini evine ne istiyorsa yapsın.
Maganda hayvanseverler bir bitin.
  • sckxyss  (16.08.19 12:09:19)
@makarnacanavari, size kolayliklar diliyorum, bu tip insanlar biraz siradisi oluyor. iletisim kurmaniz cok zor. saglikli bir iletisim beklemeyin. biraz ben merkezli insanlar.

@our great, ben sizin kapinizin onune her gun gelip bira icsem siseleri biraksam, cekirdek kabuklarini doksem. apartman kosesine de kucuksu doksem, gel temizle yoksa polise vs sikayet edecegim mi dersiniz, yoksa demin soylediginuz gibi benim amacim sikintiyi gidermek her seferinde kendim elime suyu supurgeyi alir saatlerce temizlemek icin cabalarim mi dersiniz. bu dusunceler hos degil. ayaklarimiz biraz daha yere bassin lutfen. kedi bokunu niye silsin yav.

burada kimse hayvandusmani degil. hayvan beslemek sadece su vermekle olmuyor. yemek vermekle olmuyor. ha elinden o gelir sadece verirsin. hatta ver su koy ver ama baskalarina zarar verme.
31 yasimdayim 25 yildir kopek besliyorum her daim 2-3 kopegim oldu. sokak kopeklerini de besliyorum. ama gidip de uluorta kalabalik yerde vermiyorum. alismasinlar yola yatmasinlar insanlar korkmasin urkmesin evlerine girer ckkarken zorlanmasin diye.
kendi kopeklerimi gece gezdiriyorum, kaldirimda karsidan birisi geliyorsa kaldirimdan iniyorum karsidan gelen kopekten korkmasin diye. ki kopegim disarida asla kimseye bir sey yapmaz.
sokak kopeklerinin yuvalarini yola yapmiyorum. orayi sahiplenir de insanlara havlar colugu cocugu korkutur, cocuk kacarken araba altinda kalir diye. kuslara bayat ekmek verirken sakin yerde veriyorum ki insanlarin camasirlarina yanasip da camasirlarina pislik yapmasinlar diye.
ben mal miyim bu kadar ugrasiyorum.

hayvan yahu bu insanlarin onune geciriyorsunuz. bu kadar da degil. daha soylenecek cok sey var da kimsenin kalbi kirilsin istemem.
  • dionisis  (16.08.19 12:17:14)
Her yazılana ayrı ayrı detaylı cevap verebilmeyi çok isterdim ama vaktim yok maalesef.

Belediyeyi aradım.Aşı için tekrar tekrar beni arayacaklarmış. Benim de o kedi aşılarıyla ilgilenecek vaktim yok maalesef. Kedileri de ayrı bir yere alamıyorlar, hoş alsalar da yine gelirler.

Benim aklımdaki şu;

Evden bir miktar uzaklıkta bulunan yeşil alana birlikte kedi evleri yapıp, aşılamalarını komşumuzun takip etmesi ile birlikte mamalara maddi destek sağlamak.

Fakat

Komşu iletişime o kadar kapalı ki, selam bile veremiyorsun bu teklifi sunabileyim.

Yani birileri demiş ki, çocuğun için kendin temizle bokları. Oldu tabi canım. Kocaman bahçeyi ve kocaman bir kapı önünü ben her gün bebekle birlikte temizleyeceğim! KAFA GERÇEKTEN ÇOK İYİ!

Eski mahallemde baktığım kedilere ev yapmıştık.kimseyi rahatsız etmeyen bir noktaya ve mamalarını sadece o alana bırakırdık ve tabii gerçek bir hayvanseverin yaptığı gibi sağlıklarını da düşünür, aşı takiplerini yapardık. Kimse de rahatsız olmaz yaz kış destek olurlardı.

BU KADININ VE BU KADIN KAFASINDAKİLERİN YAPTIĞI HAYVANSEVERLİK DEĞİL HASTALIKLI BEYNİN YAPTIĞI DENGESİZ HAREKETLER.
  • makarnacanavari  (16.08.19 13:59:34)
“Benim aklımdaki şu;

Evden bir miktar uzaklıkta bulunan yeşil alana birlikte kedi evleri yapıp, aşılamalarını komşumuzun takip etmesi ile birlikte mamalara maddi destek sağlamak.”

Ben bu fikri çok beğendim ve zaten bulunduğumuz sitede uyguluyoruz mesela. Kadının iletişime kapalı olmasına şaşırdım, normalde biz hayvanseverler müttefik bulmayı severiz :) acaba kadınla konuşmayı tekrar mı deneseniz? Daha önce üslup sıkıntınız vs olguysa o yüzden önyargılı olabilir. Bu fikre neden itiraz edilsin ki, bizim sitede çok iyi işliyor bu sistem.
  • cudananin laneti  (16.08.19 15:42:51)
Kadınla daha önce benim bu tarz iletişimim bile olmadı. @cudananin laneti sadece denkleştikte merhaba diyorum gülerek ve bet bir suratla aval aval bakıyor ki bence kadın hayvansever bile değil ruh hastası ki o kedileri takıntı yapmış böyle. Yoksa normal insan selam da verir değil mi? :)

  • makarnacanavari  (16.08.19 20:51:24)
o kadin orada yasadikca bir sey yapamazsin bence :/ rahatsizliklarini soyleyecegin anda kedilerden nefret eden bir insan oluyorsun genelde, keditaparlarla kedilerin verdigi rahatsizliklar uzerine saglikli bir iletisim kurmak imkansiz.

  • xvyz  (16.08.19 22:25:16)