bana iş seçebilir miyiz?

şu an çalıştığınız yer çok köklü bir firma. sektörün en eskisi ve en büyüğü. tamamı türk sermayesi yıkılmaz bitmez çökmez bir firma. garanti iş imkanı var. kriz var adam çıkarıyoruz gibi bir durum olmaz. yüz kızartıcı bir suç işlemedikçe emekliliğe kadar çalışabileceğiniz bir yer. ama herkes artık emekliliği getirmeye çalışıyor. performans ölçümü falan yok, insanlar elinden gelenin minimumunu yapıyor falan. çok yüksek hiyerarşi var. çalıştığınız ekipte en kıdemsizsiniz, operasyonel işler üstünüzdeyken, bir karar verilmesi gerektiğinde çözüme ulaşması gereken bir konu olduğunda falan saf dışı bırakılıyorsunuz. bu nedenle işi öğrenmeniz yavaşlamış durumda ve artık işe gidip gelirim kafasındasınız. çılgın gibi mesai var. mesaiye kalmayınca biraz surat yapıyor ekiptekiler. mesai ücreti var ama.

diğeri 12 yıllık bir firma. yabancı sermaye. şu an çalıştığınız şirketin 1/5i kadar çalışanı var. daha serbest bir ortam var. maaşınız şimdikinden brüt 2k kadar yüksek olacak. yaptığınız iş biraz daha kilit bir pozisyon olacak ve kendinizi geliştirebileceksiniz. sizden beklenti yüksek, bundan biraz tırsıyorsunuz, yapamam şutlarlar falan diye korkuyorsunuz. iş garantisi durumu çok yok gibi, performansa dayalı daha çok ama satış falan gibi bir iş değil. sizden yaratıcı düşünmeniz, şirketin yapısının oturması sürecinde rol almanız bekleniyor. iş tatmininin çok daha yüksek olacağını düşünüyorsunuz.

şimdi bu durumda hangisi seçilmeli?

kendini geliştirme fırsatı & maaş nedeniyle -> 2. firma

  • lcha  (06.08.19 17:00:53)
Brüt 2.000 tl yüksek gibi ama iş garantisi olması daha iyi bir şey bence

  • benbirbenibulup  (06.08.19 17:01:34)
ülkede şu an iş garantisi varsa şaşmayacaksın.

  • neverlose  (06.08.19 17:01:59)
Brüt 2k ama ne kasar alıyorsunuz ? Yüzde olarak söyleyin bence ona göre kıyaslayalım.

Türkiye gibi bi ülkede is garantisi büyük avantaj.
  • Mcfly  (06.08.19 17:33:40)
senin ne kadar garantici olduğuna, işsiz kalmayı ne kadar göze alabildiğine, ve ne kadar kariyer hırsın olduğuna bağlı. ben olsam şimdiki işte devam ederdim. iş garantisi iş tatminini döver.

  • pati  (06.08.19 18:52:45)
Onlar tarafinda ya da senin tarafinda bi memnuniyetsizlik olursa ve cikarsan isten ne hissedecegini dusun.. sorun etmiyorsan git digerine cunku bi yerden sonra sen de o emekli gibi takilan tayfa gibi olursun ki simdiden gideyim geleyim kafasina girmissin kacinilmaz olarak. Yok o is yurumezse uzulurum zor duruma duserim diyorsan gitme. Basit bi karsilastirma aslinda yani

  • Flipsflops  (06.08.19 19:04:57)
pati +1

Ben de böyle düşünüyorum. Eğer ki hedeflerin büyükse, yerinde saymaktan ziyade kendini geliştirmek ve ileride sektöründe bir şekilde iyi bir yerlere gelmek istiyorsan işini değiştirmelisin. Daha garantici ve işe git gel yeterli kafasındaysan mevcut yerde devam. Ben işimi değiştirirdim. Biraz yapıyla alakalı.
  • al sana nick it  (06.08.19 21:32:48)
Şu an ortam feci. Eğer alanınız işsiz kalmanıza müsaade etmezse ikinci seçenek diyorum ama işsiz kalıp ne kadar süre iş ararsınız belirsizse biraz düzelene kadar eski yerde devam derim.

  • Kediyi üzdün  (06.08.19 21:48:22)