yurtdışına göçsem basit işlere alırlar mı?

öncelikle bu göçme fikri sadece ferah yaşamak değil. malum kriz ortamı yüzünden iş başvurularıma 1 yıldır geri dönüş alamıyorum. kısaca işsiz kaldım ve işim dışında bana rahat para kazandıracak bir mesleğim yok. asgari ücretle bu ülkede yaşamaya çalışmaktansa Avustralya gibi bir ülkede ayak işleri yaparak daha nitelikli hale gelmek ve sonunda orta sınıf olarak mutlu yaşamak planı cazip geldi.

planım örneğin Avustralyaya dil okulu diye gidip dil öğrenmenin yanında part time olarak garsonluk, bahçe ve ev içi temizlik gibi genel geçer basit işler yaparak para kazanarak orada tutunmak. tutunduktan sonra dil okulu sonunda orada bir üniye başvurarak hem vize uzatımı yapmak hem de üniversitede yazılım müh. okuyup evrensel bir meslek edinmek.

sorularıma gelecek olursak;

-sizce izlemek istediğim rota mantıklı mı? yoksa hayaller hayatlar mı?
-yapılmak istenen bu basit işleri bana sunmaları mümkün mü? yani mesela iyi bir ingilizceye sahip değilken garsonluk zor gibi ama temizlik gibi bir iş için yetersiz olacak bir durum çıkartırlar mı?
-ülkemde çalışma imkanım yokken kalmam için yeterli bir sebep var mı?

edit: yazılımcı değilim, dil okulu sonrası yazılım okuyarak o alana yönelirim manasında demiştim.

1) mantıklı ama gerçek bir kararlılık gerektiriyor. Çok zorlanacağınız anlar olacaktır, hiçbir tanıdığınız olmayacak ve kimseye güvenemeyeceksiniz. Başka bir ülkede yaşamak her zaman riskler içeriyor, bu riskleri iyi değerlendirin derim.

2) basit işlerden kasıt tam olarak ne bilemiyorum, örneğin bence garsonluk yorucu ve zor bir iş, insanlarla birebir diyalog kuracağınız pozisyonlarda dile iyi şekilde hakim olmak zorundasınız. Avustralya için nasıl durum bilmiyorum ama yine garsonluk örneğinden gidersek mesela Amerika'da garsonluk bizdeki gibi değil, restorana gitmek sadece yemek yemekle sınırlk bir eylem değil aynı zamanda restoranın, garsonun size sunduğu deneyimle de ilgili ve bu yüzden müşteriyle çok iyi iletişim kurabilen insanlar garson olabiliyor. Dil bilmeden muhtemelen garson olamazsınjz yani, ama mutfak arkası işlerde bi problem olacağını sanmıyorum. Avustralya'ya sizin gibi göçü denemiş bir mühendis arkadaşım var, aylarca amelelik yapıp dikiş tutturamayıp geri dönme durumunda kaldı, hep ağır işlere ancak kabul edilebildiğindem bahsederdi. Şimdi Türkiye'de iyi bir şirkette iyi bir mühendis ama hala o dönemde amelelik yapmasına rağmen şimdikinden daha mutlu olduğunu söylüyor.

3) fazlasıyla kişisel bir soru, siz başka bir sebep göremiyorsanız kalmanız için sebep yok demektir sanırım.
  • icomefromanatolia  (27.07.19 00:44:00)
Avustralya konu ise, benim bir tanıdık orada çalışıyor. Üniversite mezunu ama baya kol işi yapıyor orada, ayrıntısını bilmiyorum. Lakin bu ilgili kol işi çok para kazandıran bir iş olduğu için bilerek-isteyerek girmiş bu yola. Yine benim başka bir arkadaşım var, bilgisayar mühendisi. Adam Avustralya'ya bir şey ummadan öylesine başvurmuş, lakin elindeki sertifikaların da yardımıyla kabul almış. Şu anda orada yaşıyor, üstelik kendi işini yaparak.

