Grafik çizim yapacak kullanıcı için ucuz yollu sistem önerisi

Kullanıcı adayı:
Bizim oğlan. Resim öğretmeni tarafından artık ilk sergisini açması gerektiği konusunda uyarıldım. Bana pek sıradışı gelmiyor çizdikleri. Hatta yaşıtlarınınki kadar düzgün değil çizgileri falan. Ama kendince bir üslubu varmış. Hakikaten de sıradışı perspektiflerden, alışılageldik kalıpların dışında bir tekniği var. Mezuniyetinden evvel resim öğretmeni mutlaka grafik tablet almamı rica etti.

Çat pat Krita, gimp ve paint 3d kullanabiliyor. Gerek fırça gerek vektör bir iki programla çalışabilsin istiyorum.

Sistem adayı:
Masaüstü. Ekonomik (Ekonomik olması çok önemli, çok para tutarsa veremem. Misal gidip sıfır bir son model mac pro ile 27 inç wacom cintiq alamam yahut bir 12.9 inç ipad pro ile apple pencil alamam) Mac olur, PC olur (win yahut linux). Grafik tablet de kullanışlı güzel bir şey olmalı. Yıllar evvel fi tarihinde ikinci el eski ucuz bir wacom bamboo'm vardı, hiç matah gelmemişti bana.

Yani elemana ucuz yollu bir yarı profesyönel sistem kurmak istiyorum. Tek beklentim zırt pırt donmasın, kağnı olmasın. O yüzden sistemini güncelleyen grafikerlerden ikinci el mi bakmam lazım, ne tavsiye edersiniz?

(bütçe 5-6 binin üzerine çıkarsa ciddi zorlanırım)

en ucuzu bildiğin senin wacom tablet ayarında olanlar, boyutları markaları değişiyor sistem hep aynı.

bundan bi tık daha kullanılabilir olanı ekranlı grafik tabletler oluyor, bunlar tabi çin malı almadığın sürece çok ciddi pahalı aletler.

çizim konusunda ben bu işlerle uğraşan kim varsa elinde mutlaka bir ipad pro ve kalemini görüyorum bu garanti. artık sonrası nasıl oluyor bilmiyorum.

tabi haliyle ipad e o dediğin programlaarı kuramazsın ama belki de bilgisayara bağlanıp sadece grafik tablet olarak da kullanılıyordur bence kullanılması lazım. ben samsung tableti macbook pro içindeki müzik programlarını kontrol etmek için midi olarak bağlamıştım mesela

şimdi bunu araştırdın mı ipad pro ve kalemi oluyorsa başka bişeye bakma ama gidip pat diye de alma, benim arkadaş geçen sene beats kulaklık ve kalem hediyesiyle apple mağazasından ipad proyu 3500tl ye aldı, kampanya varmış, bu olaydan iki hafta sonra başka bir arkadaşım ipad pro ve kalimini 5500tl ye aldı, kulaklık hediyesi de olmadan. yani kampanya mühim.

şimdi ipad in en güzel yanı yanında gerçekten çok basit ve rahat şekilde çizim yapabileceğin bi üniteyi 7/24 taşıyabilmen.

sistem config dersen ilüstratör tüm sistemlerde çalışır, çok ağır projeler yapmadığın sürece bi sıkıntı da çıkarmaz.

gimp ve paint 3d nedir bilmiyorum, ama cinema 4d tarzında bi programsa, hani render alınan falan o zaman işler biraz değişir, sağlam bi ekran kartı, güzel bi işlemci, ssd, ram vb (minimum günümüzün güncel bir oyun makinası ayarında)

tabi ilüstratörde de, corel painterde de, photoshopta da güzel bi işlemci, en az 16 ram, ssd, onboard olmayan orta seviye bi oyuncu kartı çok çok iş çözer. ben de macbook pro var, bu tür şeyler için çok yeterli, ekran kartı onboard, ona rağmen after effects dışında hiç bi şeyde sıkıntı çıkarmadı veya yavaş çalışmadı.

ama diyorum ya bu dediklerine göre eğer yaşı itibariyle eline ipad pro verilecek yaştaysa ben ipad pro düşünürdüm(9 10 yaşındadır falan, pahalı alet gelir alırlar elinden ya da başka tehlikeli durumlara sebep olur diye dedim.)

ipad pro alamam demişin de abi 6000 bütçe diyorsun o kadar mı uçmuş fiyatlar? oha harbi uçmuş.

son olarak 30 küsür binliralık wacom ekranlı çizim zımbırtısı gördüm inceledim ben, son sistem olan.

kalemi çekiyorsun ya ohoo 2 3 saniye sonra çizdiğin yer beliriyor, şimdi sorsan özellik derler bana göre direkt olarak lag, latency, aletin performanssız olması. ipad pro da böyle şeyler olmaz.

öte yandan geçen seneden beri çin malı grafik tablet kullanıyorum, ben memnun kalınca 2 arkadaşım daha aldı geçen sene 250 ytl idi hepsiburada,

çiziliyor mu? evet
wacom'a para vermeye gerek var mı? hiç gerek yok, tabi yanı ekransız senin bamboo gibi olanlardan. hatta çin malı daha iyi çünkü 250 ytl olmasına rağmen boyutu dev gibi, o boyuttaki wacomu almaya kalksan en azından 10 katı fiyat çıkacak , en az.
  • Fodera  (02.08.19 06:30:04 ~ 06:52:27)
ikinci nesil ipad pro ve kalem alabilirsin. Fiyatları gayet uygun. Bir de procreate aldın mı tamamdır.

sistem kurmaya kalkarsan daha pahalıya gelir. Üstelik kullanışlılık açısından da ekstra pek bişi katmaz.
  • chavezding  (02.08.19 07:26:55)