[]

Büyük İstanbul depremi için ne kadar hazırlıklısınız?

Birkaç yıl içinde beklenen büyük İstanbul/Marmara depremi için ne gibi önlemler aldınız? Evinizde deprem çantası var mı, evinizin ve iş yerinizin sağlamlığına güveniyor musunuz, yolda yer altında veya kapalı bir mekanda yakalanırsanız ne yapacağını düşündünüz mü, telefonlar çekmeyeceği için sevdiklerinizle nasıl iletişime geçmeyi ve nerede buluşmayı planlıyorsunuz? Ortalık toz duman olacağı için yağmaya ve kaosa karşı ne gibi önlemler düşünüyorsunuz?
 
Henüz erken. 2035-2055 arasında olacak. Kim öle kim kala.

tick yok. ama benim söylediğim çok ciddi. 2011 den beri araştırıyorum ben. kimse yokken tek başıma araştırıyodum van depremlerinden sonra. bilmeden tiklemeyorsunuz.
  • baldan kaymak  (24.07.19 11:57:39 ~ 12:30:41) 
yatağımın yanında bir "acil durum çantası" bulunduruyorum. açıkçası çok bir şey yok içerisinde ama olsun. el feneri, pil, baret, gaz maskesi, kafa feneri, sargı bezi var. bir de powerbank duruyor, ne olur ne olmaz diye.

geçtiğimiz senelerde apartmanda bir yangın çıkmıştı ve 8. katta oturuyoruz. zemin katta çıkan yangın tüm katları duman altında bırakmıştı.
gaz maskesi ve kafa fenerini itfaiyeye apartman içinde yol göstermek için kullanmıştım. doğduğum apartmanda yaşadığım için "apartmanın çocuğuyum". yenilendikten sonra 11 kat oldu apartman. ve itfaiye apartmanı bilmediği için onlarla beraber -2'den başlayıp 11. kata kadar kat kat gezdim. yaşlılar olduğu için sesleri duymayan ya da uyanmayan daireleri gezdik beraber insanları tahliye etmek için. o gün "iyi ki kolayımda böyle çanta tutuyorum" demiştim.

evimin sağlamlığına güveniyorum, iş yerim de zemin katta.

ne olur ne olmaz bilmiyorum ama 4 kişilik çadır ve 3 uyku tulumu da her zaman ulaşabileceğim bir yerde duruyor. (evde 3 kişi yaşıyoruz) bir de şişme yatak var aynı yerde. çok fazla kamp yapmıyorum ama "acil durumda lazım olursa" diye yakında bulunduruyorum, ardiye ya da depoda değil.
belki bir çok insandan daha fazla tedbirim olmasına rağmen pek hazır değilim aslında.
  • dunga  (24.07.19 12:16:24 ~ 12:19:02) 
Çantam yok. Ev sağlam değil büyük ihtimalle.


  • sutlu nescafe  (24.07.19 12:37:57) 
Allaha emanetim. Binanın ve zeminin sağlamlığına güveniyorum, ama hicbir hazirligim yok.


  • auroraaurora  (24.07.19 12:40:33) 
Kiraladığım dairenin bulunduğu bina yeni (3-4 yıllık) ve deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş.


  • vhdl  (24.07.19 12:41:26) 
@baldan kaymak Hiç kimse öyle bir tarih aralığı veremez. Hayatını bu işe adamış profesörler bile kesin konuşamıyor, senin şu şu tarihler arasında olacak demen abesle iştigal.


  • blue serenity  (24.07.19 18:52:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.