2. örgün üniversitede harç ödeniyor mu?

lisans mezunu biri sınava girip herhangi bir lisans bölümüne kayıt olduğunda harç ödüyor mu acaba?

hayır.

ancak halihazırda aöfe de kayıtlı olmaması gerekiyor.
  • windows95  (28.07.19 17:33:05)
Hayır, hazırlık yılı da dahil olmak üzere öğrenim süresi dahilinde harç filan ödemezsiniz asla. Ama mesela hazırlık bir yıl uzar ise şayet, o extra yıl için belli bir katkı parası alır sizden üniversite. Vermezseniz veya unutursanız da icralık edebilir sizi.

@windows95 hayır, AÖF ile alakası yok ki zaten binlerce insan AÖF yan okul olarak okuyor, üniversite ile açık öğretimi zaten aynı anda okuma hakkın varken neden ücret ödeyesin ki üniversite için ? Ve AÖF zaten bedava değil, 300 küsür lira dönemlik harcı vardı en son.
  • Psycho Mantis  (28.07.19 17:33:29 ~ 17:36:28)
@psycho

demek istediğim o değil. bir yakınım örgün eğitim mezunuydu. onun dışında aöfte bir bölüme kayıtlıyken 2. üniversitesini kazandı. 2. üniversitesine kayıt olmak için aylık harç istediler. sonra aöfle ilişiğini kesti ancak o zaman harç ödemeden 2. üniye devam edebildi. belki böyle bir durum vardır diye uyarmak istedim.
  • windows95  (28.07.19 17:39:56 ~ 17:40:50)
@windows,

Hocam böyle bir şeyin olması teknik olarak mümkün değil, sanırım o hikayede eksik bir nokta var.

Harçlar kaldırıldığı için siz bir üniversiteyi kazanıp, kaydınızı yaptırdığınız anda herkesle eşit hakka sahip olursunuz. Okuyacağınız bölüm kaç yıl sürecekse (buna opsiyonel hazırlık yılı da dahil) o süre kadar bedava okursunuz. Lakin fazladan olan her yıl (okulu uzatma) için dönemlik ücret söz konusu. Ben hazırlığı bana tanınan sürede (1 yıl) okumayıp, bir sonraki yıla kaydırdığım için ücret ödemek zorunda kalmıştım sene başında. Hatta 2. dönem harcını ödemediğim için de yaklaşık 1 yıl sonra elime icra postası bile gönderdiler (not: henüz onu da ödemedim).
  • Psycho Mantis  (28.07.19 17:45:08)
@psycho

herhangi bir eksiklik yok. adam okulu ararken konuşurken yanındaydım. ayrıca şimdi şöyle bir link buldum, sanırım yeni bir karar olduğundan duymamış olabilirsin. yakınım da 2016 ağustosta kayıt yaptırmıştı.

akademikadro.net

"Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, ikinci bir programa kayıt yaptıran öğrenciler (en son kayıt yaptırdığı yükseköğretim kurumuna) harç ücreti ödemek zorundadırlar. "
  • windows95  (28.07.19 17:52:01 ~ 17:52:50)
Valla ben AÖF'e kayıt yaptırdığımda benden harç filan istememişti okuduğum okul...

  • Psycho Mantis  (28.07.19 18:00:01)
aöf 3. sınıftayken örgün eğitimi kazanmaktan bahsediyorum. örgüne giderken aöfe kayıt yaptırmaktan değil.

benim yukarda "2. üniversite" diye kastettiğim sınavla kazanılan örgün eğitim. adam mezundu, tekrar sınava girdi kazandı. galiba orada karışıklık oldu, aöfe de 2. üni diyorlardı dimi?
  • windows95  (28.07.19 18:03:04)
@engelbert, ben zaten farklı türdeki örgün eğitim programlarının (y.lisans, ön lisans) kazanılması durumunda "harç ödenmez" demedim çünkü böyle bir deneyimim zaten olmadı. AÖF zaten "ikinci üniversite" hakkını veren bir kurum, YÖK'ün bu durumda öğrenciden para hacılaması bana mantıklı gelmediğinden ve başımda da gelmediğinden o cevabı yazdım.

Bu arada mgekg'nin sorusuna dönersek, onu bağlayan bir durum yok çünkü zaten mezun olduğunu belirtmiş.
  • Psycho Mantis  (28.07.19 18:03:13)