Bu tür durumlar için biraz o işi yapacak göçmenlerin aranıp aranmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun için ülkelerin göç idareleri listeler yayımlıyor. Kanada'nın da böyle bir durumu var. Aranıp bulunabilir. Genelde "skilled labor" diye geçer. Var ya hiç belli olmaz belki esas uzmanlığında bile kabul alabilir, iş bulabilirsin bile. Ha bu %100 olur falan diyemem tabi, hemen umutları yüksek tutma.
  • d max  (27.07.19 00:49:19)
Dil okuluyla sadece part time çalışacak kadar çalışma izni alırsınız, diliniz iyi değilse hayatınız kebapçıdan öteye geçmez, part time çalışarak kazanacağınız para da sizi orada idare etmez.
Dil okulu ve o sürede yaşayacak birikiminiz var mı? Zira dil okulu ve o sürede yaşam masrafları için ciddi bi meblağ gerekiyor (o parayı hesapta göstermeden vize alamazsınız)

International student ücretleri uçmuş durumda, bunu karşılayabilir misiniz? Çünkü çalışır kazandığım parayla okurum diye düşünüyorsanız o iş öyle olmuyor ne yazık ki. Karşılayamazsanız yine uzun süreli vize alamazsınız.

Not bu söylediğim İngiltere için geçerli, başka ülkeleri bilmiyorum ama çok farklı olduğunu da sanmıyorum.
  • bir nick var benden iceri  (27.07.19 01:14:59)
Çok şanslı olacaksın ya da akrabalarından birinin yanında olacaksın. Başka türlü çok büyük ihtimal amelelik bile bulamayıp bulduğun işte ay sonu paranı bile vermeyecekler. Sen bunu şikayet edene kadar zaten okulun ve vizen bitmiş olacak paranı alamayacaksın. Bunun örnekleri var. Yurtdışında da hayat kolay değil.

  • bahoho  (27.07.19 01:35:40)
Avustralya'yi bilmiyorum. Basit is olarak garsonluk demissiniz ancak Kanada'da garsonluk disinda cok da fazla dil gerektirmeyen ve tonla para kazandirabilecek olan fiziksel isler var. Ornegin yollari kapatan agaclari budama, avm'lerin otoparklarindaki karlari kureme, insanlarin evlerinin onundeki karlari kureme vs. Sirf avm karlarini kureme yapan bir tanidigimin gecen seneki net kari 500.000 dolar civariydi, sehir Calgary. Kulaga para tatli geliyor olsa da kar kureme isi gece 4te -40 derece sicaklikta yagmur camur buzul tipi fark etmeksizin yapilan bir is, zira kar yaginca da hayat devam etmeli anlayisi hakim. Agac budama isi daha cok bati eyaletlerde var, bildigim kadariyla budanan agac basina 3-4 bin dolar aliyor isciler. Ancak agaclar devasa, kimseye/hicbir seye zarar vermeden budamak cok zor is.

Bunlara ek olarak Kanada'da tamircilik, tesisatcilik, elektrikcilik, boya badana, sivacilik gibi isler de cok iyi para kazandiriyor. Bu yeteneklerden birine sahipseniz size ozel gocmenlik programlari bile var.
  • taurina  (27.07.19 01:37:19)
Bir mesleğin varsa ve gideceğin ülkede o meslekle ilgili istihdam sorunu yaşamayacağına dair karşı tarafı ikna edebiliyorsan gidebilirsin elbette ama şartları seni çok zorlayabilir.

Millet tutturmuş bi master, dil okulu bilmemne gidiyor, herkes akademik olarak prosedürü by-pass edip, gittiği ülkeye kapağı atma derdinde. Halbuki Almanya dil bilmeyen sürüyle çomar dolu, onlar nasıl gitmiş ? nasıl o ülkede kalmış...

Başka bir ülkeye göç etmek ve orada hayatını sürdürmek tamamen şans işi, belirgin bir kriteri yok.
  • Psycho Mantis  (27.07.19 01:43:19)
avustralya icin, yeni zelanda icin, en uygun buraya gelme yontemlerinden biri sizin yukarida soz ettiginiz.

yapan, tutunan, cok iyi isler yapan, mutlu olan, keyifli yasayan var. tutturamayan da var.

icomefromanatolia hakikatli zikretmis. motivasyonunuz cok onemli. kisisel ozellikler, nitelikler, karakter, sansiniz onemli.
  • viva paulista  (19.08.19 15:38:54)
Parasizsan dil okulu sirasinda calisirken universitenin ucretini karsilayacak kadar para biriktiremezsin. Basit isler az para kazandiriyor ve universite harclari cok yuksek.

-yapılmak istenen bu basit işleri bana sunmaları mümkün mü? yani mesela iyi bir ingilizceye sahip değilken garsonluk zor gibi ama temizlik gibi bir iş için yetersiz olacak bir durum çıkartırlar mı?

Bu senin giriskenligine ve caliskanligina kalmis bir sey. Yirtik olmak lazim. Kimsenin sana birsey "sunmayacagina" emin olabilirsin.
  • hot potato  (19.08.19 15:56:42)