[]

Meslek değiştirmek bu kadar garip mi?

Merhaba,

Lise yıllarında yazılım ile ilgiliydim, üniversiteyi de bu alanda okudum. Ancak
üniversitedeyken "ben kesin yazılımcı olurum" diye bir düşüncem yoktu. Başka neler yapabilirim diye arayışa girdim; film çektim, yazmayı denedim, enstrüman çalmayı öğrendim, resim yapmayı öğrendim. (Evet tüm zamanımı bunlara ayırıp asosyal oldum ama mutluydum.)
Aralarında resim yapmak bana en fazla haz veren iş oldu. Bu yüzden yazılımda kendimi geliştirmeyi bırakmadan, bir yandan da illustrasyonla ilgilendim, sanki ikinci bir üniversite okur gibi illustrasyon ve tasarımda kendimi geliştirmeye çalıştım.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yazılım işini o kadar da istemediğimi anlayıp, direkt olarak illustrasyonla ilgili iş aradım. Şanslıymışım ki kısa zamanda buldum ve çalışmaya başladım. Şu an 28 yaşındayım, dört yıldır illustrator ve karakter tasarımcısı olarak çalışıyorum.

Fakat ailem ve arkadaşlarım hala bana "kendi işini yapmıyor" gözüyle bakıyor. "Ne zaman yazılım işine gireceksin?" diye soruyorlar. "Okul yıllarında neye yatkın olduğumu anlamak için kendimi dinledim, bu bana daha uygun, buradan devam edeceğim" diyorum. Bana gelen tepkiler, insan 25 yaşından sonra meslek değiştirir mi? oluyor.

Cidden insanın 25-30 yaşına kadar hangi mesleği yapacağını araştırması çok mu garip? Meslek değiştirmenin yaşı var mı? Eğer bana uygun mesleği bulamasaydım bulana kadar (yaş 35 de olsa) arayışı sürdürürdüm diye düşünüyorum. Sizce bu mantıksız mı? Aranızda meslek değiştiren var mı? Nasıl karşılandı?

 
Okuduğunuz bölümün yanında bir başka alanda kendinizi geliştirmiş olmanız takdir edilesi. 25 yaşında iş hayatına atılmış ve paranızı kazanmaya başlamışsınız, bence bu da harika. Zaten hazırlık ve okul derken bir işe girmek o yaşı buluyor. Insanlar 30unda 35inde bile sektör değiştirebiliyor, sizin durumunuz hiç de garip değil o yüzden.

Okulunu okuduğunuz mesleği yapmak zorunda değilsiniz,sevdiğiniz şeyi yapın elbette. Çevreniz de durumu zamanla kabullenecekler.
  • Olive  (13.08.19 20:46:59) 
Hiç de garip değil.

Annemlerin zoruyla lisede sayısal okumama rağmen ben de üniversitede hayalimdeki bölümü okudum, mütercim tercümanlık. Mezun olduktan sonra meğer bu mesleği hiç de sevmediğimi fark ettim. Şu an 27 yaşındayım, yüksek lisansla alanımı değiştirmeye çalışıyorum. Bu mesleği de denize düşen yılana sarılır mantığıyla başka iş şansım olmadığında yapıyorum.

Bence önün açık, yaşın genç, yolun uzun.

İyi şanslar!
  • it oynamis yonca masarasi  (13.08.19 20:56:54) 
para kazaniyorsan ve maddi olarak bagimsizsan (biriktirebiliyorsan vs.) kimseyi sallamana gerek yok zaten. ote yandan sirf hobi olarak benimsedigim isi yapiyorum diye de parasiz gezilmez. (sende boyle bir durum var demiyorum)


  • hot potato  (13.08.19 21:01:33) 
hiç garip değil. ben çok meslek değiştirdim, bu konuda tecrübeliyim. 2'den fazlası biraz şımarıklık olarak falan görülüyor çevrede ama umrumda mı - asla. iş dediğimiz şey hayatımızın tamamına yakını. n'apalım yani mutsuz mu yaşayalım? ı-ıh. hayat kısa.

bana göre mühim olan para kazanabilmek. yani birilerine muhtaç olmadığım sürece ne iş yaptığımdan kime ne?
ha 30'dan sonra meslek değiştirip - para kazanmamanın olumsuz algılanmasını anlayabilirim ama aksi halde kimseyi sallamayın derim.
  • asisamus  (13.08.19 21:19:54) 
25 yasindan sonra istemediği meslege 60 yasina kadar devam etmek daha garip.


  • stavro  (13.08.19 21:36:18) 
bu biraz iki gün pezevenk üçüncü gün bey derler hikayesi gibi.
yeni düzenini kurana kadar senin kadar salağı yoktur, maymun iştahlısı yoktur, en kötü hep sensindir. işini kurduğunda ise hayallerinin peşinden koşan ve başaran maceracı ruh diye överler seni. tecrübeyle sabit.

  • Whily  (13.08.19 22:24:30) 
ben böyle kişileri kesinlikle destekliyorum. ama meslek fetişine dönüşene kadar. (onu da deneyeyim, bunu da deneyeyim falan falan)


  • rumeli beylerbeyi  (13.08.19 23:45:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.