[]

mekatronik mühendisliği için yol haritası

makine mühendisliği öğrencisiyim. hep mekanik derslerimiz var. sıkılıyorum. mekanik o kadar da ilgimi çekmiyor. yazılım ve kontrol dersleri çok az. robotik ve kontrol otomasyon sistemleri daha çok ilgi alanımın içine giriyor. yüksek lisansımı büyük olasılıkla mekatronik mühendisliğinde yapacağım. ama çalışırken yüksek lisans tabiiki.
mezun olunca mekatronik alanında çalışmak istiyorum. öğrenciyken neler yapmalıyım ki aradaki farkı kapatırım ve bu sektörde çalışmaya başlarım ne tavsiye edersiniz?
olanaklarım şunlar:
1. haydarpaşa teknik lisesinde verilen "mekatronik eğitimi" kursu.
2. elginkan vakfındaki endüstriyel otomasyon, plc, pic, fanuc kursları...
bunlar yeter mi sizce? aynı zamanda yazılımla iç içeyim. bir yandan da yönetim bilişim sistemleri okuyorum. bu da bir artı mıdır benim için?

 
Dediklerine ek olarak devre teorisini de bilmen gerekir en azından.


  • reactionic  (14.08.19 00:18:46 ~ 00:19:27) 
o dersi de aldık. o kadar da mekaniğe boğmuyorlar aslında.


  • war of the world  (14.08.19 00:23:13) 
Haydarpaşa'nın kursunu inceledim. Mesela mikrodenetleyiciler üzerinden mi yoksa plc üzerinden mi ilerleyeceğine karar vermek için uyguna benziyor. Örnek olarak mikrodenetleyiciler için C, elektronik bilgisi, elektronik kart tasarımı vs gerekiyor. Plc daha modüler ve kendi ekosistemleri oluyor markaların. Hangisiyle uğraşmak hoşuna gidecek fikir edinebilirsin.


  • reactionic  (14.08.19 00:39:00 ~ 00:40:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.