[]

Amfi mi Ses kartı mı?

Audient id 14 ses kartım var, yeni gitarım için roland cube gx almayı düşünüyordum ama sizce gerek var mı? ses kartı da işimi görür mü?
 
ne maksatla alacağına göre değişir. eğer amacın amfiyi ve efektlerini kullanarak volüm almaksa olabilir. hani taşırım ederim, prova yaparken lazım oluyor diyebilirsin. öte yandan ses kartı markasını ilk defa duydum o yüzden bi fikrim yok, asio sürücüsü varsa guitar rig gibi efekt programlarında sınırsız ton çeşitliliğine ulaşabilirsin, guitar rig gibi vstilerin standalone versiyonu olduğu gibi daw içinde kayıt yapmana yarayan pluginleri de var. ben bu tarz durumlarda, gitar amfisi ayrı, bas amfisi ayrı uğraşmak yerine çok yönlü olan stüdyo monitörlerini tercih ederim ama onun da en az 8 inç olmsı lazım dengeli olabilmesi için tabi bu benim kendi kullanım amacıma göre değişir belki sen 5 inçlerle mutlu olursun. paran yoksa maudio bx serisi , biraz daha varsa yamaha hs serisi olabilir. çok paran varsa genelec , hatta milyonersen focal alabilirsin.


  • Fodera  (23.07.19 09:02:14) 
ses kartı şüphesiz gitar çalanlar için büyük nimet fakat sadece ses kartı olunca bilgisayara çok bağımlı oluyorsun.

bilgisayardan bağımsız, bilgisayara hiç bulaşmadan -özellikle egzersizlerde- bir metronom bir amfi ile gitara çok daha iyi odaklanıyorum. bahsettiğin amfi tam bunun olayı.

yalnız o amfi ile kayıt da yaparım gibi bir düşünce varsa onu kafandan sil, ben bunla uğraşıp deneyip farklı tonlar yakalarım dersen onu da kafandan sil; bias gibi programlar varken bunların hepsi laf-ı güzaf.. (lambalı amfi vs hariç tabii)
  • makbur  (23.07.19 16:37:07) 
bugün ses kartı ile kayıt aldım ama acayip dip gürültüsü vardı. Studio one kullandım. birkaç reverb fabfilter-c gibi vstleri kullandım. Bu dip gürültüsünün çözümü nedir? dediğiniz bias ya da guitar ring kullanırsam dip gürültüsünü çözer mi?
macbook pro ile yaptım kayıtı.

  • spackinq  (23.07.19 21:02:56) 
dip gürültüsünün nedenleri;

- gitarın elektrik aksamı ya da kullandığın kablolar,

- gitarı ses kartı enstrüman girişinden farklı bir yerinden bağlaman,

- evdeki topraklamada sorun olması.

(misal benim istanbul'da hiç dip gürültüsü yapmayan ses kartım annemlerin yazlığında çekilmeyecek bir gürültüyle çalışıyordu. evin topraklaması yapıldıktan sonra çıkan ses tertemizdi.)
  • makbur  (23.07.19 23:55:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.