Bu ülkede pahalı olmayan, makul fiyatında olan...

...hiçbir şey yok mu ? Her şey mi gereksiz pahalı ?

Türk pasaportu başlığına bakıyordum misal, "bi pasaporta o kadar para veriyorsam tüm galaksilerdeki tüm gezegenlere bilet alıp gidebilmeliyim başka bir izne, vizeye falan ihtiyaç duymadan" yazılmış.

Neden böyledir bu ülke ? Hadi ithal şeyleri anladık, ya kendi ürettiklerimiz ?

Urettigimiz hicbir sey yok. Koskoca ulke vergi ve turizm ile donuyor. Hayvancilik, tarim hepsi bitti. Alim gucu inanilmaz dustu, tl cok deger kaybetti. Ekonomik kriz falan degil bu, buhran. Herkes 3 maymunu oynuyor despot rejimden dolayi ama sonuclari ilerleyen yillarda daha aci sekilde suratimiza vuracak.

  • Deathrow  (14.08.19 01:02:01)
Hocam işte ben de tam onu soruyorum. Geçenlerde de ÖSYM'nin sınav ücretlerinden kâr elde edildiği yazmıştı. Ben de bugün pasaport örneği üzerinden yürüdüm. Yani "sıfır" külfeti olan bir naneden.

Devletin her şeyi bu kadar pahalılaştırmasının mantıklı bir izahı var mıdır ?
  • Avoiding The Puddle  (14.08.19 01:05:44)
alım gücümüz düşük, paramızın zerre değeri yok, üretim yok, her şey ithal. sonuç olarak her şey pahalı.

  • scudman1  (14.08.19 01:07:15)
Yazdim ya. Devletin parasi inanilmaz deger kaybetti. Edirneden öteye geçince 6ya 7ye boluyolar parani. İzahi kabaca bu.

  • Deathrow  (14.08.19 01:07:54)
devletin en buyuk vergiyi bordrolulardan ve dolayli sekillerle(OTV, KDV) olarak toplamasi. fabrika sahibi adam isciyle ayni vergiyi veriyor. kajsdkjaskdjakjsda.
taksici, bakkal, avukat, kuyumcu 1000 lira 2000 lira vergi veriyor. kajsdkjaksjdkasjda.

en temel urunlerden bile hayvani otv, kdv aliniyor. bir araba bir telefon aliyorsun bir tane de devlete aliyorsun, boyle bir sacmalik dunyanin hicbir ulkesinde yok.
  • baldur2  (14.08.19 06:17:59)
Arz-talep .

  • hepbiarayisicinde  (14.08.19 12:19:23)
dogrudan vergilerin ve sinav ucretlerinin vs. bu kadar pahalilasmasinin nedeni yukarida da denildigi gibi, urettigimiz bir sey yok, dolayisiyla devletin geliri yok, devletin gelir elde etmesi icin en kisa ve risksiz yontem de bu. herkes benzin aliyor, sinava girmek zorunda olan milyonlar var, pasaport alan milyonlar var, direk kasaya giren para. baska bir sansi kalmadi artik devletin. eskiden tarim hayvancilikla kendi kendine yeten bir ulkeydik, paramiz bu kadar degersiz degildi dolayisiyla halkin sirtina bu kadar yuklenilmesine gerek yoktu. ayrica nufus da daha azdi elbette. nufus artisi ve yasam sartlarinin da degismesiyle ihtiyac artti ancak devletin gelirleri ayni oranda artmadi, aradaki acigi kapatmaya calisiyorlar.

  • kassiopeia  (14.08.19 13:25:43)